Connect with us

Lugeja kiri

Tallinna Hiidlaste Selts jätkab, kuni huvilisi jagub

Foto: THS KOGU. THS juhatus (vasakult): aupresident Advig Kiris, Hellen Kikas, Mai Tuulas, Liivi Poola, Kulla Saulep ja president Raivo Teemets. Pildilt puudub Raissa Kokkota.
Kevadisel Tallinnas elavate hiidlaste kokkusaamisel Raavise klubis kinnitati eelmise aasta tegevuse aruanne ning räägiti edasistest plaanidest, kirjutab seltsi president Raivo Teemets.

Koosoleku alustuseks räägiti künnipäeva tähtsusest vanarahva kalendris ja sooviti edu aiamaadel. Nagu ikka, jätkus üritus Tallinna Hiidlaste Seltsi (THS) hümni laulmisega. Seejärel õnnitleti 85. sünnipäeva puhul juubilari Helju Möldrit.
Päevakorra põhipunkt oli aruanne möödunud aasta tegemistest ja selle heakskiitmine. Eelmisel aastal oli kaks kokkusaamist: aprillikuine
kevad­koosolek ja uue juhatuse valimine ning sügiskoosolek ja kohtumine ametist lahkuva Hiiu Lehe peatoimetaja Harda Roosnaga. Lisaks kohtuti novembris Haabersti Perekeskusega, kus tutvustati Tallinna Hiidlaste Seltsi, Hiiumaad, hiidlaste rahvusi ja nalju. Seltsi rahalisest seisust andis ülevaate Kulla Saulep. Koosolekul osalejad kinnitasid aruande ühehäälselt.
THS registreeriti MTÜna 2008. aasta 3. aprillil ja ühingu registreerimise eesmärk oli juriidilise keha abil taotleda toetusi. Kahjuks ei ole ükski taotlus leidnud toetust. Samuti pole leitud sponsoreid, kes klubi tegevust toetaksid ning iga aastaga väheneb ka klubi liikmeskond. Noored ei tunne mingit huvi seltsi tegevusest osavõtu vastu. Koosolekul osales 24 seltsi liiget, kes kiitsid MTÜ tegevuse lõpetamise heaks.
Tallinna Hiidlaste Selts kui formaalne ühendus jätkab oma kokku­saamisi, kuniks huvilisi jätkub. Järgmise aasta 20. veebruaril tähistab selts 35. tegevus­aastat. Esialgne kuupäev sünnipäeva tähistamiseks on laupäev, 17. veebruar 2024. „Kõik head ettepanekud, kuidas üritust läbi viia, on teretulnud,“ kutsus Teemets üles mõtteid vahetama. Täpsem arutelu sünnipäeva tähistamise teemal leiab aset 14. oktoobril 2023 kell 12 Raavises, Raua tänav 1.
Suvel on THS liikmed kutsutud 12. augustil kokkusaamisele Suuremõisa lossi. Päeva peakorraldaja on Liivi Poola. Seltsi liikmetele tehakse tuur lossis ja Pühalepa kirikus. Üritus lõpeb lõunaga restos Kapten Malm. Kohtumispaigaks on lossi pargipoolne trepp ja kellaajaks keskpäev ehk kell kaksteist. „Oleks tore, kui kõik prouad kannaksid peas kübarat – ikkagi lossi minek!“ ütles Liivi Poola.
Kokkusaamise lõpetas Toivo Varjase ettekanne uutest valgusallikatest, elektri kokkuhoiust kodus ja Eesti riigi­lipu värvidest. Varjas töötab Tallinna Tehnikaülikooli valgustehnikalaboris valgustehnikaspetsialistina. Ta kaitses eelmisel aastal doktoriväitekirja valgus­tehniliste mõõtmiste vald­konnas. On suur fotograafia- ja ajaloohuviline. Varjas tutvustas kuulajatele valgustehnika põhimõisteid ja -aluseid, valguse mõju inimsilmale, andis soovitusi nüüdisaegsete valgusallikate valikuks ja energia kokkuhoiuks. Ta jutustas ka esimese Eesti riigilipu värvide mõõdistamisest. Värvid olid siiamaani korrektselt värvuskoordi­naatides määratlemata. Enamike müügis olevate ja kasutatavate riigilippude värvid ei vasta esialgsetele lipuvärvidele. Ettekanne oli publiku sõnul väga huvitav ja oldi arvamusel, et Toivo Varjas võiks veelgi Tallinna hiidlastele esinema tulla.

Veel lugemist:

Uudised

Vastvalminud Kõrgessaare kergtee teeb ka kerge kaare teeäärsesse metsa, Viscosa siiditehase veehoidla tammile, kust avaneb kaunis vaade Köönaaugule. Ametlikult kolmapäeval avatava kergliiklustee trassi algse...

Uudised

Täna külastas Hiiumaad NASA astronaut Nicole Aunapu Mann, kelle esivanemad pärit Käina lähedalt Villemi külast. Reis kosmosesse pani teda end koduplaneedil veelgi kodusemalt tundma....

Teema

Kahe saarel tegutseva perearsti vaheline erimeelsus suve alguses vabaks jäänud nimistu asendamise üle on viinud olukorrani, kus tohtreid püüavad lepitada nii vallavalitsus kui ka...

Uudised

Kärdlas peetud keskkonnapäeva raames toimunud metsateemalisel arutelupaneelil osalejad jõudsid ühisele arvamusele, et üks olulisemaid asju metsanduses ja looduskaitses on osapooltevaheline usaldus. Hiiumaa arenduskusekuse korraldatud...