Connect with us

Uudised

Toronto hiidlased peavad sidet ajakirja Hiiu kaudu

Neil päevil jõudis Hiiumaale postisaadetis kaugelt Ameerika­maalt Kanadast, milles Torontos välja antav ajakiri Hiiu. Väljaanne ilmus septembris ja kannab numbrit 69. Kui varem anti ajakirja välja väiksemas formaadis ja kaks korda aastas – mardipäeval ja jaanipäeval –, siis alates aastast 2005 mahukamana üks kord sügise algul septembris.
Seekordne Hiiu on ilusam ja uhkema näoga kui kunagi varem. Nimelt ehib nii esi- kui tagakaant kõrge kvaliteediga värvifoto, mis mõlemad üles võetud Hiiumaal. Esikaanel on Suuremõisa lossi ja tagakaanel helilooja Rudolf Tobiase majamuuseumi pilt – mõlemate autor Hiiu toimetaja Vaike Külvet, kes suviti külastab oma sünnisaart.
Värske Hiiu number toob ära rohkesti sõnumeid hiidlaste eluolust nii Torontos kui ka kodusaarel. Teiste hulgas on esile toodud Hiidlaste Seltsi vanim liige Hermann Rist, kes ka 100aastasena osaleb üritustel. Samuti toob ajakiri ära mitmed koduhiidlaste kohtumised välismaal elavate hiiu päritolu inimestega. Näiteks oli septembris 2012 Kärdla linnaraamatukogus kohtumine Vancouveris elava hiidlase Erich Tõkkega. Ta esitles oma elulooraamatut “Hea sõnumi kuulutaja, hiidlase rännakud Eestis, Rootsis ja Kanadas”. Erich Tõkke on Eestis käinud 21 korda ja on oodatud külaline igas Eestimaa paigas.
Ajakirjas on toodud ka kokku­võte “Nädala portreest”, mis ilmus 17. mail 2013 Eesti Elus Kaire Tensuda sulest ja kõneleb Vaike Külveti põnevast elust.
Vaike Külvet, kelle neiupõlve­nimi oli Jõe, sündis 1936. aastal Hiiumaal. Uus ajajärk algas tema elus 1965. aastal, mil ta elas väliseestlasena Torontos ja abiellus sealses eesti ühiskonnas tuntud mehe Ilmar Külvetiga. 1972. aastal kolis abielupaar Washingtoni, kus Ilmar asus tööle Ameerika Hääles ja Vaike Maailmapangas. Vabal ajal hakkasid Külvetid reisima. Ilmariga koos reisisid nad rohkem kui viiekümnes riigis ja Vaike ise on külastanud 67 maad. Eestis on Vaike Külvet käinud 15 korda.
1999. aastal, kui Vaike ja Ilmar Külvet juba pensionil olid, kolisid nad tagasi Torontosse. Ühine elu ei kestnud seal kaua, kuna 2002. aastal Ilmar suri. Vaike ellu jäi suur tühimik, mida ta täitis aktiivse tööga ajakirjas Hiiu. Olles selle huvitava väljaande toimetaja, on ta ühtlasi ka kujundaja, fotograaf ja kirjutaja. Tema sulest on ilmunud mitmeid artikleid ja reisijutte. Vaike on praegu Toronto Eesti Maja kunstikomitee esinaine, korraldades fotonäitusi ja teisi üritusi.
Hiidlaste Seltsi juhatusel on kavas tähistada 2014. aastal seltsi 40. a juubelit. Kuna liikmeskond  on  vananemise ja surma tõttu vähenenud, plaanitakse pärast seda lõpetada seltsi tegevus ja ajakirja Hiiu ilmumine. Praegusel juhatusel oleks muidugi hea meel, kui leidub inimesi, kes on valmis uue juhatuse moodustama.

ENDEL SAAR

Veel lugemist:

Ahto ilmajutud

Näib, et talvel enam pikka pidu pole ja suurt pakast enam ei tule. Välistada ei saa aga lühiajalisi ja teravaid külmalaineid. Eesolev nädal tuleb...

Uudised

Pressinõukogu arutas Kärdla osavalla vanema Aivar Viidiku kaebust Hiiu Lehes 29. detsembril 2023 ilmunud artikli „Arvo Haasma paneb Kärdla muusikakooli juhtimise maha“ peale ja...

Arvamus

Mäletan jutuajamist naabrinaisega eelmise aasta suve lõpus. Tere-tere, kuidas läheb, ei tea, mis see ilm ka toob.  „Ei, niisugust kuiva juunikuud ei mäleta, et...

Digileht

Hiiu Leht 23.veebruaril Transpordiamet esitas aastaid valeandmeid Kärdla kool vajab klaverit Hiidlased panid narvakad hümni laulma Sündinud Eesti riigi sünnipäeval Lugu poolsaare moodi saarest...