Connect with us

Persoon

Väike mutter suures süsteemis – liigijuht

EGON TINTSE
EGON TINTSE
EGON TINTSE
13aastat tantsu õpetanud Tiina Kaev sai sel suvel suure peo liigijuhi kogemuse.
Liigijuhiks oli Tiina Kaev Tallinna ja Harjumaa võimlemispeol “Need värvid”, mis peeti maikuus Pirita velodroomil. Kokku oli peol üheksa liigijuhti, neist Tiina tegi ainsana debüüdi.
“See oli oluliselt suuremate mastaapidega, kui Hiiumaal mingit pidu korraldada,” nentis ta. Tiina juhtida oli pisut üle 170 võimleja, kogu peol osales üle 2000 võimleja, lisaks 366 väikelast ja beebit koos vanematega.
Kaev ütles, et on kõrvalt huviga jälginud, kuidas suurte pidude liigijuhid töötavad, aga ise pole julgenud sellest veel unistada. Septembris tehti Tiinale äkki korraga kaks ettepanekut – aidata võimlemis­peo kava kokku panna ja tulla liigi­juhiks. Tema jaoks oli see ühe suure unistuse täitumine.
Päris võõras liigijuhi töö Tiinale siiski polnud. Kaks aastat on ta olnud lavastusgrupi assistent: 2016 võimlemis­peol “Hingelind” ja 2017. aasta tantsupeol. “Assistent toetab ja täiendab liigijuhti, aga liigi­juhil lasub kogu vastutus,” selgitas ta kahe ameti erinevust.
“Hästi huvitav kogemus ja silmaringi avardav oli näha ühe suure peo sündi NII seest – seal on ikka hästi palju hammas­rattaid, mis pöörlevad, et pidu kokku panna ja väga hea tunne on olla üks väike mutter selles süsteemis,” võttis ta kogetu kokku.
Saarelt sirgub kolmaski liigijuht?
“Olen oma tööga silma jäänud,” selgitas Kaev, miks ette­panek just talle tehti. Nimelt on võimlemispeo “Need värvid” pealavastaja Avelin Kalvik olnud aastaid koolispordi liidu võimlemisfestivali žüriis. Tiina stuudio tantsurühmad aga on võimlemisfestivalilt peaaegu igal aastal mõne preemia kaasa toonud.
Siiski ütleb Tiina, et kui talle tehtaks ettepanek tulla üleeestilise tantsupeo juhiks, oleks see tema jaoks veel vara. “Mul on veel väga palju õppida, enne kui seda liigijuhi kohta jahtima hakata, aga ma kindlasti võtaks aega mõtlemiseks.”
Kui nii läheks, oleks Tiina Kaev juba kolmas suure peo liigijuht, kes sirgunud Hiiumaalt – Helle-Mare Kõmmus ja Rauno Zubko on talle teenäitajaiks.
Hirm tantsuks
Koos õpetajaga tegi suure peo eeltöö kaasa Tt-stuudio viies rühm. “Pühendasin nad sellesse protsessi ja tegin kogu kava nende peal katsetades – nii et nemad said kõik katsetused-mõtlemised koos minuga läbi teha,” selgitas Tiina Kaev.
Tt-stuudio viiendas rühmas tantsivad 5., 6. ja 7. klassi tüdrukud, liigijuhina olid Kaevu juhtida 4.–8. klasside rühmad. “Kõige suurem väljakutse oli, et peokava ei oleks neljanda klassi lapse jaoks liiga raske ja kaheksanda klassi lapsele liiga kerge – vanusevahe oli päris suur,” rääkis Kaev. Laste ja õpetajate tagasiside oli, et kava oli huvitav õpetada ja tantsijatel igav ei hakanud.
Peokavas oli ka üks Tiina enda loodud tants. Teema, mis tantsu loomiseks ette anti oli… hirm. “Terve pidu oli üles ehitatud värvidele meie sees ehk inimese emotsioonidele – rõõm, jonn, armastus. Kui vahend oli valitud, mina valisin maski, ja muusika oli leitud, siis tants tuligi.” Mask valmis koostöös peo kunstnikuga ja need valmisid masstoodanguna nagu kostüümidki.
Puhkuseks tuleb ära sõita
Kuigi Tiina Kaevu tantsu­stuudio rühmad treenisid nagu igal aastal, osalesid konkurssidel ja maakonna­pidudel, tänavu lõpetas stuudio kolmas lend, võttis aasta kokku suur lõpuetendus. Kõige selle järel aga pidu omade vahel – ainult Tiina ja need 11 tüdrukut, kellest igaüks aastatega õpetajale südame külge kasvanud ja kes nüüd stuudiost lahkusid. Sel õhtul tantsiti üksteisele, mitte publikule ja Tiina andis igaühele kingituseks väikese fotoalbumi.
“Isiklik kasvamine ehk alates esimesest aastast pildid kronoloogilises järjekorras, siis igaühe rühma kasvamine,” loetles ta pilte, mis ta albumisse valis aastate jooksul kogunenud sadade fotode hulgast. Nimelt pildistab Tiina ise üles oma tantsutüdrukute esinemised ja 12 aasta jooksul, mis tüdrukud stuudios õppisid, on fotosid kogunenud väga palju.
Kuidas sa jõuad, kuidas jaksad? Sellele küsimusele on Tiinal vastus olemas: “Kui asjad on südames ja sa tunned, et tahad seda teha, siis ei ole raske.”
Selleks, et tööst puhata, sõidab Tiina Hiiumaalt ära: “Siin mõtted ei puhka – ikka on kogu aeg midagi, mis veel tuleks ära teha – selleks, et end täielikult välja lülitada, peab kahjuks kodust ära minema.”
Samas, kui ta silmab reisil midagi huvitavat, võib sellest hiljem saada mõne tantsu või kostüümi idee. “Puhkusereis ongi enda laadimise ja ideede ammutamise koht,” ütleb ta.

Veel lugemist:

Ahto ilmajutud

Kui veel mõned päevad tagasi arvasid ilmamudelid, et Hiiumaa ja mandri lääneserv jääb suuremast lumesajust puutumata, siis tänaseks on mudelid suhteliselt üksmeelel, et just...

Galerii

Miinitõrjeoperatsiooni Open Spirit 24 raames toimunud avatud laeva üritust külastas rohklt huvilisi kogu saarelt. Lisaks EML Wambola külastamisele sai tutvuda ka erinevatest riikidest pärit...