Connect with us

Uudised

Üheksas Kojutulek toob mõndagi uut

Harda Roosna | Hiiu Leht
Noorte vene muusikute korraldatud kammermuusikafestival Kojutulek toob tänavu mõndagi uut – uue esinemispaiga, kaks uut esinejat ja muusikaõpilaste meistriklassid.

Neljapäeval, 24. juulil kõlavad Orjaku külamajas tänavuse, üheksanda muusikafestivali Hiiumaa Kojutulek/Homecoming avahelid. “Mängime esmakordselt selles kaunis hoones, mis asub otse merekaldal ja millel on eriline interjöör ja akustika – valmistasime selle kontserdi programmi ette spetsiaalselt kontserdipaika arvestades,” selgitab üks kontserdi korraldajaid, Dmitri Bulgakov.

Orjakus kõlab Bachi, Reichi, Tabakova, Jacobi, Milhaud ja Piazolla looming. Koos klassikaliste muusikainstrumentide traditsiooniliste kõladega helisevad ka elektroonilised pillid – näiteks Bach kõlab hoopis süntesaatoril ja kõike seda saadab videopilt.

Tänavu esineb festivalil Gilmore´i preemia (2006) laureaat Argentiina pianist Ingrid Fliter. See on preemia, millega tunnustatakse Ameerika Ühendriikide noori, alla 22aastaseid pianiste. Preemiale ei ole võimalik ise kandideerida, valitud komisjon jälgib pianistide tegevust ning iga nelja aasta tagant valitakse välja väärikas kandidaat. Näiteks tänavu tehti valik saja pianisti seast. Seda auhinda on võrreldud ka muusikamaailmavälise MacArthuri sihtasutuse poolt määratava nn geeniuse stipendiumiga.

Mullu esmakordselt festivalil mänginud Ingrid Fliteri esinemine oli tookord “ekspromt” – sõitis ta ju tegelikult siia külla oma armastatule, Itaaliast pärist klarnetistile Anton Dresslerile, kes festivalikavas üles astus. Seekord on ta festivali esinejate nimekirjas ning toob kuulajateni Mozarti kontserdi, mis spetsiaaselt seatud klaverile, keelpillikvartetile ja puhkpillitriole – st mõeldes kõigile festivalil esinevatele muusikutele.

Lisaks uuele kontserdikohale on festivalil ka üks täiesti uus esineja, löökpillivirtuoos Andrey Dvoinykov, kes elab ja töötab Saksamaal. “Erinevate löökpillide lisamine kaunistab iga kontserti,” kinnitab Bulgakov.

Hiiumaale lendab otse New Yorgist pianist Aleksander Kobrin, rahvusvahelise Van Cliburni klaverikonkursi võitja. Kobrin mängib reedel, 25. juulil kell 20 Hiiumaa muuseumis algaval kontserdil, mille kavas Haydni, Šostakovitši, Mozarti, Hindemithi ja Klughardti looming.

Taas on kohal varasematest festivalidest tuntud ja publiku poolt armastatud helikunstnikud: orelimängija Kristel Are Eestist, pianist Ksenia Bashmet ja oboemängija Dmitri Bulgakov Venemaalt, klarnetist Anton Dressler Itaaliast, fagotist Yaroslav Kostrykin ja trompetimängija Valdislav Lavrik Venemaalt, viiuldaja Roman Mints Inglismaalt, viiuldaja Asja Sorshneva Venemaalt, vioolamängija Timur Yakubov Šveitsist ja tšellist Georgy Yufa Venemaalt.

Tänavuselt festivalilt puudub üks festivali algatajaid, oboemängija Pavel Strugalev, kes valmistub abielluma. Palju õnne noorpaarile võib soovida ilmselt kõigi festivalikülaliste poolt, kes tänu kahe sõbra, Moskva riikliku konservatooriumi õppejõu Dmitri Bulgakovi ja oboemängija Pavel Strugalevi algatusele saavad juba üheksandat suve Hiiumaal nautida muusikailma kõrgklassi kuuluvaid palu ja esitusi.

Festivali kolmas ja lõppkontsert heliseb pühapäeval, 27. juulil Kärdla kirikus kontserdi algus kell 15. Kavas Brahms, Dupre, Britten, Ewazwn ja Haarklou looming.

Bulgakovi sõnul ühendavad need kaks, muuseumi- ja kirikukontsert, nagu tavaks, harva esitatavaid muusikapalju ning Mozarti, Haydni, Brahmsi jt šedöövrid.

Esmakordselt on tänavu festivalikavas esinejate meistriklassid noortele muusikutele, kes sõidavad Hiiu saarele muusikatunde võtma eri riikidest. Sellestki loodavad korraldajad aastatega kasvatada traditsiooni. Nii nagu on saanud kauniks tavaks kammermuusikafestival Hiiumaa Homecoming, mis igal suvel, juuli viimasel nädalal toob Hiiu saarele kümme-viisteist muusikut üle maailma, kes annavad vähemalt kolm suurepärast kontserti.

Veel lugemist:

Ahto ilmajutud

Nagu ka eelnevalt mainitud, siis stabiilset talveilma ei paista ega tule ka see nädal. Küll aga on märke stratosfääri soojenemisest, mis viitab polaarpöörise nõrgenemisele...

Uudised

Rahvastikuregistrisse kantud Hiiumaa laste nimed kordavad üleriiklikke nimetrende ühe erandiga, milleks on lemmikuim poisinimi Mattias. Poisinimi Mattias, mida viimase viie aasta jooksul Hiiumaal lastele...

Uudised

Kaks Kärdla perearsti, doktor Meeli Paesüld (66) ja doktor Lia Prigoda (67) loobuvad praksisest 1. juunil 2023. Perearstil tuleb nimistust loobumisest kuus kuud ette...

Persoon

Kai Kallas (34) töötab Kärdla sadama kail Tareste lahe kaldal. Tema juurde kontorisse pääseb väikesest valgest uksest Yacht Service’i ellingu valges seinas, mida peaaegu...