Jälgi meid

PERSOON

Väikeses kohas kasvamine aitas Martin Paasoja karjäärile kaasa

Foto: Bergita Kogermann. Martin Paasoja ütleb, et aja möödudes on ta oma Hiiumaa juurte üle aina enam uhke.
Väikeses kohas saab noor kõigega tegeleda, kuid kaugemale jõudmiseks tuleb juba noorena kodust lahkuda.

Martin on sündinud ja põhikooli lõpetanud Kärdlas. Tema mõlemad vanemad olid Kärdla koolis kehalise kasvatuse õpetajad ja seetõttu veetis ta palju aega võimlates, saalides ja käis ka võistlustel vanematega kaasas. Arvatavasti sütitaski see poisis spordikireleegi, mis pole tänaseni kustunud ja spordist sai Martini jaoks eneseväljendusviis. Kuigi sportlasekarjäär tundus Martinile loogilise valikuna, toonitas ta, et vanemad pole teda kunagi sportima sundinud. Sportlasekarjäär on temani jõudnud loomulikult ja vanemad on seda teekonda lihtsalt toetanud.

Erakogu

Algklasside Olümpiapäev Käinas, 2002 a.

Oma Hiiumaa juuri hoiab Martin au sees. “Mida aeg edasi, seda uhkem oma juurte üle olen,“ sõnas ta. Saarlastest tiimikaaslastega läheb teinekord tögamiseks, aga Martin lisab, et tema meelest algatavad hiidlaste-saarlaste vahelisi rivaalinalju peaaegu alati saarlased. “Nemad vist kuidagi teavad neid rohkem,“ lisab ta.

Martini sõnul on Hiiumaa väiksus mõnes mõttes ta karjäärile kaasa aidanud. Kärdla kool pakkus tema kooliajal laialdaselt sportimisvõimalusi, Martini hinnangul oli trennide valik Kärdlas väga suur. Trennid olid ligidal ja mehe sõnul odavad või isegi tasuta. Lisaks korvpallile on ta noorena käinud näiteks jalgpallitrennis ja ka mitmetel kergejõustikuvõistlustel. Seda, et väike koht oleks kuidagi tema arengut pärssinud, ta ei näe – pigem vastupidi: see on just kasuks tulnud. Ta toob võrdluseks Tallinna, kus lastel pole tihti võimalik erinevaid spordialasid katsetada, sest vanemad ei jaksa mitme erineva trenni eest maksta või ei jõua neid pidevalt mööda linna ringi sõidutada. Hiiumaal seda muret pole.

Erakogu

Jõhvi Cup 2004 a. (Paremal) on Kristjan Voolaid.

Samas ei varja Martin, et kõrgemale tasemele jõudes jääb Hiiumaa konkurents paratamatult nõrgaks ja siis tuleb edasi liikuda. Temal juhtus see kuskil 15-aastasena. Hiiumaale jäädes on Martini sõnul väga keeruline maailma, isegi Eesti tippu jõuda. Ta soovitab noortel sportlastel minna avastama, mida mujal – mandril ja välismaal – tehakse. Martini õnneks sai ta põhikooli ajal ka palju välismaal võistlustel käia. Käidud sai näiteks Lätis, Leedus, Poolas, Tšehhis ja Soomes. Välismaal sai ta näha korvpalli kõrgemat taset ja konkureerida paljude välisvõistkondadega erinevatel spordialadel. Kui Hiiumaal tekkis juba tunne, et on parim, tuli mandril ja välismaal võisteldes kiiresti mõistmine, et tegelikult on veel parajalt arenemisruumi.

Hiiumaal sai ta väga erinevaid spordialasid harrastada, aga Pärnu Ülejõe Gümnaasiumis pühendus ta tõsisemalt korvpallile. Pärnu meistriliigaga liitumine oli Martini jaoks verstapost, kus ta mõtles esimest korda tõsisemalt: “Ma tahan saada korvpalluriks ja teen selleks kõik.“

 Võõras keskkonnas viibimine ja üksi oma muredega võitlemine ei ole sportlasekarjääri lihtsaim osa.

Soov täitus ning Martin on olnud seotud mõnegi eksootilise korvpalliliigaga. Siiani on ta mänginud Rumeenias, Kreekas, Hispaanias, Islandil ja Venezuelas. Martini sõnul võimaldavad enamus korvpalliklubid sportlasele korteri ja auto, mille eest kantakse vajalikud kulud. Olenevalt läbirääkimistest võib lepingusse kuuluda ka hommiku-, lõuna- ning õhtusöök.

Viimased viis aastat on Martin elanud suurema osa ajast välismaal. Vaatamata kaootilisele elustiilile, on Martin püsisuhtes. Kui elukaaslane käis ülikoolis, elasid nad pidevalt erinevates riikides: üks Eestis või mõnes muus Euroopa riigis praktikal ja teine mõnes teises Euroopa riigis korvpalli mängimas. Hooaja sees ei kohtu nad Martini sõnul endiselt väga palju, sest Eestisse jõuab korvpallur hooaja sees väga harva. Kui ta mängis Eesti koondises, tuli ikka kaks korda aastas seda ette, ent siis oli ta terve nädala korvpalliga hõivatud ja kõik muu jäi tagaplaanile. Ei saanud ei Hiiumaale sõita ega sõprade või kaaslasega kokku saada.  

Erakogu

Balti matš U-16 Tallinnas, 2009 a.

Kaugsuhe on Martini sõnul kindlasti väga raske ega sobi kõigile. Samuti toob ta välja, et suhe peab olema tugev, ainult siis saab see distantsilt töötada. “Meie suhe on lihtsalt nii hea, ma arvan, et suur vahemaa ei ole probleem ja vahest on see isegi hea, et me kogu aeg ninapidi koos ei ole,“ arvab Martin. Kaugsuhte positiivne külg on kindlasti individuaalsus – kumbki saab elada väga erinevat elu ja teha täpselt neid asju, mis endale meeldivad. Martini kogemuses on see mõneti mõlema paarilise elu rikastanud, et nad pole pidanud alati samu huvisid arendama ega samas kohas viibima.

Ta tunnistab siiski, et emotsionaalselt on kaugsuhe vahepeal keeruline, eriti kui kuude kaupa paarilist ei näe. Üleüldiselt pole võõras keskkonnas viibimine ja üksi oma muredega võitlemine sportlaskarjääri lihtsaim osa. Raskemal ajal on abi tiimikaaslaste seltsist. Üksildust aitab peletada kasvõi meeskonnakaaslasega kohvilkäik.

Mõnes riigis on neil aga õnnestunud ka koos elada, näiteks Kreekas, pärast seda, kui elukaaslane oli ülikooli lõpetanud, ja Islandil, kus praktika- ja töökoht võimaldas neli kuud koos olla. Tulevikus kavatsevad nad selliseid ühiseid kohti ja aegu järjest rohkem klapitada. Nii on nad mõlemad õnnelikud.

Korvpallurikarjääri lõpetama ta veel valmis pole. Ta on küll leppinud tõsiasjaga, et tasemeni, kuhu kunagi lootis jõuda, ta ilmselt enam ei pürgi. Nüüd on ta eesmärgiks mängida enda jaoks ja mängust rõõmu tunda. Tulevikus tahab ta veel erinevates riikides mängida ja avastada maailma korvpallimaastikku. Edasist elu silmas pidades alustas ta juba kuus aastat tagasi investeerimisega ning püüab juba praegu arvestada sellega, et rahasummasid, mida teenib korvpalli mängides, ta pärast karjääri lõpetamist enam saada ei pruugi. Seetõttu üritab ta säästlikku joont hoida ja elada pigem alla oma võimete kui üle nende.

Reklaam. Lugemise jätkamiseks palun liigu edasi.

[article_ads]
Klubid, kus Martin on mänginud

Pärnu (2009–12)

Rapla (2012–2017)

SCM Craiova, Rumeenia (2017–2018)

Psychikou, Kreeka (2018–2019)

BC Kalev Cramo (2019–2020)

Real Valladolid,  Hispaania (2020–2021)

Rapla (2021–2022)

IR Reykjavik, Island (2022–2023)

Centauros de Portuguesa, Venezuela (2023)

Positsioon: viskav tagamängija

 

Veel lugemist:

SPORT

Eelmisel nädalavahetusel Saaremaal sõidetud Kihelkonna rahvaralli võitsid absoluutarvestuses Hiiumaa rallipaar Robin Pruul ja Rein Tikka. Neile kuulus ka 4WD klassivõit. Poodiumile jõudis ka J18...

SPORT

Tugeva tuulega peetud Tallinn-Kärdla ja Kärdla ringi järel tõusis ORC III grupis liidrikohale jahtklubi Dago Bellatrix Rauno Pielbergi meeskonnaga.

METSAKÖÖK

Tugevate lihakate, värvuselt rohekas-siniste, justkui pitsina käharasse keerdunud lehtedega merikapsas on üks ütlemata vahva metsik kapsaline, kes silmailule lisaks ka maitsemeeli rõõmustab! Õitsedes täituvad...

GALERIID

Neljapäeva õhtul valitses Kärdla sadamas melu, sest kolmapäeva õhtul ja ööl saabunud sajad purjetajad võtsid päeval mõõtu Tareste lahel ning õhtul puhati Kärdlas.