Connect with us

Uudised

Sõru muuseumile uut hingamist lubanud juht lahkus

Sigrid Leigri | Hiiu Leht
Aasta alguses Sõru muuseumi direktorina alustanud Kaie Pranno otsustas peale poolt aastat naasta  noorsootöö vald­konda.
“Kaie Pranno andis poole aastaga Sõru muuseumile värsket hingamist ning uue vaatenurga tegutsemis­perspektiividest,” ütles Emmaste osavalla vanem Hergo Tasuja.
Pranno otsus noorsootöövaldkonda naasta tuli tema jaoks ootamatult. “Samas, et ta valiti varasema töö eest veebruaris Eesti aasta noorsoo­töötajaks, ei ole see suur üllatus, et teda sinna tagasi kutsuti,” nentis Tasuja.
Pranno valiti Sõru muuseumi direktoriks nelja kandidaadi seast aasta lõpus. Valiku tegemisel sai määravaks tema kõige selgemalt läbi mõeldud tegevusplaan ning külaseltsi tugev toetus.
Enne muuseumi­juhi kohale asumist töötas Pranno Hiiumaa noorsootöökeskuses koordinaatorina.
Kaie Prannolt ei õnnestunud eilseks kommentaari saada.
Otsivad lahendust
Praegu täidab muuseumi direktori ülesandeid Ilmi Kotkas, kel varasem kogemus selles asutuses töötamise näol juba ka olemas.
Osavallavanema sõnul on keeruline väljakutse tegeleda samaaegselt ühtmoodi heal tasemel muuseumialase teadustööga ning pakkuda väljapoole suunatud kultuuri­programmi. “Sestap oleme viimasel paaril kuul Emmaste osavallas koostöös osavallakogu ning Sõruotsa külaseltsi juhatusega otsinud Sõru muuseumi tuleviku jaoks parimat lahendust.”
Osavallavanem leidis, et praeguse seisuga võiks mudel olla selline, et ruumide kasutamist ja sündmuste korraldamist koordineeriks Emmaste vaba aja keskus, tehes selleks koostööd külaseltsiga, kes ühtlasi saaks ruume kasutada. Vajadus selleks on Tasuja sõnul ilmselt suurim sügisest kevadeni. Suvel on muuseum tavapäraselt avatud ja külastajad saavad tutvuda eksponaatide ja näitusega.
Mureks eksponaatide hoiustamise tingimused
Museaalide uurimisel ja säilitamisel on kavas teha koostööd sihtasutusega Hiiumaa muuseumid. “Neil on selleks selgelt enim pädevust,” ütles Tasuja.
SA Hiiumaa Muuseumid juhi Toomas Kokovkini sõnul on Hiiumaa muuseum mäluasutus, kuhu on koondatud oskusteave meie saare pärandi hoidmiseks muuseumidele kohasel kujul. “Meil on ka otse­ühendus muuseumide riikliku korraldusega, lähitulevikus loodetavasti korraliku hoidla ehitamine,” märkis ta.
Kokovkin leidis, et Hiiumaa muuseum saab pakkuda tuge teistele asutustele, eriti kohalikele väikemuuseumidele, meie ühise pärandi korrastamisel, kirjeldamisel ja säilitamisel. “Sõru muuseumi esemete kollektsioon on väga huvitav, see on nagu Hiiumaa pisi-meremuuseum. Kuid meie hinnangul peaks sealse pärandi kohta käivat infot oluliselt täiendama.”
Hiiumaa muuseumi juhile teevad muret ka eksponaatide näitamise ja hoiustamise tingimused.
“Nii et lühidalt öeldes peab Hiiumaa muuseum Sõru kollektsiooni väga väärtuslikuks ja tahaks koostöös esemete annetajate ja vallavalitsusega leida võimalusi selle kestmiseks,” ütles Toomas Kokovkin.
Osavallakogu toetus sellisteks arenguteks on olemas ja oktoobri alguses kutsub osavallavanem kokku ka muuseumi nõukogu, kuhu kuuluvad lisaks Tasujale ka Emmaste osavalla kogu esinaine Katrin Visnapuu, kogukonna esindaja Kalev Kotkas ja Helgi Põllo.

Veel lugemist:

Uudised

Kaks Kärdla perearsti, doktor Meeli Paesüld (66) ja doktor Lia Prigoda (67) loobuvad praksisest 1. juunil 2023. Perearstil tuleb nimistust loobumisest kuus kuud ette...

In Memoriam

Jõulude ajal lahkus 79. eluaastal raske haiguse järel nimekas Hiiumaa ettevõtja ja ühiskonna­tegelane Mati Nurs. Tema näol kaotas Hiiumaa ühe mõjukama mehe, kes läbi...

Elu

Simo (32), Annamaria (36), Henri (7) ja Arabella (5) Venski kolisid Hiiumaale lõppeva aasta kevadel. Võiks öelda, et hüppasid pea ees tundmatusse, sest kindlat...

In Memoriam

„Igavest Valgust, armas sõber!“ ütleb Hirmuste küla mees Erkki-Sven Tüür, mälestades omaküla meest Riho Sibulat, kes pühapäeval taevastele lavadele suundus. „Riho enneaegne lahkumine on...