Connect with us

Uudised

Töötasuhüvitis ei kaitse töötuse kasvu eest

booking.com
Eelmisel nädalal alustas töötukassa taotluste vastuvõtmist tööandjatelt, kel kriisi tõttu raskusi töötasu maksmisel, töötuks registreerimine aga jätkub.
Töötukassa avalikustas nädala algul palgaabi saanud ettevõtete nimekirjad. Hiiumaalt oli selleks ajaks rahuldatud 29 tööandja taotlused, mis hõlmasid 88 töötaja töötasusid koos maksudega kogusummas üle 63 000 euro. Nende hulgas oli enim, üheksa taotlust majutus- ja toitlustusettevõtetelt kokku 44 töötaja töötasu hüvitamiseks. Valdavalt küsiti hüvitist ühele kuni viiele töötajale, saare suurim turismiettevõte OÜ Mainegrupp aga taotles hüvitist 14 töötajale kogu­summas ligi 13 000 eurot.
Ettevõtte juhataja Sander Kopli sõnul on see meede loomulikult suureks abiks olukorras, kus nende ettevõtte hotellid on kinni, toidukoht suletud ja turismialast käivet ei ole.
Praegu ei ole Mainegrupp kedagi koondama pidanud ja inimesed on justkui puhkusel. “Riik kompenseerib meile kaks kuud ilma tööta olekut. Kasutame selle hüvitise praegu ära, ehk on juunikuus juba pilt selgem,” ütles Kopli.
Enim toetusesaajaid oli Harjumaal, kus ligi 14 000 töötajale maksti 11,8 miljonit eurot palgaabi. Suurima toetus­summa, 281 000 eurot sai 329 töötajaga Kaubamaja AS.
Valdkondadest said kõige rohkem toetust majutus- ja toitlustustettevõtted.
Hüvitist saanud asutuste nimekirja uuendatakse iga nädal, järgmine nimekiri ilmub 20. aprillil.
Kool: Huvi on suur
“Huvi töötasu hüvitise vastu oli suur üle kogu Eesti, IT-süsteemid pidasid vastu ja suuri probleeme ette ei tulnud,” ütles töötukassa kommunikatsiooni peaspetsialist Lauri Kool taotluste vastuvõtu esimeste päevade järel.
Kool selgitas, et taotlusi vaadatakse läbi ja makseid tehakse selles järjekorras, nagu need laekuvad. Esimesed maksed tehti eelmise nädala kolmapäeval ja maksed jätkuvad igal tööpäeval.
Kiiresti lisati iseteeninduskeskkonda andmete eksportimise võimalus, sest algul tuli andmed käsitsi sisestada ja see oli suuremate ettevõtete jaoks väga ajamahukas.
Kool vahendas taotluste menetlejate sõnu, et taotluste kvaliteet on üllatavalt hea ja lisas, et esimesed sellised taotlused, mille puhul võib juhtuda, et neid ei rahuldata, on veel menetlemise faasis – küsitakse infot juurde, uuritakse andmeid registritest.
Tammeveski: Küsima hakati kohe
Töötukassa Hiiumaa osakonna juhataja Jana Tammeveski ütles, et küsimusi töötasu hüvitamise kohta hakati neile esitama kohe, kui 20. märtsil esimene info meetme kohta avaldati: “Sellel hetkel ei saanud veel vastata kõikidele küsimustele ja ka meie olime ootel, et mida konkreetselt otsustatakse.”
Nüüdseks saab hüvitamise tingimustega tutvuda töötukassa kodulehel ning seal on ka juhised avalduse täitmiseks. Selgitusi on jagatud ka meedia vahendusel.
Tammeveski soovitas tööandjatel üle vaadata, kellel on õigus e-töötukassas avaldusi esitada ja vajadusel teha volitus töötajale, kes saab hüvitise taotlemiseks avalduse teha.
Töötuid tuleb juurde
Töötukassa statistikale tuginedes on selgelt märgata töötuse kasvu. Võrreldes Hiiumaal registreeritud töötute arvu aprilli esimese nädala lõpus (179) kuu aega varasemaga (140), oli kasv kuuga 28 protsenti, võrreldes aastataguse seisuga (129) aga oli muutus aastaga 38 protsenti.
Ka rahvusringhääling vahendas 6. aprillil uudist, et registreeritud töötus kasvas nädalaga kõikides maa­kondades, protsentides aga oli nädalane kasv kõige suurem Hiiumaal.
Tammeveski selgitas, et nädalaga lisandunud 29 töötu seas oli umbes 15 pealinnas elavat klienti ja see moonutas statistikat: “Sealsed kliendid valisid arvelevõtmiseks Hiiumaa osakonna, kuna Tallinna osakonnal ei olnud nii-öelda aegu kohe pakkuda.”
Kui võrrelda töötukassa andmeid registreeritud töötuse määra kohta maa­kondades, selgub, et Hiiumaal oli see 12. aprilli seisuga kõige madalam, 4 protsenti ehk 180 inimest. Kõige kõrgem aga Ida-Virumaal, ulatudes 12,4 protsendini, Läänemaal näiteks 7,5 protsenti, Saaremaal 5,9 protsenti.

Veel lugemist:

Uudised

Eelmisel nädalal Kärdla osavalla vanema kohalt vabastatud Aivar Viidik soovis naasta volikogusse ja osaleda tänasel (neljapäev -toim) volikogu istungil, kuid valimiskomisjon ei taastanud veel...

Uudised

Pioneeripataljon ehitab maikuus toimuva Kevadtormi õppuse käigus Jõeranna küla elanikele silla, mis küla kaks poolt uuesti kokku liidab. Sildade ja teede ehitamine kaitseväe jõududega...

Intervjuu

Hiljuti avaldatud sõidueksami sooritamise statistikast lähtub, et kõige väiksem tõenäosus sõidueksamist läbi kukkuda on Kärdlas. Kärdlas on esimese korraga eksami ärategijaid 86%, Eesti viletsaim...

Digileht

Hiiu Leht 19. aprillil Miinitõrjeoperatsiooniga näidatakse ka musklit Aivar Viidik süüdistab vallasekretäri takistamises Valgusfoori puudumine Hiiumaal sõidueksamit lihtsamaks ei tee Hiiumaa võrkpalliturniir tuleb 67....