Connect with us

Pääste

Tark õpib teiste vigadest – palun õppige siis ometigi!

Kurb on lugeda teateid tuleõnnetustest, mille tagajärjel hukkuvad inimesed. Isana puudutavad mind sügavalt need tulekahjud, mille tagajärjel on hukkunud lapsed. Avaldan sügavat kaastunnet  lähedastele, kelle lapsukesed ei saa enam kunagi olla osaks meid ümbritsevast maailmast. Samas, olen ääretult pettunud, sest tean, et nende õnnetuste tagajärjed oleksid olnud tunduvalt leebemad, kui neis kodudes olnuks suitsuandurid! Millal jõuab inimeste teadvusesse arusaam, et tuleõnnetuste traagiliste tagajärgede eest saab päästa ainult suitsuandur? Kahjuks arvavad paljud siiani, et see seade on vaid päästeametile näitamiseks.
Minu igapäevaseks tööks päästeametis on tulekahjude põhjuste väljaselgitamine ja ma tean, et tuli levib normaaltingimustes väga kiiresti. Mõne minutiga on ruumis viibimine kõrge temperatuuri ja mürgiste gaaside kiire leviku tõttu eluohtlik. Umbes NELJA minuti pärast peale tulekahju algust on käes olukord, kus süttib praktiliselt KOGU põlevmaterjal toas ja põleb lahtise leegiga. Selleks ajaks võib temperatuur lae all ulatuda 600 kraadini. Sellises staadiumis tulekahjuga saavad võidelda vaid päästjad.
Tulekahjuga samas ruumis olev nõuetekohaselt paigaldatud suitsuandur avastab tulekahju aga esimesel minutil, kõrvalruumis mõne minutiga. Sellisel juhul jääb MEIL endil veel AEGA, et tulekahju kontrolli alla saada või lahkuda. Seega ei ole mõeldav jääda lootma sellele, et me ise ärkame ja saame veel midagi päästa. Aus vastus on, et EI saa. Isegi kui ärkaksime, ei oleks meil päästa enam kedagi, heal juhul vaid iseend. Meile antud aeg kustutamaks tekkinud põleng või päästmaks kõige hinnalisemat, ELU, on väga piiratud, vaid mõni minut. Kuritegu on võtta ära see aeg nii endalt kui ka oma lähedastelt, jättes suitsuanduri koju paigaldamata. Meile on antud kõik võimalused viia oma kodus tulekahju tekkimise tõenäosus väga madalaks. Muidugi, ka siis võib juhtuda õnnetusi, kuid selle väikese järelejäänud võimaluse vastu saame ennast kaitsta esmalt suitsuanduriga.
Päästeamet on aastast aastasse käinud kodusid tule-ohutusalaselt nõustamas ja teeb seda ka sel aastal. Kui teil on vähimgi kahtlus oma kodu turvalisuse suhtes, kutsuge meid enda juurde. Vaatame koos üle, kas on põhjust muretsemiseks või mitte. Kui ei ole, on juba kõik väga hästi. Kui on, teeme koos korda. Ja loomulikult, märgake ka TEISI enda ümber! Kui teil on mingigi põhjus kahelda naabri tuleohutuses, andke sellest ka meile teada. Uskuge meid, me ei käi kedagi karistamas, me tahame teid aidata.
Palun, ärge olge hoolimatud oma lähedaste ja kõige kallimate suhtes. Tulekahju võib võtta kogu vara, kuid see ei tohi võtta inimest.

Raido Mets
Lääne päästekeskuse menetlusbüroo juhataja

Veel lugemist:

Uudised

Kärdla sadamas peetaval merenodi laadal saab osta nii paate, purjeid, riideid kui ka ajaloolist merekraami. Laat kestab sadamas kella 17-ni.

Teema

Kahe saarel tegutseva perearsti vaheline erimeelsus suve alguses vabaks jäänud nimistu asendamise üle on viinud olukorrani, kus tohtreid püüavad lepitada nii vallavalitsus kui ka...

Uudised

Aktiivse saunateemalise tegevuse eest andis Eesti Maaturismi Ühing andis neljapäeval Saaremaal peetud turismikonverentsil Hiiumaale üle saunapealinna tiitli. Eesti Maaturismi ühingu poolt veetava üle-eestilise sauna-aasta...

sport

Reedel peeti Kärdlas traditsiooniline heategevuslik teatejooks, millega toetati Haapsalu Neuroloogilise Rehabilitatsioonikeskuse toetusfondi kaudu liikumisvõime kaotanud lapsi.  Aastast 2008 peetud jooksul oli seekord 13 500...