Connect with us

Uudised

Toivo Saue pälvis kõrge tunnustuse

Kustu Künnapas
Eesti orienteerumisliidu teenetemärgi pälvis üks Eesti ja Hiiumaa orienteerumis­spordi alustalasid, Toivo Saue (71).
EOLi teenetemärk, järjekorras seitsmes anti Toivo Sauele üle laupäeval, 14. novembril Eesti orienteerumis­liidu üldkogul. Autasu andis üle teenetemärgi number kuus omanik, EOLi president Sixten Sild.
Toivo Saue ütles Hiiu Lehele, et ei mäletagi, mida president Sixten Sild talle teenetemärgi üleandmisel soovis: “Küllap soovis jõudu edaspidiseks… Mina omalt poolt tänasin oma klubi, orienteerumisliitu, tänasin orienteerujaid, mandri omasid, kes meil ikka on võistlustel käinud, ja kutsusin neid järgmisel aastal 60. Hiiumaa karikavõistlustele.”
Saue oli rahul, et tema panust Hiiumaa orienteerumisse on märgatud – 50 aasta jooksul on ta teinud pool tuhat orienteerumiskaarti. “Ilma kaartideta ei saa orienteerumis­sporti teha,” tõdes Saue, et see on panus nii Hiiumaa kui Eesti orienteerumisspordi heaks. “Kui algul oli põnev ja huvitav, siis nüüd teen kaarte paljuski juba kohusetundest, et orienteerumine Hiiumaal ikka edeneks.”
Saue esitas tunnustamiseks Hiiumaa orienteerujate liit (HOK). Esitluskirjas märgitakse, et Toivo Saue on poole sajandi jooksul andnud suure panuse Hiiumaal orienteerumisspordi arendamisse ja sellega kujundanud orienteerumise Hiiumaal üheks olulisemaks spordialaks nii harrastajate arvu kui spordimeisterlikkuse poolest.
Saue alustas orienteerumisega 1964. aastal Kärdla koolis Heino Mardiste juhendamisel. Kümme aastat hiljem algas tema kuldaeg, mil Saue võitis tippvõistlustel mitut karva medaleid teatesuusatamises, suusaorienteerumises ja märketeate­suusatamises. Eesti koondisesse kuulus ta 14 korral.
Veteranide klassis on Saue tulnud laskeorienteerumise maailmameistriks 2006. ja 2012. aastal, lisaks võitis samadel aastatel hõbemedalid. Rogaini Euroopa MV tuli ta Euroopa meistriks 2014. aastal ja 2011. aastal võitis pronksmedali. Rogaini MMil saavutas 2015. aastal hõbe- ja 2017.a. pronksmedali.
Eesti meistrivõistlustel orienteerumises erinevates vanuseklassides ja distantsidel on ta võitnud kokku 87 medalit, neist 41 kuld-, 33 hõbe- ja 13 pronksmedalit.
Eesti parimaks orienteerujaks veteranide klassides on Saue olnud aastatel 1994, 1999, 2004, 2008, 2009.
Hiiumaa parimaks sportlaseks valiti ta 1974. aastal. Lisaks on ta valitud parimaks meesveteraniks 1994, 1995, 1996, 1998, 1999, 2006. aastal.
50 aastat kaarte
Tänavu 50 aastat tagasi joonistas Toivo oma esimese orienteerumiskaardi Nõmbas. Siiani on tema koostatud enamus Hiiumaa maastikega kaardid. Selle suure ja tänuväärse töö eest väärib Toivo erilist tunnustust, rõhutatakse esitluskirjas.
Eesti parimateks tunnistati Toivo Saue tehtud Tahkuna kaart (2002) ja Mõndavere kaart (2015), aga ta on koostanud orienteerumiskaarte ka Soomes ja Rootsis.
1962. aastal Heino Mardiste algatatud Hiiumaa karikavõistlustel, mis toimuvad siiani igal aastal, on Saue kaarte koostanud ja rajameistriks olnud aastast 1971.
1967. aastal võitis Saue ise Hiiumaa karika, kokku on ta osalenud 53 karikavõistlusel, 43 korda olnud rajameistriks ja 10 korral võistelnud.
Eelkõige tänu Toivo tööle on karikavõistlused arenenud: aastast 1971 tegi ta valgus­koopiate asemel võistlus­kaartideks foto­kaardid ja 1982. aastast värvi­kaardid.
“Hiiumaa karikas on hea korralduse, kvaliteetsete kaartide ja huvitavate radadega Eesti orienteerujate hulgas populaarne võistlus ja karikavõit hinnatud saavutus,” rõhutatakse esitluses. SÜ Jõud tunnistas 50. Hiiumaa karikavõistluse aasta parimaks piirkondlikuks spordivõistluseks. Samal aastal tunnustas EOL HOKi tiitliga “Aasta Tegija”.
Toivo Saue kaartide järgi ja tema seatud radadel on HOK korraldanud Eesti meistrivõistlusi 11 korral 16 erineval rajal, 1992. aastal peeti nendel Balti riikide MV ja 2012 Kalevi suurjooks.
1981 tegi Toivo Hiiumaal esimese värvikaardi Põllumäel, kui hiidlased korraldasid Kärdlas vabariikliku Jüriööjooksu.
1982 Paladel Toivo kaardil ja radadel toimunud Eesti koolinoorte MV tunnistati aasta parimaks noorte­võistluseks Eestis. Kõikide nende võistluste läbiviimise aluseks on olnud Toivo suur töö, samuti tunnustuste saamisel.
HOKi asutaja
1977. aastast tegutses Toivo Saue aktiivselt Hiiumaa orienteerumissektsioonis.
4. septembril 1988 kutsus Saue kokku Hiiumaa orienteerujate aktiivi ja moodustati Hiiumaa orienteerujate klubi. Toivo oli klubi esimene president kuni aastani 1992, seejärel kuulus klubi juhatusse kuni 2007. aastani. 1970ndate aastate lõpus oli ta orienteerumistreener Hiiumaa laste ja noorte spordi­koolis.
Saue on olnud ühiskondlikult aktiivne ja kaasa rääkinud ka kohalikus poliitikas. Aastatel 1998–2017 oli ta Hiiu maavolikogu, Kärdla linna volikogu ja Hiiu vallavolikogu liige.
2008 pälvis Toivo Saue Kultuurkapitali Hiiumaa ekspertgrupi tunnustuse “Tänu ja kummardus” pikaajalise panuse eest Hiiumaa spordielus.
Anu ja Toivo lapsed Elo, Eero ja Eveli on kuulunud Eesti orienteerumis­paremikku. Eveli esindas Eestit kaks korda taliolümpia­mängudel. Lapselaps Kenny on praegu Eesti tipporienteeruja ja noortetreener.

Veel lugemist:

Uudised

Kaks Kärdla perearsti, doktor Meeli Paesüld (66) ja doktor Lia Prigoda (67) loobuvad praksisest 1. juunil 2023. Perearstil tuleb nimistust loobumisest kuus kuud ette...

In Memoriam

Jõulude ajal lahkus 79. eluaastal raske haiguse järel nimekas Hiiumaa ettevõtja ja ühiskonna­tegelane Mati Nurs. Tema näol kaotas Hiiumaa ühe mõjukama mehe, kes läbi...

Elu

Simo (32), Annamaria (36), Henri (7) ja Arabella (5) Venski kolisid Hiiumaale lõppeva aasta kevadel. Võiks öelda, et hüppasid pea ees tundmatusse, sest kindlat...

In Memoriam

„Igavest Valgust, armas sõber!“ ütleb Hirmuste küla mees Erkki-Sven Tüür, mälestades omaküla meest Riho Sibulat, kes pühapäeval taevastele lavadele suundus. „Riho enneaegne lahkumine on...