Kuu aega tagasi välja kuulutatud eriolukord koroonaviiruse leviku tõkestamiseks Eestis on eriti häid tulemusi andnud Hiiumaal.
Lisaks meedikutele, politseinikele, sotsiaaltöötajatele, müüjatele, on uues olukorras appi tõtanud vabatahtlikud naiskodukaitsjad ja kaitseliitlased.
Naiskodukaitse Lääne ringkonna instruktor Svetlana Aug rääkis, et kriisikohtades on abiks 39 ringkonna naiskodukaitsjat. “Paljudel liikmetel on töökohustused, lapsed või siis nad on vanemaealised, keda ei lubata kaasata,” selgitas ta, miks just selline arv.
Hiiumaa jaoskonnast käib kriisiolukorras abiks viis naiskodukaitsjat, teist samapalju on kohe nõus vajadusel appi ruttama. Ka Aug ise on käinud sadamas patrullis ja organiseerib valvet Läänemaa haigla juures. Hiidlaste põhiülesanne ongi politseinike abistamine Heltermaa sadamas ja teabe edastamine häirekeskuses.
Abiks mitmel rindel
Naiskodukaitsja Heli Tuisk rääkis, et tema esmane amet paraku on sotsiaaltöötaja ning alles siis naiskodukaitsja.
“Saare “lukkupanek” tekitas tunde nagu oleks sõda lahti ja enamik inimesi peitus kodudesse,” meenutas Tuisk. “Oli ka erandeid ja liikumas sai näha eakaid küll. Küsimusele, miks te poes olete, vastas väärikas eas pedagoog – eks ole juba elatud küll, ehk pääsebki ära. Sellist suhtumist kuulsin esimesel paaril nädalal väga palju. Aga öeldi ka, et noh ega ta mulle tule või löödi käega – ahh!” Tuisk ütles, et kõige raskem oligi selgitada väärikas eas inimestele, miks neid poodi ei lubata, kui nad käivad seal vaid nädalas korra.
Viimasel nädalal on liikumist siiski vähemaks jäänud. Ta oletas, et suur mõju on ilmselt uudistel, kus eakatel koju jääda palutakse. Kindlasti ehmatas ka teadmine, et esimene võitluses allajäänu oli just hiidlane.
Tuisk ütles, et naiskodukaitsjad tegutsevad vajadusel kiirelt ja organiseeritult ning kaos ja peataolek pole neile omane, samuti suudavad nad ohuolukorras hoida end ja kaitsta teisi. “Naiskodukaitsjana tekkis tunne, et nüüd kohe, jess!, saan teha midagi REAALSELT. Pea “selgas” just mööda Hiiumaad jooksma ei hakanud, aga jälgisin kohalikke uudiseid ja pidasin plaani iseendaga,” rääkis ta. Nüüdseks on ta koos kaitseliitlastega käinud Heltermaa sadama turvakontrollis. “Süda tunneb, et tahaksin aidata ka naabreid-saarlasi, aga kaine mõtlemine saab võitu – siin on mind vaja esmajoones tööalaselt.”
Heli Tuisk tunnistas, et kõige raskem on toime tulla tunnetega oma kodus, kuna neil elab ühes majas koos neli põlvkonda, tema ise, ema Säde, tütar Kaja ja tütretütar Nelly ning kokkupuutepunkte on väga palju. Kõige suurem mure ongi, kuidas kaitsta oma väärikas eas ema. “Tuleb tunnistada, et sotsiaaltöötajana on oma pere kaitse minu kõige nõrgem koht,” nentis Heli ja kinnitas, et täidab hoolikalt kõiki ohutusnõudeid.
Ta avaldas lootust, et kõigi meie ühisel hoolel taastub peagi tavaelu kogu Hiiumaal, aga seni “elame ja võitleme ning säilitame hiidlasliku huumorisoone!”
Vabariigi valitsus pikendas neljapäeval Kaitseliidu kaasamist Eesti riigipiiri valvel, oma nõusoleku selleks andis ka vabariigi president.
HELJA KAPTEIN