Connect with us

Uudised

Suvekõplaste õlled juba müügil

Harda Roosna | Hiiu Leht
Sel suvel saab maitsta kolme põneva nimega käsitööõlut, mida pruulitakse küll mandril, kuid müüakse vaid Hiiumaal.
Elusaid õllesid Hiiu Suveõlu, Kõpu Koduõlu ja Hiiu Vaskne valmistab OÜ Hiiu Käsitööõlu, mis on suvekõplaste Tiina ja Raoul Lättemäe asutatud perefirma.
“Oleme suviti suurepäraseid Hiiumaa kohvikuid nautides tihtilugu heast kohviku- ja restoraniõllest algusest peale puudust tundnud,” selgitab Tiina Lättemäe, kust see mõte umbes kolm aastat tagasi nende peas keerlema hakkas.
Sestpeale on nad uurinud ja katsetanud ning juba 1. juunist on tüüpõllede kõrval võimalik maitsta  täiesti erilisi õllesorte. Neid müüakse ainult Hiiu saarel Tuletorni, Hõbekala, Gahwa, Hiiu Villa ja Villa Loona kohvikus, Roograhu sadama restoranis, Pihla talus ja Heltermaa käsitöömajas.
Õlled on pruulitud Tiina ja Raouli enda väljatöötatud retseptide järgi Tallinna lähistel. Oma pruulikoda ettevõttel veel ei ole. “Oleme praegu keskendunud retseptide väljatöötamisele, kvaliteetsele õllepärmile, kasutame Belgia tüüpi vedelpärmi, mida senini on Eestis väga vähe tehtud,” selgitab Tiina Lättemäe, miks isiklik pruulikoda veel ootama peab.
Hiiumaist õllevalikut ja õllekultuuri veidi mitmekesistada, pakkuda midagi uut, ent seejuures kvaliteetsest toorainest, korralikult linnastest keedetud, parimate saadaolevate humalasortide ja elava pärmi baasil toodetud õlut – nii kõlab Lättemäede eesmärk.
Elav õlu läheb pudelis paremaks
Eriliseks teebki hiiu käsitööõlle see, et tegemist on n-ö elava õllega, mida ei ole pastöriseeritud ega filtreeritud. Lisaks on Hiiu Suveõlu ja Hiiu Vaskne pudelis järelkääritatud, s.t õlle villimise käigus on lisatud pudelisse ka pisut suhkrut, et süsihappegaas tekiks õllesse loomuliku käärimisprotsessi teel. Seetõttu võib pudeli põhja jääda peamiselt õllepärmist, aga ka humalast ja käärimata suhkrutest koosnev sade. “Väike sade on käsitööõllede puhul täiesti normaalne ega ole mingil juhul märk õlle riknemisest,” kinnitab Tiina Lättemäe.
Hiiu käsitööõlle pruulimisel on kasutatud väga kvaliteetseid Belgia õllepärme, ohtralt humalat ning steriilset tootmisprotsessi, mistõttu need säilivad sarnaselt Belgia pastöriseerimata käsitööõlledega pudelis väga hästi. Asjatundjad ütlevad, et tegelikult läheb iga tänapäevane, korralik ja elav käsitööõlu pudelis laagerdudes aja jooksul isegi paremaks, seda muidugi eeldusel, et õlut säilitatakse jahedas. Näiteks heledama õlle kvaliteet on parim umbes kolme kuu möödudes, tumedam ja kangem õlu võib oma parima kvaliteedi saavutada ka alles aasta jooksul.

Veel lugemist:

Ahto ilmajutud

Nagu ka eelnevalt mainitud, siis stabiilset talveilma ei paista ega tule ka see nädal. Küll aga on märke stratosfääri soojenemisest, mis viitab polaarpöörise nõrgenemisele...

Uudised

Rahvastikuregistrisse kantud Hiiumaa laste nimed kordavad üleriiklikke nimetrende ühe erandiga, milleks on lemmikuim poisinimi Mattias. Poisinimi Mattias, mida viimase viie aasta jooksul Hiiumaal lastele...

Uudised

Kaks Kärdla perearsti, doktor Meeli Paesüld (66) ja doktor Lia Prigoda (67) loobuvad praksisest 1. juunil 2023. Perearstil tuleb nimistust loobumisest kuus kuud ette...

Persoon

Kai Kallas (34) töötab Kärdla sadama kail Tareste lahe kaldal. Tema juurde kontorisse pääseb väikesest valgest uksest Yacht Service’i ellingu valges seinas, mida peaaegu...