Jälgi meid

JUHTKIRI

Tank arvamuste lahingus

Ain Tähiste algatatud diskussioon Narva tanki­monumendi teisaldamiseks kogub pöördeid.
Tähiste soovitud lahendust, et tank Hiiumaa militaar­muuseumi toodaks, ei paista. Võib juhtuda hoopis, et läänesuuna asemel pöörab tank toru itta ja läheb tagasi sinna, kust tuli. Vähemalt on selline lahendus nüüd välja pakutud.
Juba on Narva tanki mahavõtmise nõudjaid nimetatud Venemaale kasulikeks idiootideks, kes annavad ajendi pingeid kruvida. Pinge kasvabki ehkki põhjused võivad olla sootuks mujal.
Nii väidab SDE Ida-Virumaa piirkonna esimees ja erakonna peasekretär Eduard Odinets, et Ida-Virumaa praegune kriis on eelmiste valitsuste saamatu regionaalpoliitika vili. Põh­juseks, et Ida-Virumaal on Eesti suurim töötuse osakaal, kõrgeim miinimumpalga saajate määr ning peatselt läheneb kütteperioodi kriis.
Kolmapäeva õhtul kogunes Narvas tanki T-34 monumendi juurde kümneid inimesi, mille tõttu oli kõrval kulgeval maanteel liiklus häiritud. Narva linnapea Katri Raik nimetas toimuvat provokatsiooniks. Kohaletulnute seas levis kuuldus, justkui olevat Narvas tanki demonteeri­miseks valmis pandud tehnika, sealhulgas kraana. See info ei leidnud kinnitust. Narva Vene­maa kodanike ühing, samuti kaks mittetulundusühingut paluvad Narva linna­volikogu anda linna piiril monumendil asuv tank T-34 üle Venemaale. “Kui tank antakse üle Venemaale, siis vähemalt keegi ei sae seda tükkideks ega värvi roosaks, nagu on soovitanud mõned poliitikud. Minul ei ole kindlust, et Eestis ta säilib,” ütles Narva ühingu Pamjat juht Aleksandr Rabeha ERRi venekeelsele uudisteportaalile.
Välisminister Urmas Reinsalu teatas eile, et Narva tanki äraviimiseks vajalike seadus­muudatuste vastuvõtmiseks tuleb vajadusel kohe kokku kutsuda riigikogu erakorraline istung ja tank tuleb kuu aja jooksul kõrvaldada. Mida see ettepanek kaasa toob ja kas Kaja Kallas läheb ajalukku monumenditeisaldajana nagu Andrus Ansip?
Kuigi meil Hiiumaal on tulemas lõbus, puhkpilli­muusika ja kodukohvikutega nädalavahetus, ei tohiks me Ida-Virumaal toimuvat unustada.

5. august 2022

Veel lugemist: