Jälgi meid

Uudised

Samaaria hooldekodu laieneb

KATI KUKK
Siiani mahutas Putkaste küla kunagine lasteaiahoone nii Samaaria hoolde­kodu kui taaskasutus­kaupluse, peale kolm kuud kestvate ehitustööde lõppu on terve hoone hooldekodu päralt. Pood aga avab suveks uksed uues asukohas, tarbijate ühistu endises Käina kaupluses.
Tööde hetkeseisust ja plaanidest tegi ülevaate MTÜ Samaaria Eesti Misjon Hiiumaa osakonna juhataja Ülo Kikas.
Millised muudatused on hooldekodus toimumas?
Ülo Kikas: Samaaria Eesti Misjoni Hiiumaa osakonnas on käsil arengud, millega soovime parandada kodulähedase üldhoolekande teenuse kättesaadavust ja hooldekodu majanduslikku toimetulekut. Kavatseme lisada senisele 16 kuni kümme hoolekandekohta. Selleks ehitame ümber endise Samaaria Putkaste poe ruumid, kuhu ühekohalisi tube tuleb kaks ja kahekohalisi neli. Muudatused avardavad võimalusi nii hoolealustele kui töötajatele. Täistöökoha hoolekandes saavad lisaks senisele neljale ja poolele töökohale veel kaks inimest. Hoone uuendatavas osas kaasajastame kütte-, elektri- ja nõrkvoolu­süsteemid, samuti valgustuse. Asendame nii välis- kui sise­uksed ja osaliselt aknad. Lisame soojustagastusega sundventilatsioonisüsteemi. Parandame välistreppe ja paigaldame esiukse juurde terrassi. Veel tulevad juurde hooldaja ruum ja laoruum ning neli invaWCd hoolealustele. Paranevad töötajate riietumis- ja pesemis­võimalused. Ehitus­tööd on püsinud graafikus – alustasime töödega veebruari keskel ja lõpetame eeldatavasti mai esimeses pooles. Ehitaja on kohalik ehitusettevõte OÜ Haasoja koos alltöövõtjatega. Koostöö on sujunud, ehitajad on tublid. Tööde finantseerimine toimub annetuste, toetuste, omavahendite ja panga­laenuga.
Kuidas läks möödunud aasta ja mis ootab ees?
Samaaria hooldekodus oleme tänulikud, et Covid-19 viirus pole hoolealusteni jõudnud. Suurim tänu põhjus on meie tublid inimesed, kes teevad nõudlikku tööd hooliva südamega. Tuleviku­vaates on hooldekodu peamiseks kitsaskohaks jätkuvalt majanduslik toimetulek. Kaks kuud ette teatatud kohatasu hinnatõus aprillist oli hädavajalik juba enne energiakandjate ja esmatarbekaupade järsku kallinemist viimastel nädalatel. Samaaria Hiiumaa taas­kasutuspoed on kogu aeg toetanud hooldekodu ülalpidamist, peamiselt suvehooaja tulemiga. Kavandame juuni alguses Käina endise Konsumi poe ruumides Putkaste poe asemel suurema taaskasutuskaupluse avamist. Koostöös Hiiumaa tarbijate ühistuga loodame toetada nii hooldekodu majandamist kui kohalike inimeste toimetulekut. Kõigi olukordade keskel olen nelja aasta jooksul sageli hämmastunud Jumala imelisest armust ja abist Samaaria Hiiumaa tegemiste ja inimeste üle. Sellest oleme saanud uut julgust, jõudu ja võimaluse jätkata.

Küsis KATI KUKK

Veel lugemist: