Connect with us

Transport

Transaviabaltika: Paanikaks pole põhjust

Hiiu Leht | Hiiu Leht
31. jaanuaril rakendus Kärdla lennuväljal GNSS lähenemis­süsteemi võimalus, kuid lennufirma Transaviabaltika alles ootab Leedu lennuameti kooskõlastust ja luba seda kasutama hakata.
Hiiumaa vallavanem Reili Rand saatis maanteeametile ning majandus- ja kommunikatsiooniministeeriumile kirja, milles väljendas muret, et Kärdla lennuliini teenindav  Transaviabaltika GNSS protseduure veel kasutada ei saa.
Vallavanem viitas, et 31. jaanuarist oli GNSS protseduuride rakendamise tähtaeg Kärdla lennuväljal, kuid liini teenindav Transaviabaltika vastas järelpärimisele, et nende lennukitel lubatud valmis­olek veel puudub. Samas oli ette­võte varasemalt kinnitanud valmisolekut antud süsteemi kasutamiseks.
“Seega – riik on teinud väga arvestatava investeeringu Hiiumaa lennuliini stabiilsuse tagamiseks, kõik Tallinna Lennujaama poolsed tööd on olnud graafikus, aga olukord regulaarliini toimimise vaates muutunud ei ole,” kommenteeris vallavanem tekkinud olukorda.
Suursaarte lennuliine teenindava Leedu ettevõtte Trans­aviabaltika esindaja Rene Must ütles Hiiu Lehele, et paanika, mida on külvatud, ei ole asjakohane.
“GNSS on protseduur, mis koosneb reeglitest ja selle protseduuri juhendi peab kinnitama Leedu lennuamet ja me tegeleme sellega hetkel,” ütles Must.
See, miks muudatuse sisse­viimine on aega võtnud, on Musta arvates küsimus Leedu riigile. “Ega Transaviabaltika ei saa mõjutada näiteks Kärdla vallavalitsuse tegevust ega lennuameti tegevust ega Leedu lennuameti tegevust. Kõigel on omad tähtajad, omad loogikad. Lennundust ei saa survestada, ei saa survestada lennuameti töötajaid ega lendureid, see on ohutuse asi, see ei ole naljaasi,” kommenteeris Must.
Rene Must ütles, et Trans­aviabaltika lennukid on kasutanud GNSS protseduure maandumisel Kuressaare lennuväljale ja teinud protseduurireeglistikku muudatuse, aga see muudatus peab olema kinnitatud Leedu lennuameti poolt.
“GNSS on piloodile üks võimalus lennuki maandamiseks piiratud nähtavuse korral, see ei ole kohustus ja seda ei ole siiani olnud vajadust kasutada,” lisas Must.
Hiiumaa valla ühistranspordispetsialist Piret Sedrik ütles, et jaanuaris ühtki lendu ära ei ole jäänud, kiri saadeti, et ennetada lendude ärajäämisi.
Valitsus eraldas 2017. aastal Kärdla lennujaama rekonstrueerimiseks ligi miljon eurot. Lisaks lennuraja uuele asfaltbetoonkattele loodi tehniline valmisolek GNSS (Global Navigation Satellite System) maandumissüsteemi kasutamiseks, mis annab lennukile võimaluse maandumiseks madalamate pilvedega, kui see seni võimalik oli.
“See on vaid üks mõõdik, mis on nüüd natuke paremaks läinud, et me saame maanduda ka 300 jala kõrguste pilvede korral,” kirjeldas Tallinna–Kärdla vahelist lennuliini teenindava lennufirma esindaja antud võimalust.
Hiiumaa lennuliinil on olnud aastaid probleemiks ilma tõttu ärajäänud reiside suur arv, nende arv ulatub aastas 30 kuni 40 reisini.

Veel lugemist:

Ahto ilmajutud

Nagu ka eelnevalt mainitud, siis stabiilset talveilma ei paista ega tule ka see nädal. Küll aga on märke stratosfääri soojenemisest, mis viitab polaarpöörise nõrgenemisele...

Uudised

Rahvastikuregistrisse kantud Hiiumaa laste nimed kordavad üleriiklikke nimetrende ühe erandiga, milleks on lemmikuim poisinimi Mattias. Poisinimi Mattias, mida viimase viie aasta jooksul Hiiumaal lastele...

Uudised

Kaks Kärdla perearsti, doktor Meeli Paesüld (66) ja doktor Lia Prigoda (67) loobuvad praksisest 1. juunil 2023. Perearstil tuleb nimistust loobumisest kuus kuud ette...

Persoon

Kai Kallas (34) töötab Kärdla sadama kail Tareste lahe kaldal. Tema juurde kontorisse pääseb väikesest valgest uksest Yacht Service’i ellingu valges seinas, mida peaaegu...