Connect with us

Tervis

Viirusehirmus hiidlased soetavad varusid

Kuigi Hiiumaal veel ühtegi koroona­viirusesse nakatunut tuvastatud pole, varuvad ka siinsed elanikud toiduaineid ja tualettpaberit.
Just nagu mujal Eestiski, tühjendasid ostjad Hiiumaa kauplustes esmalt tualettpaberite riiulid. Reedel haigutas tühjus näiteks Selveri tualettpaberite riiulis, Rimis olukord nii hull polnud ja mõned pakid olid veel saadaval, aga juba pühapäevaks oli sealgi tualettpaber otsas. Otsa olid saanud ka makaronid ja lihatooted.
Samas tundus, et Kärdla elanikud võtsid kodus püsimise käsku tõsiselt, sest nädalavahetusel oli saare kauplustes vaid üksikuid inimesi märgata.
Selver: Riiulid tühjaks ei jää
Hiiumaa Selveri juhataja Krista Metsand ütles reedel, et neljapäeval tõusis nende kaupluses hüppeliselt tualett­paberi ja kauasäilivate toiduainete müük. “Koduste varude täiendamine kestab hoogsalt ka täna ja kauplus töötab suurema intensiivsusega,” lisas ta.
Metsandi sõnul on kauplus õnneks väga hästi varustatud ning kiirelt reageeriti ka uute tellimustega. “Suurendasime enimsoovitud kaubaartiklite tellimusi julge varuga,” ütles Metsand.
Samas pole välistatud, et kõige populaarsemad tooted teatud intervalliga riiulist otsa saavad. Juhataja ütles, et õnneks on kõrval olemas alati alternatiiv ja ka tühjaks jäänud auk riiulis täidetakse kiiresti. “Vahel ei ole töötajad toodet lihtsalt veel jõudnud juurde tuua, vahel on kaup meie oma maja laost otsas ja saabub järgmise tarnega,” selgitas ta. “Kui on tooteid, mida hankijal ei ole ajutiselt võimalik anda, asendame need muu sarnasega.”
Ohtu, et riiulid ja letid kaubast tühjaks jääksid, kaupluse juhataja ei karda. Samas lisas ta, et igal ajahetkel ei pruugi kõike just käepärast olla.
Pindasid puhastatakse
Suurenenud ostude arvuga kaasnevad paraku ka pikemad kassajärjekorrad. Nende vältimiseks soovitab Metsand kasutada Selve­Ekspressi iseteeninduspulte, et mitte seista järjekorras.
Juhataja ütles, et Selveri töötajad desinfitseerivad pidevalt iseteeninduspultide käepidemeid, ukselinke tualettides ning ostukorvide ja -kärude käepidemeid. Ka saavad kliendid kätele mõeldud desoainet kasutada info­letil olevast pumppudelist.
Rimi: Palun paanikata
Rimi avalike suhete juht Katrin Bats ütles, et ka Hiiumaa Rimi kaupluses on väga suur ostuhuvi: “See tähendab, et uue kauba saabumine kauplusesse ning sealt riiulisse võib võtta veidi aega.”
Bats kinnitas, et Rimi laos on kaupu piisavalt ja tellimusi on suurendatud, et puudujääke ka edaspidi vältida.
Rimi juht Vaido Padumäe ütles, et on paika pannud kaks peamist eesmärki: töötajate ohutus ning kaupade olemasolu ja kättesaadavus.
“Eilne vaatepilt osades meie kauplustes võis jätta mulje kaubavarude lõppemisest, ent kinnitan, et riiulite taastäitmiseks on meil olemas kõik võimalused,” selgitas Padumäe reedel.
Ta palus klientidel suhtuda mõistvalt kõikidesse ootamatult tekkida võivatesse olukordadesse, sest riigis välja kuulutatud eriolukorras on toidukaupade kättesaadavus tema hinnangul kriitilise tähtsusega.
“Selle tagamiseks on oluline, et meie kaupluste teenindajad tunneks end turvaliselt ja hoitud,” märkis Rimi juht. “Nende heaolu tagab, et kaup on kättesaadav piisavas koguses ja kauplused saavad toimida tõrgeteta – liigne meeleheide ja ostupaanika ei aita sellele kuidagi kaasa.”
Coop: Ära külasta poodi haigena
Hiiumaa tarbijate ühistu juhataja Kaja Antons ütles, et ka nende poodides müük kasvas, paanika kulmineerus reedel, kui kõikide Coop Hiiumaa kaupluste müügid mitmekordistusid.
Coop Hiiumaa kauplused on avatud tavapäraselt ning personal teeb enda poolt kõik, et tagada turvaline ostukeskkond ja piisav kauba­varu. “Kui mõnes kaupluses on mingid tooted otsa saanud, siis on tegu ajutise olukorraga – kaupluste varustamist eriolukord hetkel ei mõjuta,” ütles Antons.
Algaval nädalal vaadatakse üle ka ettevõtte kriisiabinõud: töötajate kaitse, kaupluste lahtiolekuaegade lühendamine, kaupade kojukande vajadus ja võimalused.
Kuna lisaks eriolukorra aluseks olevale viirus­puhangule on ka tavapärane viiruste ja külmetushaiguste hooaeg, palus Antons kauplusi külastada klientidel, kes on terved. “Haigusnähtude ilmnemisel palume võimalusel kaupade soetamiseks saata enda asemel sugulased, sõbrad, naabrid või muud kogukonnaliikmed,” kutsus ta inimesi üles.
Ka Eesti perearstide selts pani inimestele südamele, et nad ei alahindaks koroona­viiruse ohtlikkust just eakamatele inimestele. Selts soovitab eakatel vältida kodust väljas käimist, kindlasti ei tohiks nad ise külastada kauplusi ega apteeke. Selle asemel tuleks paluda seal käia lähedastel või kohaliku omavalitsuse sotsiaal­töötajal.

Veel lugemist:

Uudised

Pressinõukogu arutas Kärdla osavalla vanema Aivar Viidiku kaebust Hiiu Lehes 29. detsembril 2023 ilmunud artikli „Arvo Haasma paneb Kärdla muusikakooli juhtimise maha“ peale ja...

Digileht

Hiiu Leht 23.veebruaril Transpordiamet esitas aastaid valeandmeid Kärdla kool vajab klaverit Hiidlased panid narvakad hümni laulma Sündinud Eesti riigi sünnipäeval Lugu poolsaare moodi saarest...

Uudised

Hooandjas käima lükatud kampaaniaga soovib Kärdla kool kokku saada 6500 eurot, et soetada uus klaver, mille maksumuseks on 9900 eurot.  Kärdla kooli õpetaja Raili...

Taskuhääling

Saatekülalise Eiki Nestoriga tuleb muuhulgas jutuks Kõpu radar, osavallad, pasunapuhumine, Riigikogu peokutse, ühistransport ning see miks ta 30 aastat kodust ära oli.