Connect with us

Uudised

Selgusid II Oti regati võitjad ja Hiiumaa meistrid

Üldarvestuse esimese ja teise koha viisid saarlased, Hiiumaa meistriks tulnud Joosep Grahv lõpetas üldarvestuses kolmandal kohal.
Jahtklubi Dago teisel, purjetamis­treener Ott Epnerile pühendatud regatil osales kolm korda rohkem võistlejaid kui esimesel. Optimist-klassi paatidel püüdis võitu 47 noort purjetajat ja Orjakusse saabusid võistlema seitsme jahtklubi esindajad.
Üldarvestuses saavutas esikoha Joosep Iljas Tilgu Sadama jahtklubist, teisele kohale tõusis Trinette Välisson Saaremaa meri­spordi seltsist (SMS) ja kolmandaks Joosep Grahv jahtklubist Dago.
Hiiumaa meister
Hiiumaa meistrivõistlustel sai Joosep Grahvi järel teise koha Martin Põllu ja kolmanda koha Andres Kuuse. Kõik kolm võistlesid JK Dago lipu all ning Martin ja Andres kordasid oma eelmise aasta tulemust. Märkimist väärib, et kui teise ja kolmanda koha vaheks oli seitse punkti, siis esimese ja teise koha vahe oli vaid ühepunktiline. Arvesse läksid viiest sõidust neli paremat tulemust.
Hiiumaa arvestuses osales 18 võistlejat, kes käivad purjetamistrennis kolmes grupis: JK Dago Kärdla gruppi treenib Anni
Rätsep, JK Dago Orjaku gruppi treenib Margus Saar, Sõru merekoolis on treeneriteks Johannes Markus Altmäe ja Katrin Visnapuu. Oti regatil olid võistlemas kaheksa last Kärdlast, viis Orjakust ja viis Sõrult.
JK Dago kommodoor
Meren Tamm oli rahul, et sel hooajal on Optimist-klassi sõitjaid saarel juba ligikaudu 30. “Klubi tegevuses olemegi seadnud rõhu Hiiumaa laste ja noorte purjetamise arendamisse, et meil oleks järjest ja järjest rohkem lapsi, kes purjetamist õpivad ja seda järjest paremal tasemel,” rääkis ta, et Oti regatt on just selle sihi teenistuses.
Grahv: Tugev tuul sobib
Joosep Grahvi iseloomustas tema treener Anni Rätsep seltsiva ja elava poisina, kes on viimasel ajal üha enam end kokku võtnud ja keskendunult purjetama hakanud: “Ta on hästi tähelepanelik ja nutikas ning pea kogu aeg töötab, et kuidas saaks paremini.”
Joosep ise ütles, et see on tal viimane aasta Optimist-klassis sõita, sest järgmisel aastal on ta juba 16aastane ja hakkab võistlema Zoom8 klassis. Enda sõnul meeldib talle purjetada just tugeva tuulega ja jõudu pingutades. “Purjetamise juures on huvitav, et mõnest väikesest asjast võib nii palju oleneda,” tõi ta välja oma tähele­paneku.
LHV võitis SMS
Kuigi kõik võistlevad paadid startisid korraga, sõitsid sama distantsi ning tulemused on kirjas üldtabelis, peeti regatil eraldi nn LHV-arvestust algajatele purjetajatele, kes sõidavad LHV-paatidega. Need on tavalistest Optimist-paatidest raskemad ega ole samasuguse võistlus­väärtusega. Peakohtunik Einar Aru sõnul ei kuulu Oti regatt LHV karikasarja, kuid on sellel osalemist ette valmistav võistlus.
Jausa lahel oli LHV-paatidel võistlejaid 11 ja nende seas tuli võitjaks Robert Matt, talle järgnesid Miia Kubjas ja Jacob Putnik – kõik kolm Saaremaa merispordi seltsi noorpurjetajad. JK Dago Orjaku grupi lastest võistlesid selles arvestuses Ingmar Mikk ja Karel Martin, kes said võistlus­ristsed.
Lisaks Hiiumaa esindustele tulid suuremate esindustega kohale Tilgu sadama JK lausa kümne võistlejaga, Saaremaa merispordi selts kaheksa ja Haapsalu purje­spordikool seitsme lapsega. Kaks võistlejat oli Kalevi JKst ja Tallinna JKst.
Kahepäevasena kavandatud regatil sai merel võistelda siiski vaid ühel päeval – reedel – sest niigi nõrk tuul vaibus laupäevaks täiesti. Esialgse ajaplaani järgi pidi esimene laupäevane start antama kell 11. Seda lükati edasi, kuni regati korraldajad võtsid vastu otsuse tuulevaikuse tõttu laupäevased võistlussõidud ära jätta. Niisiis võisteldi laupäeval hoopis mitmesugustes võistkondlikes mängudes.
Treener: Iga võistlus õpetab
Anni Rätsep oli Dago võistlejate tulemustega rahul. Ta tõstis eriti esile, et tänu eelnevatele võistlemas käimistele on lastel kogemus, kuidas suure hulga paatide seas sõita. On ju suur vahe, kas stardib 7 paati või 47 ning iga võistlus annab lastele juurde enesekindlust.
Noor treener on tähele pannud, et mõned lapsed peavad võistluspingele paremini vastu kui teised. Kaasneb ju võistlustega päris palju pinget, koduvõistlus aga on alati midagi muud kui väljas võistlemas käia. Paljudel käivad siis vanemad kaldal pöialt hoidmas ning ka lapsed pingutavad rohkem.
Anni Rätsep alustas purjetamist Ott Epneri käe all umbes 15 aastat tagasi, olles siis umbes kümneaastane. Lisaks põhiteadmistele purjetamise kohta kasutab ta treeneritööski Ott
Epnerilt õpitut. “Ott oli selline hästi konkreetne treener. Tema midagi ilustama ega nunnutama ei hakanud. Nii nagu ta ütles, nii oli. Kiitus tuli siis, kui olid selle välja teeninud ja asja eest. Iga last hindas ta tema tasemest lähtudes. Mulle tundub, et lastele see sobis siis ja sobib praegugi.”

Veel lugemist:

Uudised

Täna külastas Hiiumaad NASA astronaut Nicole Aunapu Mann, kelle esivanemad pärit Käina lähedalt Villemi külast. Reis kosmosesse pani teda end koduplaneedil veelgi kodusemalt tundma....

Uudised

Hankes ette nähtud nõuete täitmata jätmise tõttu pidi Hiiumaa vald loobuma 154 000 eurost, mis mõeldud tänavavalgustuse uuendamiseks. Tagasinõude põhjustas asjaolu, et Hiiumaa vallavalitsus...

Teema

Hiiumaa mesinike seltsis vahetus sel suvel juhatus ning eestvedamise võtsid endi õlule kolm naist, kes tahavad esimese asjana välja selgitada, palju saarel üldse mesinikke...

Arvamus

Dr Helve Kansi vastukaja artiklile “Perearstide erimeelsused varjutavad Hiiumaa tervisekeskuse tulevikku.” (Hiiu Leht, 26.09.2023) On kahetsusväärne, et ajalehe artiklis räägitakse tülist minu ja dr...