Connect with us

Uudised

USA kaitseministeerium annetas haiglale kiirabiauto

Harda Roosna | Hiiu Leht
Hiiumaa haiglas oli eile pidulik sündmus – Ameerika Ühendriikide suursaadik andis haiglale üle USA kaitseministeeriumi annetatud kiirabiauto.
Sireeni huilates saabus punavalge kiirabiauto haigla ette ja sellest astus välja peagi ametist lahkuv Ameerika Ühendriikide suursaadik Eestis Jeffrey Levine, kes võeti vastu aplausiga.
Suursaadik tänas võimaluse eest olla taas Hiiumaal ja anda üle annetusena saadud kiirabiauto. Ta meenutas, et käis Hiiumaal oma lähetuse alguses ning nüüd pole enam kaua aega jäänud kui ta Eestist lahkub ja tööülesanded järgmisele suursaadikule üle annab.
“Ootasin juba, millal ma saan veel kord Hiiumaale. Seega on mul eriti hea meel, et saan teha siin ühe oma viimaseid avalikke etteasteid,” ütles suursaadik. “Ka mu abikaasa Janie on väga rahul, et sai siia tulla,” rääkis Levine.
Ta rõhutas haigla ja suursaatkonna häid suhteid, meenutas varasemaid koostööprojekte ja soovis, et annetusena saadud kiirabiauto teeniks hästi patsiente mandrile transportides.
“Olen uhke oma tiimi üle, et nad selle organiseerida suutsid,” lisas saadik.
Tegemist on järjekorras 16. humanitaarabiprojektiga, mis suursaatkond 2000. aastast realiseerinud Ameerika Ühendriikide humanitaarabi programmi raames.
Kiirabiauto pidulikul üleandmisel osalesid Hiiu maavanem Riho Rahuoja, kes tänas kingituse eest ja avaldas lootust, et haigla ja saatkonna koostöö jätkub.
Haiglajuht Gennadi Aavik ütles, et kuigi auto sünniaasta jääb päris ammusesse aega, siis napp läbisõit tähendab, et autol on veel väga palju ressurssi varuks.
Erinevalt olemasolevatest kiirabiautodest on see varustatud kahe kanderaamiga. “Nüüd ei tekki meil enam logistilisi probleeme kui meil on korraga kaks raskes seisundis patsienti, kes vajavad transporti praamiga mandrile,” ütles Aavik.
SA Hiiumaa haigla nõukogu esinaine Vilma Tikerpuu ja maavanem jagasid tänukingitusi suursaadikule, tema abikaasale, tänu ja kingituse pälvis ka kolonelleitnat McNicol USA saatkonna kaitsekoostöö osakonnast, kes antud projektiga seotud, ning saatkonna töötajad Evelin Kokkota ja Veronika Paljasma, kes pidulikul sündmusel samuti osalesid.
Tikerpuu meenutas lehele, kuidas nad võtsid 2013. aastal ühendust USA saatkonnaga ja uurisid, kas oleks USA kaasabil võimalik saada haiglale kasutatud kiirabiauto haigete transpordiks mandrile.
Saatkonna kaitsekoostöö osakond algatas protsessi 2013. aasta alguses ja tänavu 2. juulil saabuski auto Eestisse. Tegemist on 2005. aasta Mercedes Sprinteriga, mille läbisõit 13 000 km ja turuväärtus u 12 000 USA dollarit. Auto oli varem USA õhuvägede kasutuses Portugalis.
Tolliprotseduuride ja sõiduki arvele võtmise eest tasus haigla.
Tegemist on teise koostööprojektiga SA Hiiumaa Haigla, USA kaitseministeeriumi ja Ameerika saatkonna vahel.
2009. aastal toetas USA saatkonna militaarkoostöö osakonna hallatav Ameerika Ühendriikide humanitaarabi programm Hiiumaa haigla kirurgiaosakonna juurdeehituse rajamist. Toetuse summa oli 3,2 miljonit Eesti krooni ehk ligi 205 000 eurot. Kirurgiaosakonna juurdeehituse raames renoveeriti ka haigla operatsiooniblokk.

Veel lugemist:

Ahto ilmajutud

Nagu ka eelnevalt mainitud, siis stabiilset talveilma ei paista ega tule ka see nädal. Küll aga on märke stratosfääri soojenemisest, mis viitab polaarpöörise nõrgenemisele...

Uudised

Rahvastikuregistrisse kantud Hiiumaa laste nimed kordavad üleriiklikke nimetrende ühe erandiga, milleks on lemmikuim poisinimi Mattias. Poisinimi Mattias, mida viimase viie aasta jooksul Hiiumaal lastele...

Uudised

Kaks Kärdla perearsti, doktor Meeli Paesüld (66) ja doktor Lia Prigoda (67) loobuvad praksisest 1. juunil 2023. Perearstil tuleb nimistust loobumisest kuus kuud ette...

Persoon

Kai Kallas (34) töötab Kärdla sadama kail Tareste lahe kaldal. Tema juurde kontorisse pääseb väikesest valgest uksest Yacht Service’i ellingu valges seinas, mida peaaegu...