Connect with us

Persoon

Võtsime matkaselli Hiiumaal vastu tervituste ja päikesehaloga

INTAN PRAGI
Intan Pragi, kes 49 päevaga kavatseb käia jalgsi läbi Eesti kõik 47 linna, jõudis esmaspäeva õhtul Hiiumaale, kus tema matk kujunes mitmes mõttes eriliseks – tervitavad autojuhid, võimas päikesering ja matkakaaslane Urmas Selirand.
Saare ainsale linnale Kärdlale õieti pilku heitmata, alustas ta teisipäeva hommikul kõndimist Kärdlast Sõrule.
“Kärdlast ei ole mitte mingit muljet, ööbimine oli mul Selveri taga, läksin 500 meetrit Kärdlasse sisse ja hommikul läksin kohe ära – ega ma linna vahel ringi ei vaadanud,” ütles Intan Hiiu Lehele. “Aga olen varem käinud ja mulle Kärdla meeldib küll.”
Tänu esmaspäeval ETV eetris olnud saatele “Ring­vaade”, kus tema matkaplaane tutvustati ja Grete Lõbu ütles, et järgmisel päeval peaks Intan Pragi olema Kärdlas, kujunes 9 tundi kestnud ja 39 kilomeetri pikkune matkapäev varasematest erilisemaks.
Kui Intan saarel mööda Kärdla-Käina maanteed põhjast lõunasse matkas, lehvitasid talle umbes pooled auto­juhid ja kolm pidasid lausa auto kinni. “Nad olid nii vaimustuses ja soovisid edu ja jõudu,” vahendas Intan Pragi.
Vaimustuses oli ka kogenud Hiiumaa giid ja matkaja Urmas Selirand, kes elab Jausas. “Mönus ränkamine koos Intan Pragiga tema Kärdlast Emmaste etapil Jausat esitelles. Taevas superhalo, ilm -8, hää kaaslane, tore. Selg ja puus lubasid!” nii kommenteeris ta oma sotsiaalmeedia kontol.
Hiiu Lehele ütles Selirand, et läks Intanile Utu küla piirile vastu ja meelitas ta tegema kõrvalpõiget Jausa külla. Valgu küla sildi juures jäeti hüvasti, Urmas kallas oma termosest kuuma tee Intani termospudelisse ja too matkas edasi. Selirand ütles, et kõndis matkajaga kaasa kuskil 5 kilomeetrit ning oli üheksa matkapäeva jooksul kolmas kaaslane, kes jupi teekonnast kaasa matkas.
Veebilehel aadressil intan.ee oma matkaplaani päevade kaupa avaldanud Intan Pragi kutsub soovi korral endaga kaasa marssima ja sellised kohtumised jäävad talle ka meelde.
“Meelde jäi Jausa külast Urmas Selirand, kes korraldas tuuri mulle, paarsada meetrit pikema, rääkis küla ajaloost, päris huvitav tuur oli ja ise marssis kaasa, vanust ka tal juba oli. Tõi kuuma teed ja šokolaadi,” rääkis ta.
Enne Hiiumaa etapi algust teatas Pragi oma veebilehel, et mõned hiidlased lubasid teda tee peal oodata tee ja sooja supiga. “Kõik need, kes lubasid, ei ole midagi teinud, aga need, kes pole lubanud, need käivad ja lehvitavad,” naeris matkaja.
Hiiu saarel tal öömaja leidmisega probleeme õnneks polnud. Kui ta sotsiaal­meedias Hiiumaa gruppi postitas küsimuse, kas keegi saaks matkajale öömaja pakkuda, helistas üks vana tuttav Kärdlast ja pakkus öömaja, samuti helistas Emmaste Teemaja perenaine ja pakkus ööbimiskohta seal.
See, et teisipäeval võttis Hiiumaal teda vastu väga külma ilma ennustav halo, Intan Pragi ei heidutanud. Hiiu Lehele kinnitas ta, et ei kaldu oma matkaplaanist kõrvale: “Ma tean oma kuupäeva ja kellaaega, millal jõuan tagasi, aga see halo oli nii võimas ja tugev ning sain selle ka pildile ja see on samuti minu kodulehel blogis. Väga vinge pilt tuli!”.
Kolmapäeva hommikul matkas ta veel 6 kilomeetrit Sõru sadamasse ja sõitis siis parvlaeva Soela pardal Saare­maale.
Lühikese “tankimispeatuse” tegi ta Angla pärand­kultuurikeskuses, mille pererahvas pakkus matkasellile hernesuppi ja vastlakukli. Õhtuks jõudis ta matka järgmisesse linna, Kuressaarde.
Guinnessi rekordi omanik
Seoses erilise matkaga meenus Õhtulehe ajakirjanikule, et jalgsi Eestimaale ringi peale tegev Intan Pragi on ka Guinnessi rekordi omanik. Nimelt jõudis ta kuulsasse rekordite raamatusse, vedades kasiinos ruletimängu 48 tundi järjest, ametlikult kuulutati eestlase ruletirattakeerutus Guinnessi rekordiks 2006. aastal.
Õhtulehele ütles Intan Pragi, et tuli ideele, Eestimaa läbi rännata, juba suvel. Teades, et veebruaris-märtsis tal niikuinii erialast tööd pole, leidis ta, et talvine aeg sobib selle hullumeelse idee sooritamiseks küll. “Talvel on ju raskem,” ütles erialalt vabakutseline pokkeridiiler. Kõnnikeppidega endale lisahoogu andva matkaja varustus koosneb 5–6 kilo kaaluvast seljakotist, kus on kaasas vaid kõige hädavajalikum.

9. matkapäeva kokkuvõte
Kärdla–Emmaste 9.02.2021, plaanitud: 44 km, käidud: 39,4 km
Tänane matkapäev algas Kärdlast hommikupimeduses ning tundus peale paari esimest tundi tulla igav ja sündmustevaene. Kuid vastupidi, tänu eilsele minu matka kajastanud Ringvaate saatelõigule kujunes mu päev väga huvitavaks ja sündmuste­rikkaks!
Kõigepealt helistas ammune tuttav Helen, kes juhuslikult oli Hiiumaal oma vanemate juures käimas ning kuulis poes, kuidas keegi ütles kellelegi, et see matkaja sealt eilsest Ringvaatest istub Vaimela [Vaemla] jõe silla juures. Helen kimas kohe mind vaatama, aga sõitis vale maantee sillale. OK, hiljem sai mind Käina lähedalt ikkagi kätte.
Siis helistas Urmas Selirand Jausa külast, kes kostitas mind kuuma tee ja šokolaadiga ning vedas väikese ringiga läbi külatee, selmet ainult maanteed tallata. Marssis minuga u 5 km kaasa, rääkis mulle Hiiumaa ja Jausa küla ajaloost, oli väga huvitav tuur, kiidan väga!
Lisaks nendele kahele kohtumisele tervitasid mind pea pooled Hiiumaa autojuhid, kolm neist ei pidanud paljuks ka oma sõiduk peatada ja minuga paar sõna juttu ajada. Autogramme veel ei küsitud!
Oli ka hulk telefonikõnesid, millest üks oli eriti oodatud ja südantsoojendav! Kuigi kõik kõned on oodatud, helistage julgelt, mul hoopis kergem astuda, kui keegi minuga veidi aega lobiseb!
Terve tänase päeva saatis mind päikest ümbritsev imeline halo, mille pildi ma siia allapoole ka lisasin. Nüüd olen oma tänases öömajas ehk Emmaste teemajas, mille perenaine Ade mulle lahkesti õhtusööki, sauna ja voodikohta pakkus. Hubane koht, nii mõnus siin kamina ees oma mõtteid kirja panna! Homme [10. veebruaril] tuleb mu matka pikim päev, siit sadamasse pea 6 km, edasi Saaremaal veel 45, kokku üle 50 km. Nii et homne jutt tuleb lühike…
INTAN PRAGI blogipostitus
aadressil https://intan.ee/matkaplaan/hiiumaa/

Veel lugemist:

Uudised

Täna külastas Hiiumaad NASA astronaut Nicole Aunapu Mann, kelle esivanemad pärit Käina lähedalt Villemi külast. Reis kosmosesse pani teda end koduplaneedil veelgi kodusemalt tundma....

Uudised

Hankes ette nähtud nõuete täitmata jätmise tõttu pidi Hiiumaa vald loobuma 154 000 eurost, mis mõeldud tänavavalgustuse uuendamiseks. Tagasinõude põhjustas asjaolu, et Hiiumaa vallavalitsus...

Teema

Hiiumaa mesinike seltsis vahetus sel suvel juhatus ning eestvedamise võtsid endi õlule kolm naist, kes tahavad esimese asjana välja selgitada, palju saarel üldse mesinikke...

Arvamus

Dr Helve Kansi vastukaja artiklile “Perearstide erimeelsused varjutavad Hiiumaa tervisekeskuse tulevikku.” (Hiiu Leht, 26.09.2023) On kahetsusväärne, et ajalehe artiklis räägitakse tülist minu ja dr...