Connect with us

Turism

Turismiliit valib uue kursi

Kaks tublit naist, Ly Kaups ja Margit Kääramees, andsid saare ühe suurima ja tegusama vabatahtlike ühenduse, Hiiumaa turismiliidu uuele juhatusele üle.
MTÜ Hiiumaa Turismiliit valis uue juhatuse eelmisel nädalal Kalanas peetud üldkoosolekul.
Kümme aastat juhatuse esinaisena organisatsiooni vedanud Ly Kaups ja 12 aastat juhatuse liikmena tegutsenud Margit Kääramees uude juhatusse ei kandideerinud. Mõlemad soovisid juhtkonnas näha uusi inimesi ja n-ö värsket verd. Jätkata ei soovinud ka kolmas juhatuse liige Marika Mikk, kes liidu üldkoosolekul ausalt tunnistas, et tema panus organisatsiooni arendamisse on olnud väike.
Uude juhatusse valiti üldkoosolekul Merike Randma, kes 15 aastat töötanud turismi valdkonnas, seda nii pealinnas kui kodusaarel, OÜ Tiit Reisid juhataja Tiit Randmaa, kes kuulunud ka Eesti turismifirmade liidu juhatusse, ning OÜ Mainegrupp juhataja Sander Kopli.
Poolsada liiget ja miljonikäibed
Turismiliidu edukat toimimist näitab liikmete hulk – aasta algul kuulus liitu 49 turismiettevõtjat ja ka käive, mis 2011. aastal oli ligi 85 000 eurot (u 1,3 miljonit krooni) ja 2010. aastal üle 77 000 euro (1,2 miljonit krooni).
Võrdluseks – saare ettevõtjate eestkõnelejana esitletud MTÜ Hiiumaa Ettevõtjate Liitu kuulus aasta algul 31 liiget ning selle organisatsiooni mullune aastakäive oli ligi
11 000 eurot, aasta varem alla 5000 euro.
Eelkõige tuleb turismiliidu suur käibenumber sellest, et liidu juhatus on olnud väga aktiivne projektide kirjutaja ja elluviija. Paljud nende projektid on Hiiumaal üldteada ja tunnustatud. Näiteks 12. korda ilmunud Hiiumaa turismikataloog, Kärdla kohvikutepäev, jalgrattaradade trükised ja uute radade märgistamine, Hiiumaa kui ühtse turismipiirkonna turundamine messidel-laatadel, Hiiumaa meenekonkursid, elektrooniliste infotulpade toomine saarele jpm.
Viimastel aastatel on liit enda hooleks võtnud ka Hiiumaa turismiinfopunkti pidamise ja Pritsumaja heakorrastamise. Maja remondi ja juurdeehituse projekteerimine on käsil.
Turismiliidu loodud on ka veebilehed www.hiiumaa.eu ja www.hiiumaaturismiliit.ee, kust saab põhjalikku infot saarel turistile pakutava kohta.
Puhuvad uued tuuled
Selles mõttes on Hiiumaa turismiliit erandlik, et sinna kuuluvad vaid suhteliselt väikesed ettevõtjad ja organisatsioon on olnud turismivaldkonna sisuline arendaja saarel.
Teistes maakondades kuuluvad valdkonna arendusorganisatsioonidesse nii kohalikud omavalitsused kui maavalitsus.
Hiiumaa omavalitsused on toetanud turismiliidu tegevust alles viimastel aastatel, kui aastateks 2011–2013 sõlmiti leping i-punkti töö rahastamiseks mahus 9586 eurot aastas.
Kaupsi sõnul on turismiliidul koostöölepingud EASiga, ning üle-eestiliste, piirkondlike, Saaremaa ja ka kohalike katusorganisatsioonidega.
“Kes peaks valdkonna arendamisega tegelema, on küsimus, mis just praegu vajab  ümbermõtestamist – aeg on muutunud, samuti ka võimalused ja vajadused,” selgitas Kaups. Ta lisas, et see on eriti oluline, kuna just praegu käib suurte Euroopa Liidu, Eesti ja ka Hiiumaa arengudokumentide kirjutamine.
Ly Kaups ütles, et üks MTÜ ei peaks tegelema Hiiumaa arendamisega nii suures mahus, vaid keskenduma oma liikmete huvidele.
“Sel aastal tuleb alustada läbirääkimisi eri osapooltega, et korrastada turismi arendamine ja koordineerimine Hiiu maakonnas. Praegu on just turundamine liiga suures mahus 50 väiketurismiettevõtja kanda,” on kirjas liidu mulluses aruandes.
“Maavalitsuses ja sihtasutuses Tuuru on hakanud puhuma uued tuuled ning usun, et uuel juhatusel saab olema lihtsam nende asutustega koostööd teha,” ütles Ly Kaups.
Hiiumaa turismiliit loodi 1999. aastal turismiettevõtjate koondamiseks.

Veel lugemist:

Uudised

Esimene sündmusterohke nädalavahetus Hiiumaal tõi kohe kaasa nelja ja poole tunnised ooteajad Heltermaa sadamas, kuna vedaja ei osanud nii suurt külastajahuvi oodata. Kella poole...

Digileht

Hiiu Leht 28.mail Pühapäevane Heltermaa: 5 tundi praamijärjekorda Riho Sibula kitarrikeeltest said ehted Tuulekala festival tegi rekordi Sõrul hoitakse rannarahva juuri elus Digilehe saab...

Politsei

Eelmisel nädalal pidi Hiiumaal politsei roolist eemaldama koguni viis juhti, kes olid enne rooli istumist vägijooki mekkinud. Kärdla politseijaoskonna juht Moonika Raudsepp ütles, et...

Uudised

Kuigi 14. Tuulekala trollingul kogusaak läbi aastate kõige kehvem polnudki, siis osalejate arvuga võrreldes kala ikkagi nappis.  Tänavune Orjakus toimunud Tuulekala festival kirjutas ennast...