Connect with us

Uudised

Reet Elleri helesinine liblikas

Ly Meldorf
Kauaaegne Käina kooli kunstiõpetaja Reet Eller (65) avas reedel Käina huvi- ja kultuurikeskuses näituse “Helesinine liblikas”.
Küüdutriipudega raamitud avaplakatil on sinine liblikas ja hõbedased kirjaread: “Öeldakse, kui kohtad helesinist liblikat, täitub mõni su unistus…”
Karl Ristikivi muinaslugu “Sinine liblikas” jutustab inimestest, kel omad mured ja hädad, kuid kellele sinine liblikas püüab kergendust, koguni õnne tuua. Sinise õnneliblika eluiga on lühike, kuid selle lühikese aja jooksul tahab ta võimalikult palju head teha ja võimalikult palju­sid inimesi aidata. Ja seda ta ka suudab.
Ajatud pildid ja…
Käinaski saab kohe ja praegu kohtuda helesinise liblikaga. Esimese korruse fuajees saab vaadata kunagise Kassari naiste kunstiringi loomingut: Sirje Kapteini, Tiina Kopli, Kaili Saarna, Merle Saare, Tea Martini, Maarja Järvsoo ja muidugi Reet Elleri enda töid.
Teise korruse fuajees ehk siis saali kõrval olevas valgus­küllases ruumis on tema õpilaste tööd. Pildi valmimise ajal olid autorid muidugi koolilapsed, nüüd aga toredad noored inimesed, kellest mõni isegi juba lapsevanem: Gladi Sivard, Ingrid Pirk, Kerli Martin, Rait Rehepapp, Marek Laanbek,  Rauno Sedrik, Hedy Lelumees, Merle Saar, Helen Nõmm, Epp Korv, Priit Jõesaar, Mari Lipp, Taavi Metsvahi ja paljud teised.
Näitust, mille panid kokku Merle Saar, Tea Martin, Ly Meldorf ja Reet Eller saab Käina kultuurikeskuses
vaadata kuu aega.
…õpetaja läbi aja
Mina sain kunstiõpetaja Reet Ellerist teada 1978. aastal tolleaegses Hiiumaa rajooni kultuurimajas klubitöö- ja näitejuhtimise praktikal olles. Tegin diskoõhtuks müürilehe, mille nurkades olid kirjud liblikad(!). Direktriss ja minu praktika­juhendaja Riina Roasto ütles, et kunstiõpetajast õe Reeda arvates pole mu tööl väga vigagi. See oli suur tunnustus minu jaoks!
Aastate möödudes saime Reedaga kokku Käina koolis. Reet tegi palju lavakujundusi nii kooliteatri, kui ka Käina valla teatri lavastustele.
Tallinna pedagoogilises instituudis viiendal kursusel õppides töötas Reet samaaegselt juba õpetajana Tallinna 34. kaheksaklassilises koolis, hiljem Tallinna 32. keskkoolis. Hiiumaal on ta õpetanud lapsi Käinas, Emmastes ja Männamaal.
1981. aastal lõpetas ta legendaarse Villu Tootsi kirjakooli. 1996. aastal õpetas Käinas ise kalligraafiat.
1999. aastal autasustas Eesti kunstiõpetajate ühingu vanematekogu aastate­pikkuse töö eest kümmet Eesti kunstiõpetajat. Parimateks valitute hulgas oli ka tolleaegne Käina gümnaasiumi ja Käina kaunite kunstide kooli kunstiõpetaja Reet Eller. Ta oli esimene Hiiumaa kunstiõpetaja, kes ühingu tunnustuse sai.
Näitused, näitused, näitused…
Kunstiakadeemia juures sai tal kolmeaastane täienduskoolitus edukalt lõpetatud.
Aasta varem pani Reet Eller Tallinna Kullo laste kunstigaleriisse kõigele
kolmele korrusele üles Käina laste tööd. Ka Kärdla ­kultuurikeskuse näituse­ruumis sai näha Reet ­Elleri aastate jooksul tehtud joonistusi ja pastellmaale. Käinakate töödest on ka Virolahtis näitus olnud.
Lastefestivalid juunikuises Kärdlas on olnud suure­päraseks võimaluseks koos õpilastega maalida. Aastaid tagasi toimusid vabariik­likud lastelaagrid Kassaris. Ka seal juhendas ta noori mitmel suvel.
Tema õpilaste töid on Jaapanisse näituskonkurssidele saadetud ja medaleid saadud: Kati Lipp, Liis Lind, Elis Liivo, Regly Johanson, Gustav Kotkas, Mari Vahtra, Annika Kääramees, Monika Reppo.
Ilusaid hetki
Õpetajale meenub nüüdki, kuidas koos õpilastega sai klassi akna taga ämbliku ­võrgukudumist ja selle kordumatu loomingu filigraanset ilu vaadatud. Kuidas vihmapiisad sädelesid võrguniitidel kui hommikupäike neile ­roosaka varjundi andis.
Kuidas kassitapp, kelle juured olid kunstiklassi akna all õues, ajas oma varred, lehed ja õienupud hõredast seinapraost klassi ja puhkes seal õide. Lapsed vaatasid teda iga päev, märkasid muutusi nii värvis, kui vormis ja maalisid oma klassilille.
“Sellised lood jäävad hinge ja muudavad vahel meie mõtteid ja toovad lihtsate asjade võlu juurde tagasi,” ütleb Reet.
Pere tugi teeb õnnelikuks
Eero, Arno, Eveliis ja Ago on Reeda ja tema abikaasa Avo Elleri lapsed. Grete, Sandra-Liis ja Oliver nende lapselapsed. “Avo on mind väga hoidnud ja minuga kannatlik ja hooliv olnud. Mul on vedanud. Ta on minu tööde esimene kriitik olnud. Ta on kahe jalaga maa peal. Metsas marjul ja seenel luuletab ja laulab. Nooruses tegi temagi pilte. Hoiab väga lapsi ja
aitab kuidas jaksab. Tead, ma olen õnnelik!“ räägib Reet oma pereelust.
Reedal on ka käsitööõpetaja diplom ning heegeldamine ja kudumine meeltmööda, kleite-seelikuid, džempreid-kampsuneid, sokke-kindaid on palju ja rõõmuga kootud.
Tema küüdutriibuga kaar­did said Hiiumaa meene võistlusel teise koha.
Helesiniseid liblikaid Reedale ja kõigile näitusekülastajtele!
TIIA KORV

Veel lugemist:

Uudised

Maa-amet teatas äsja, et Eesti sai sünnipäeva eel 95 saare võrra rikkamaks. Ka Hiiumaa ümbrusesse on lisandunud kümmekond väikest saarekest, laidu – näiteks Hagaste...

Digileht

Hiiu Leht 27.veebruaril Kassari ei saanud saareks tagasi Kaks hobust jäid auto alla Kaheksa kirja Eestile Hiiumaal vaid 5 Venemaa kodanikku

Politsei

Hellamaa külas juhtus eelmisel kolmapäeval õnnetus, kus aedikust välja pääsenud ja sõiduteele jooksnud hobustele sõitis otsa auto. Kärdla politseijaoskonna juhi Moonika Raudsepa sõnul mõlemad...

sport

Hiiumaa hobusel Mister Tondil jäi Al Ula kõrbes 120 km pikkune teekond küll lõpuni läbimata, kuid treener on tulemusega rahul. Mister Tondiga sõitis kõrbes...