Connect with us

Uudised

Vallavanem: Sellest peaks saama kõigi hiidlaste kool

Harda Roosna
Harda Roosna
Hiiu vallavanem Reili Rand ütles pidulikul nurgakivi asetamise tseremoonial, et valmivast Hiiumaa gümnaasiumist peaks saama kogu saare kool ning kutsus nurgakivi tsementeerima ka teiste omavalitsuste esindajaid.
Oma tervituskõnes rõhutas Rand, et tegemist on ajaloolise hetkega mitte üksnes Hiiu valla, vaid kogu saare jaoks. “Uuest gümnaasiumist peaks saama kõikide hiidlaste kool, Hiiumaa identiteeti kandev kool. Kool, mis on esimene oma valikute nimekirjas igal Hiiumaa põhikoolilõpetajal ja kool, kuhu soovitakse tulla ka naabersaarelt ja mandrilt,” ütles Rand.
Lisaks kutsus ta nurgakivi pesasse asetatud kapslit tsementeerima ka saare teiste omavalitsuste esindajaid. Pidulikul sündmusel osalenud Käina vallavanem Omar Jõpiselg ja Pühalepa abivallavanem Antti Leigri võtsid kutse vastu.
Ka Hiiu vallavolikogu esimees Georg Linkov avaldas oma tervituskõnes lootust, et koostöö saare omavalitsuste vahel on võimalik ning tänas panuse eest uue kooli sündi kooli direktorit Ivo Eesmaad ja endist Hiiu abivallavanemat Katrin Sarapuud.
Loodame uut kvaliteeti
Tseremooniat juhtinud Arno Kuusk ütles välja hiidlaste lootuse, et uus kool tõstab gümnaasiumihariduse taset.
Haridus- ja teadusministeeriumi asekantsler Janar Holm lubas, et ministeerium koolijuhti ei torgi ning lubavad koolil endal otsustada, kuidas on kõige mõistlikum õppetööd korraldada. “Me kindlasti usaldame oma koolijuhte ja usaldame kogukonda,” ütles Holm.
Ka tema avaldas lootust, et avatav kool jätkab Hiiumaa koolihariduse head kvaliteeti ning saarel elavatel noortel on sama head valikuvõimalused kui näiteks Tartu või Tallinna lastel.
Hiiu maavanem Riho Rahuoja tunnustas haridus- ja teadusministeeriumi, mis Hiiu saarele riigigümnaasiumi rajades on teinud rohkem regionaalpoliitikat kui teised ministeeriumid kokku.
Tema lootus on, et riigigümnaasiumi ja ametikooli koostöös õnnestub säilitada tegusana ka ametikool.
Rahuoja juhtis tähelepanu, et Hiiumaa gümnasistide riigieksamite senised head tulemused olid osa kahe gümnaasiumi, Kärdla ja Käina, vahelisest konkurentsist. “Maakonnasiseselt ei ole meil enam kellegagi võistelda, nüüd me peame hakkama mõõtu võtma mandri koolidega,” ütles Rahuoja.
Ta lubas uue kooli direktorit siiski “torkida” selles, et kool oleks nii hea, et seisaks kõigi keskharidusest huvitatud põhikoolilõpetajate valikunimekirjas esikohal.
Läkitus tulevikku
Koolijuht Ivo Eesmaa rääkis, et 1975. aastal ehitatud ja nüüd Hiiumaa gümnaasiumile ruumi tegema pidanud koolihoone lammutamisel nurgakivi ei otsitudki. “Ega me keegi ei vaadanud, kas selle nurga sees oli midagi talletatud või mitte, aga täna me loodame, et kui ükskord see hoone lammutamisele läheb, lammutajad siiski üht-teist leiavad,” ütles Eesmaa. Ta luges ette Kärdla ühisgümnaasiumi õpilaste läkituse neile, kes nurgakivi kapsli kord leiavad. Läkitus lõppes sõnadega: “Imelist õppimist siin, armsas, koduses koolis!” ja sellele olid lisatud sel õppeaastal koolis õppivate laste pildid.
Lisaks läkitusele asetati kapslisse värske Hiiu Leht, Hiiu valla märk, hiiu eurusid, haridus- ja teadusministeeriumi “tarkuseraha” ja Riigi Kinnisvara ASi (RKAS) võtmehoidja, käibelolevaid eurosid ja volikogu esimehe poolt jalgpallivärvides stressipall.
Ehitaja: Koolvalmib tähtajaks
RKASi esindaja Indrek Klaassen andis ülevaate valmivast hoonest, mis moodustab ühtse terviku olemasoleva Kärdla hariduskompleksiga.
Ehitaja OÜ Nordlin esindaja Ülo Older lubas, et töö saab olema kvaliteetne ja hoone valmib tähtajaks. Ta tänas kooliperet ja ütles, et koostöö on olnud hea vaatamata sellele, et kool peab selle õppeaasta läbi ajama üsna kitsastes tingimustes.
Tänavu avatav Hiiumaa gümnaasium on Eestis järjekorras kümnes riigigümnaasium.

Veel lugemist:

Uudised

Kaks Kärdla perearsti, doktor Meeli Paesüld (66) ja doktor Lia Prigoda (67) loobuvad praksisest 1. juunil 2023. Perearstil tuleb nimistust loobumisest kuus kuud ette...

In Memoriam

Jõulude ajal lahkus 79. eluaastal raske haiguse järel nimekas Hiiumaa ettevõtja ja ühiskonna­tegelane Mati Nurs. Tema näol kaotas Hiiumaa ühe mõjukama mehe, kes läbi...

Elu

Simo (32), Annamaria (36), Henri (7) ja Arabella (5) Venski kolisid Hiiumaale lõppeva aasta kevadel. Võiks öelda, et hüppasid pea ees tundmatusse, sest kindlat...

In Memoriam

„Igavest Valgust, armas sõber!“ ütleb Hirmuste küla mees Erkki-Sven Tüür, mälestades omaküla meest Riho Sibulat, kes pühapäeval taevastele lavadele suundus. „Riho enneaegne lahkumine on...