Connect with us

Juhtkiri

Valimised lähenevad

Hiiu vallavalitsus on algatanud arutelu, mille käigus peaks volikogu võtma suuna, kuidas edasi minna Kärdla põhikooli õppe­tingimuste parendamisega.
Kas lisada põhikooli hoonetekompleks haridus- ja teadusministeeriumi kooli­võrgu korrastamise investeeringute kavasse ja ehitada uus koolihoone nagu seda tehti gümnaasiumiosaga. Või renoveerida olemasolev koolimaja ja söökla.
Arvamusküljel heidab Hiiu vallavolikogu liige Georg Linkov ette, et uue koolihoone ehitamisega lükatakse kõrvale sotsiaal­keskuse arendamine. Vallavanem Reili Rand selgitab vastulauses, et soov vastandada sotsiaalkeskuse ja kooli arendusplaane on pahatahtlik ja kantud soovist elanikke omavahel tülli ajada.
Ilmselt tuleb antud probleemipüstituse tagamaade mõistmiseks vaadata kalendrisse. Täpselt kahe kuu pärast, 15. oktoobril toimuvad kohalike omavalitsuste valimised.
Suuremad erakonnad on nimetanud Hiiumaa vallavolikogu valimiste esinumbrid, nende seas on nii Linkov kui Rand.
Jääb mulje, et reedel IRLi poolt valla­vanema kandidaadiks seatud Linkov alustas valimiskampaaniaga. Paraku mitte positiivse programmiga, vaid vastandudes. Kardetavasti näeme säärast poliitvõitlust järgmise kahe kuu jooksul üha enam.
Vaadates silma faktidele, siis statistikaameti andmetel oli Hiiumaal 2016. aastal 5-19 aastaseid lapsi 1078, mis on koguni 300 võrra vähem kui veel aastal 2012.
Aastaks 2020 prognoositakse väikest tõusu, pea 1100 õpilaseni, ent aastaks 2030 langeb see alla tuhande, 848 õpilaseni.
Selles valguses tundub igati mõistlik, et vallavalitsus vaatab kaugemale tulevikku ja annab volikogule võimaluse erinevate valikute üle arutada.
Täpselt samamoodi võinuks sotsiaal­keskuse arendamisele vastandada Hiiumaa spordihalli, mille rajamist märtsikuus Hiiumaa spordiseminaril arutati. Kas ei olnud sel hetkel aeg küps või on spordivaldkond liialt südamelähedane, aga siis vastandumist ei toimunud.
On teretulnud, kui saare arendamise osas mõtteid vahetatakse. Samamoodi on selge, et eelistused, soovid ja võimalused on erinevad. Nii tuleks lähtuda põhimõttest, et oma ideede reklaamimisel me ei materda teiste mõtteid. Konstruktiivne kriitika viib edasi, otstarbetu rusikatega vehkimine mitte.
Nii tuleb lugejatel järgmise kahe kuu jooksul tavapärasest veelgi kriitilisema pilguga arvamusavaldusi lugeda, sest mitmed neist teenivad ühtainust eesmärki, koguda valimistel hääli.

15.august 2017

Veel lugemist:

Ahto ilmajutud

Nagu ka eelnevalt mainitud, siis stabiilset talveilma ei paista ega tule ka see nädal. Küll aga on märke stratosfääri soojenemisest, mis viitab polaarpöörise nõrgenemisele...

Uudised

Kodanik Jüri Kivi pettus seisnes asjaolus, et ta saatis omavalitsusele pildi endast koos naabri kompostriga. Paar nädalat tagasi riiklikult kehtestatud nõudele, tõestada kompostimisvõimekust pildiga...

Uudised

Rahvastikuregistrisse kantud Hiiumaa laste nimed kordavad üleriiklikke nimetrende ühe erandiga, milleks on lemmikuim poisinimi Mattias. Poisinimi Mattias, mida viimase viie aasta jooksul Hiiumaal lastele...

Uudised

Kaks Kärdla perearsti, doktor Meeli Paesüld (66) ja doktor Lia Prigoda (67) loobuvad praksisest 1. juunil 2023. Perearstil tuleb nimistust loobumisest kuus kuud ette...