Connect with us

Juhtkiri

Ühinemine jõululaua ääres

Täna sai teatavaks, et riigikohtu otsus, kas haldusreformi teatud sätted, sundliitmine, valitsuse poolt ette antud 5000 elaniku piir ja erinevad toetusmäärad, on ikka seaduslikud, jõuab kohale üsna kaheteistkümnendal tunnil. Riigikohus teeb otsuse alles 20. detsembril.
Haldusreformi omaalgatuslik etapp ehk siis omaalgatuslike ühinemiste ettevalmistamine, mis pidi kestma kuus-seitse kuud, lõppeb 1. jaanuaril 2017. Sama on ka tähtaeg volikogude ühinemise otsuste taotluse esitamiseks maavanemale.
See tähendab, et kohalikel omavalitsustel, mis haldusreformi sellisel kujul vaidlustasid ja riigikohtu otsust ootavad, et siis kaaluda edasisi samme – ühineda või lasta end sundliita – jääb otsustamiseks täpselt aasta viimased kümme päeva.
See on ju kena jõulu- ja aastavahetuse pidude aeg. Võib-olla kulgevadki oma­valitsuste (sund)läbirääkimised ladusamalt kui ühisel laual särisevad verivorstid ja lõhnavad rosinasaiad ning vahepeal saab šampusepokaale kokku kõlistada.
Kui aga riigikohus peaks tegema otsuse, et haldusreformile on liigselt tampi peale pandud ja ohjad lõdvemale lastakse, saavad omavalitsejad ka ise rihma lõdvaks lasta ja aastalõpumelu nautida.
Seda võib muidugi teha ka juhul, kui riigikohus haldusreformi sätted seaduslikuks tunnistab, aga siis tuleb 15. veebruaril Vabariigi Valitsuselt pakkumine, millest on raske keelduda.

29. november 2016

Veel lugemist:

Uudised

Kaks Kärdla perearsti, doktor Meeli Paesüld (66) ja doktor Lia Prigoda (67) loobuvad praksisest 1. juunil 2023. Perearstil tuleb nimistust loobumisest kuus kuud ette...

In Memoriam

Jõulude ajal lahkus 79. eluaastal raske haiguse järel nimekas Hiiumaa ettevõtja ja ühiskonna­tegelane Mati Nurs. Tema näol kaotas Hiiumaa ühe mõjukama mehe, kes läbi...

Elu

Simo (32), Annamaria (36), Henri (7) ja Arabella (5) Venski kolisid Hiiumaale lõppeva aasta kevadel. Võiks öelda, et hüppasid pea ees tundmatusse, sest kindlat...

In Memoriam

„Igavest Valgust, armas sõber!“ ütleb Hirmuste küla mees Erkki-Sven Tüür, mälestades omaküla meest Riho Sibulat, kes pühapäeval taevastele lavadele suundus. „Riho enneaegne lahkumine on...