Connect with us

Uudised

Suurim külaselts pidas 19. sünnipäeva

ERAKOGU
Loode-Hiiumaa külade selts, mis hõlmab saare külaseltsi­dest suurimat piirkonda – ühtepidi Leigri külast Rootsi külani ja teistpidi Jõerannast Malvasteni – valmistub järgmisel aastal 20 aastaseks saama. Tänavu veebruaris aga täitus 19. tegevusaasta.
Ametlik seltsitegevus Laukal algas tegelikult juba varem, kui piirkonna aktiivsemad ja käsitööhuvilised naised koondusid käsitöö­seltsiks Nobenäpp 2000. aasta novembris. Lauka piirkonna külaarendusseltsiks nimetati käsitööselts ümber 20. veebruaril 2003 – just seda kuupäeva peavad seltsi liikmed külaseltsi sünnipäevaks.
Enam kui kahekümne­liikmelise seltsi koosseisust ei saanud paljud õigel päeval kohale tulla, sest koroonanakatumiste kõrgaeg jättis jälje sellelegi sündmusele, aga Lauka seltsimajas õigel päeval kokku saadi ja tähtpäeva­juttu aeti.
Lauka küla kui piirkonna seltsitegevuse keskuse ajalugu ulatub veelgi kaugemale. 1920ndatel ja1930ndatel tegutses Laukal üsna mitu seltsi ja ühistut: haridusselts, spordiselts, tuletõrjeühing, tarbijate ühistu, põllumajandus­ühistu jms.
Uuema aja kogunemis- ja tegevuskohaks sai 1974. aastal ehitatud Kõrgessaare kolhoosi lasteaiahoone, mille vabanenud ruume jagasid Nobenäpp, Lauka Päevakeskus ja MTÜ Vikerkaar. 2002. aastal tegi Kõrgessaare vald Nobenäpule ettepaneku võtta endise lasteaiamaja haldamine enda kanda ning ühehäälselt otsustatigi maja vallalt vastu võtta. Prae­guseks on vanast lasteaia­hoonest kujunenud külakeskus, kus külaselts jagab ruume heategevus­organisatsiooni Civitan müügi­punktiga.
Seltsi tegevuspiirkonda kuulus esmalt 11, seejärel 14 ning praeguseks koguni 21 küla: Lauka, Otste, Napi, Isabella, Lilbi, Heiste, Hüti, Kurisu, Heigi, Metsaküla, Pihla, Rootsi, Reigi, Ogandi, Sigala, Kidaste, Mudaste, Jõeranna, Sülluste, Leigri ja Kiivera. Kuigi seltsil tegev­liikmeid päris igast külast ei ole ja mõnes külas pole aastaringset suitsugi, on kõik külad tegevustesse kaasatud.
Väljaspool liikmes­konda teatakse meid enim külaseltsi korraldatud suursündmuste järgi – näitemänguga Lauka jaanituli alates 2003. aastast, Lauka öölaat 2007. aastast, külade päev alates 2009. aastast ja uusaastaöö seltsimajas. Paraku on seltsi tegevus paar viimast aastat olude tõttu pausil olnud. Nüüdseks ollakse muutustest toibumas ning tehtud ka uued plaanid eda­siseks. 2018. aastal valmis seltsi arengukava, mis kehtib aastani 2023 ja on üheks piirkonna külade arengu­eelduseks.

KATRIN KIVIVUORI
seltsi juhatuse liige

Veel lugemist:

Arvamus

Turismihooaeg on vaikselt ent järjekindlalt lähemale nihkumas. Ainult kohane tundub küsida – mis on sinu jaoks see midagi, mida iga külaline võiks, peaks tahtma...

Galerii

Laupäeva, 18. mail toimus Käina kardirajal hiidlaste kevadlaat. Müügil olid Hiiumaa Köögi ja Pagari eritooted ja rahva lemmikud, kohalikke sööke ja jooke, kohalikku käsitööd...

Loodus

Tänavu Eestis aasta loomaks kuulutatud saarmad jätavad loodusesse oma elutegevusest märke, mille põhjal saab loodusuurija Tiit Marani sõnul öelda, et nende arvukus Hiiumaal on...

Uudised

Samal ajal kui kompanii Hiiumaa kaitseliitlasi pidas saare ühes otsas lahinguid „vaenlase” dessantväelaste vastu, ehitas pioneeripataljon saare teises otsas rahulikult silda. Sealjuures mitte mingit...