Jälgi meid

UUDISED

Ilmus postmargiplokk “Aastaajad”

Ekraanikuva
Neljapäeval, 19. mail lasi Eesti Post käibele postmargiploki “Aasta­ajad”, mis koosneb neljast 90 senti maksvast postmargist.
Postmargiplokis olevaid postmarke üksikult post­kontorist osta ei saa, kui pole just sellise postmargi­plokiga tegemist, milles ongi vaid üks postmark. Tihti on neis marke rohkem, kuid enamasti mitte rohkem kui kuus. Suurema markide arvu puhul saab marke soovi korral ka ühekaupa osta.
Seekord on plokis neli lille­motiiviga postmarki, mis iseloomustavad meie kõiki eripalgelisi aastaaegu.
Kevadele pühendatud postmargil on amarülliliste sugu­konda kuuluv lumi­kelluke (Galanthus). Looduslik kasvuala on Euroopast Lääne-Aasiani, õitseb varakevadel.
Suvemargil olev karikakar (A. arvensis) on korvõieliste
sugukonda karikakra pere­konda kuuluv taimeliik. Väga tihti aetakse valge karikakar segi härjasilmaga. Karikakar kasvab paljudest vartest koosneva põõsana, härjasilm aga tavaliselt üksiku taimena. Samuti on karikakral korvõisikuid rohkem, sest nad on väiksemad. Härjasilma pildiga postmark ilmus Eestis 2007. aastal.
Sügist iseloomustavaks lilleks valitud aster (Aster L.)
on astrilaadsete seltsi korv­õieliste sugukonda kuuluv rohttaimede perekond. Mõned astrid õitsevad kaua ja on sügiseti ühed viimastest õitsevatest lilledest.
Talvele pühendatud postmargil on lumimari (Symphoricarpos). Kuslapuuliste
sugukonda kuuluv taim kasvab Eestis ilupõõsana aedades ja parkides. Valged silmailu pakkuvad marjad valmivad sügisel ja püsivad põõsal kaua veel pärast öökülmade saabumist.
Väljaande kujundas Triin Heimann ja see hõlmab lisaks postmargiplokile veel esimese päeva eriümbrikku ja Tallinnas Toompea postkontoris kasutatavat eritemplit. Vaba Maa trüki­kojas on uusi kleepmargi plokke tehtud 25 000.
Aastaaegadele pühendatud postmarke on Eesti Post ka varem välja andnud: 2002. aastal kevademargi, 2003. aastal neli kevadiste aialilledega ja 2004. aastal metsalilledega postmarki. 2005. aasta nelja margiga kevade-teemalise ploki motiivideks olid luiged. Suviste aialilledega nelja margiga postmargiplokk ilmus
2007. aastal. Vaid viimati nimetatud markidel on hind lisaks kroonidele ka eurodes ning seetõttu on need jätkuvalt kasutatavad postimakse­vahendina, kui saadetisel nende paiguta­miseks ruumi jagub. Tol ajal oli ühe margi hind 28 senti.

ELMO VIIGIPUU

Veel lugemist: