Jälgi meid

Uudised

ÜLESKUTSE: Kes teab Pärsia vürsti röövitud tütardest?

Kärdla rootslasi puudutavates legendides jookseb ikka ja jälle läbi lugu röövitud Pärsia vürsti tütardest.
Helmi Tähela: “Kaarel Tarning oli laeva Triangel kapten ja oli vanaparuni ning Suuremõisa krahviga tülis. Krahv ütles kaptenile: “varasta Persia vürsti tütred ära”. Kaarel tegigi nii, tütar Anna-Truuta jäi Hiiumaale, teine tütar viidi Võnnu mõisa. Pärast Kaarel abiellus Anna-Truutaga, nende tütar Mare abiellus Takkinguga ja oli minu vanavanaema.”
Elsa Nurmik: “Suure­mõisa krahv (parun?) varastas Pärsiast kaks tütarlast (vürsti tütred), kes mängisid mere­rannas. See oli vihavaenu pärast vürsti vastu. Ühe tütre nimi oli Anna Truuta. Temaga abiellus Tarning Hindrek, laevamees. Nende tütar abiellus Taking Juhaniga (nn Tähva), kes oli Ahtsige, Marie isa.” Helgi Põllo täiendas: “Hiljem olen kuulnud, et teine tütar sattus prk Vene sekka?”
Andres Pisa: “Suure­mõisas olevat millalgi mõisa­teenijaks olnud keegi Pärsiast toodud näitsik, kes olevat siia sattunud mandrilt mingi vahetustehingu läbi (à la jahikoera vastu vahetatud). Tegu oli Tarningute esi­vanemaga.”
Igati intrigeerivad lood, mis põhipunktides kattuvad, kuid detailides siiski erinevad. Asi hakkas mind huvitama: kas on seda kauges minevikus sündinud lugu võimalik pisut enam lahti harutada ja selgitada välja, mis siis tegelikult juhtus? Tänase seisuga on vastus “jah ja ei”. Palju on mattunud legendide udu alla, kiriku­raamatud ja muud allik­andmed ei ole piisavalt täpsed ning osa infost ei ole kunagi selles võtmes isegi üles tähendatud. Aga üht-teist põnevat koorub siiski välja. Järeldused on küll paljuski hüpoteetilised, sh “pärslaste” tegelik päritolu, aga lisaks kõigele seob see kummaliste keerdkäikude kaudu taaskord Hiiumaa ka “suure maailma” tegijatega.
Tulemused saavad artikli näol ilmuma järgmises Hiiumaa Muinsuskaitse seltsi toimetistes. Oleks väga tore, kui saaks sissejuhatusse lisada veel mõne versiooni
“Pärsia vürsti tütarde” legendist. Seega, kui keegi oskab anda lisainfot ehk teab nn oma lugu sellest, palun lahkesti kirjutada patrick.rang@esm.ee või helistada 5340 6553.

PATRIC RANG
suguvõsauurija

Veel lugemist: