Connect with us

Uudised

Üks EV 100 kingitustest üle antud

Kõpu külaselts Valguskiir andis 21. juuni kogukonnapeol üle oma kingituse Eesti vabariigi 100. sünnipäevaks – kokku on Hiiumaalt kirjas 19 kingitust.
Aastat, millal Külamäe kiige võll murdus ja kiikujad alla potsatasid, asjaosalised täpselt ei mäletagi. Igatahes lõppes kõik õnnelikult, kuid oma kuus aastat pole Kõpu jaanituleplatsil enam kiike olnud. Ka Tiit Männamaa poolt viiendaks Kõpu külade päevaks valmistatud välimööbel oli 11 kasutusaastaga üsna väsinud.
Nüüd uuendas OÜ Ungru Restauraator meister Kalle Rosenberg kiike põhjalikult ja valmistas ka välimööbli, kuus lauda ja 12 pinki ning esimene pidugi sai peetud. Kõpu kogukonnapäeva jaani­tuli süüdati 21. juunil ja kiigele paigaldati kingitust tähistav plaat.
Hoolimata vihmasest ilmast suutsid õhtujuhid Robin Niidas ja Miko Malk koos ansambliga Parve­poisid kohale meelitada palju rahvast ja meeleolu kõrgel hoida. Nagu igal aastal, valiti humoorika teatevõistluse tulemusel Kõpu Jaan ja Jaanika, kelleks seekord olid Kättriin ja Kristofer.
Külamäe peoplatsi, nagu ka selle kõrval asuvat Kõpu rahvamaja hooldab ja haldab Kõpu külaselts Valguskiir.
Hiidlastelt 19 kingitust
Veebilehel, kust leiab Eesti Vabariigi 100. sünnipäevakingitused, on Hiiumaalt kirjas 19 kingitust, millest osa praeguseks tehtud ja üle antud.
Valminud on Kassari haridus­seltsi näitus “Kassari rahvamaja viimased 100 aastat koos Eesti Vabariigiga”, peetud maakonna tantsupäev “Õueringid lossi pargis”. OÜ Tahe ja Heli Hahndorf esitlesid Hiiumaa mullijooki, mida leiab saare paremini varustatud kauplustes.
Tänavu sai teoks Nelja Nurga Galerii kolmeosaline näitus “Hiiumaa sada väljahingamist”.
Männamaa külaselts paigaldas maikuus küla püha männi asemele mälestuskivi ja -plaadi ning küla info­stendi.
Aprillis andis Hiiumaa orienteerujate klubi Palukülas üle oma kingituse – RMK Hiiumaa neljapäevaku EV100.
Haridusselts EDU püüab päästa hävimisest Puski õige­usu kirikut – plaat kirikule kinnitati juba mullu Puski päeval, aga tööd pole veel alanud.
On ka mõned sümboolsed kingitused. Nii kingib Palade loodushariduskeskus Eesti Vabariigi 100. sünnipäevaks Hiiumaa maastike arengu­lugu tutvustava kivimite õppehoone Paladel. Hiiumaa noorsootöö keskus seadis eesmärgiks kutsuda nn noortekasse 100 noort. Kärdla sadam aga pühendas Eestile tänavuse navigatsioonihooaja ja nimetas selle “100 aastat näoga mere poole!”
Kingituseks Eestile tuuakse selle aasta jooksul noorte kunstinäitused Hiiu valla raamatukogudesse Kärdlas, Kõrgessaares ja Laukal.
Hiiu Folgi kingitus Eestile ning Hiiumaal, Saaremaal ja Läänemaal sündivatele lastele on duubel CD plaat “100 muusikaminutit Hiiumaa lastele”, mille pidulik lindistus toimub 22. juulil.
Akordionist Indrek Liit kavatseb teha video laulule “Keset taevast ja tuuli” ning anda välja CD plaadi “Pihlamarjasõda”. Tubala küla selts kavatseb jäädvustada oma küla ajalugu ja OÜ Umblu Records kinkida Emmaste vallale funktsionaalse ja efektse puitarhitektuuri installatsiooni.
Augustikuine Kärdla Kohvikute­päev kutsub korraldama 100 söömaaega sajas Hiiumaa kodus – see oleks nende kingitus Eestile lisaks ülipopulaarseks saanud kohvikutepäevadele.

Veel lugemist:

Uudised

Juba aprillis hakkas tulema teateid, et Hiiumaa staari staatuses karu on väga liikuv ja läbib pikki teekondi põiki üle saare, kuni mai algul jäädvustas...

Digileht

Hiiu Leht 17.mail Karu jookseb mööda saart nagu pöörane Hiiumaa sai uue piiskopi Hiiu Leht muudab ilmumispäeva ja sagedust Sõdurid päästsid külarahva jalavaevast. Digilehe...

Uudised

Alates 6. juunist hakkab Hiiu Leht paberil ilmuma kord nädalas 20-leheküljelisena neljapäeviti. Kõik paberlehe tellijad saavad võimaluse kolme kuu jooksul veebiuudiseid tasuta lugeda.  Lugeja...

Uudised

Hiiumaa huvide paremaks kaitsmiseks ja esindamiseks asutas 16 saadikut teisipäeval riigikogu Hiiumaa toetusrühma ja valis selle esimeheks Reili Ranna ning aseesimeheks Enn Eesmaa. Toetusrühma...