Connect with us

Uudised

Raske rada venitas rännakmatka pikaks

Laupäeval peeti 20. rännakmatka Tihu Kevad, suviselt kuum ilm ja raske rada tegid matka  keeruliseks, aga osavõtjad jäid rahule.
Kaitseliidu lääne maleva Hiiumaa malevkonna instruktor Sven Luik ütles Hiiu Lehele, et Tihu Kevadel on palju ustavaid osalejaid nii Hiiumaalt kui mandrilt. Nii läks hommikul kella 9st 10ni  avatud stardist pikemale rajale 14 ja lühemale üks võistkond.
Pikem rada oli linnulennult 27 kilomeetri pikkune, mis maastikul tähendas 35–45 kilo­meetri läbimist. Selle aasta rada oli pikk ja tasane, kuid raske maastik ja suvine ilm tegid päeva võistlejatele nii füüsiliselt kui vaimselt raskeks. Nii jõudsid esimesed võistlejad finišisse kell 20.30, viimased aga kümme minutit peale südaööd.
Luik ütles, et enamik võistlejaid oli matka lõpul siiski rõõmsas meeleolus. “Ka kontrollpunktide kohta saime positiivset tagasisidet, kuna tegevus punktides eeldas loovust ega olnud üksluine,” lisas Luik.
Samas möönis ta, et võistlus venis veidi pikale: “Pean tõdema, et analüüsimist ja õpikohti on palju, et järgmise aasta matk saaks jällegi parem.”
Luik ütles, et järgmisel Tihu Kevade matkal on arvatavasti üks rada, vaadatakse üle võistkondade soolised piirangud ja võistlus peetakse Suuremõisa-Sarve-Salinõmme piirkonnas. Ta tänas malevkonna nimel kõiki osalejaid, kaasaelajaid, korraldajaid, vastutegevust ja eriti kokkasid.
Võitis Ei Tea
Pikema distantsi esikoha võitis kaitseliitlastest koosnev võistkond Ei Tea koosseisus Ken Poola, Karel Maiste ja Siim Romanov. Ei Tea oli rajal veidi vähem kui 11 tundi ning sai lisaks poolteist tundi trahviaega, kuna reeglite järgi oleks pidanud neil olema neli liiget, kaks meest ja kaks naist.
Kolmandat korda Tihu Kevadel osalenud Ken Poola ütles, et on kaitseliidus oldud nelja aastaga näinud raskemaidki radasid. “Raiesmikud võtsid meil küll hoo maha, aga üldiselt oli väga hea rada,” kiitis Poola.
Kontrollpunktides meeldis talle kõige enam ülesanne, kus luudest tuli “ehitada” võimalikult täpse kaaluga lemmikloom. “Päris huvitav oli teada saada, kuidas sa grammide ja kilode väärtust oskad hinnata, et saada see kaksteist kilogrammi kokku,” ütles ta.
Küsimusele, kuidas tiim võitu tähistada plaanib, vastas Poola, et ju nad midagi ikka teevad. “Lähme uuesti metsa võib-olla,” naeris ta.
Teise koha saavutas võistkond Taurus, kes olid rajal ligi tund kauem kui võitjameeskond, ja kolmandat- neljandat kohta jäid jagama üle 13 tunni matkanud AAAM ja Kollid.
Esimest korda matkal
Esimest korda Tihu Kevadel osalenud noorkotkaste võistkond Kotkalend valis lühema, linnulennult 15 kilomeetri pikkuse raja. Maastikul tuli päeva lõpuks läbida siiski ligi 20 kilomeetrit. Kotkalend startis hommikul kella 10 paiku ja jõudis lõppu kell 19. Võistkonda kuulusid Eerik-Reimo Pihel (15), kes on noorkotkaste ridadesse kuulunud pool aastat, Travis Olle (16), Joosep Grahv (13) – mõlemad noorkotkad olnud viis aastat – ja Jakob Hiiemets (12), kes on noorkotkas neljandat aastat.
Travis Olle ütles, et jäi matkaga väga rahule ja tahab kindlasti ka järgmisel aastal Tihu Kevadest osa võtta. Kõige rohkem meeldis talle veetakistuse ületamine. “Osa mu tiimist läks paadiga üle, aga ma pidin paadi vastaskaldale tagasi viima,” ütles Olle, et nii palava ilmaga oli vettekastmine isegi hea.
Kotkalennu juhendaja, Kaitse­liidu Lääne maleva Hiiumaa noorteinstruktor Merje Reismaa ütles, et poisid pole varem ühestki nii pikast matkast osa võtnud. Selleks, et võistkond rännakmatka läbitud saaks, tutvustasid noorteinstruktor Reismaa ja noortejuht Tiina Hiiemets neile rännakmatka reegleid ja matkamise põhitõdesid.
Reismaa ise matkapäeval Hiiumaal ei olnud, sest toetas Läänemaal toimunud võistlus­matkal Ernake Hiiumaa kodutütreid. “Siiski olin ma terve matka vältel poistega ikkagi ühenduses Facebooki kaudu, nad saatsid pilte ning jagasid ka infot, et kuidas neil läheb,” rääkis Reismaa, kes jäi poiste sooritusega väga rahule. “Nad olid esimest korda rajal, polnud meeskonnana kunagi varem koos töötanud ning nad ikkagi lõpetasid matka ilma katkestuseta, jõudsid finišisse.”
Põnevad ülesanded
Tihu Kevade korraldusmeeskonnale tulid Raplamaalt appi abikaasad Kalle ja Maret Kollin.
Mõlemad olid vaatlejatena kuuendas kontrollpunktis, kus mõõdeti osalejate täpsust. Võistlejail tuli pakust välja saagida kahekilogrammine tükk ent kaalu osalejatel ei olnud.
Kaitseliidu toetajaliige Kalle Kollin märkis, et osalejate leidlikkus üllatas teda. “Kahte kilo võrreldi näiteks pooleteise liitri täis veepudeliga,” kirjeldas ta, kuidas võistlejad käepärastest vahenditest  kaalud ehitasid ja kõige täpsem tulemus oli eesmärgist vaid 20 grammi mööda.
Naiskodukaitse Rapla ringkonna esinaine Maret Kollin rääkis, et esimesed võist­konnad saabusid nende kontrollpunkti umbes kella 16 paiku.
“Võistlejad olid rõõmsameelsed, vaatamata sellele, et rada oli sel aastal raske ning soisel maastikul valmistasid lisaks kuumusele peavalu ka putukad,” kirjeldas ta.
“Väga tore oli hiidlastel jälle abiks käia, mulle väga meeldivad Eesti väikesaared,” rääkis Kollin, kes oli siinsetel kaitseliitlastel abiks ka eelmisel aastal Drillburgeri toimkonnas Hiiumaa kohvikutepäeval.

Veel lugemist:

Uudised

Kütusefirma Olerex varem ööpäevaringselt avatud Kärdla tankla sulgeb nüüd uksed juba kell 23, mis tähendab, et süüa sealt öösel enam ei saa.  Kärdla tankla...

Uudised

Hiiumaa vallavalitsus tegi kolmapäeval otsuse lõpetada töösuhe Kärdla osavalla vanema Aivar Viidikuga ja juba järgmisel päeval töötas tema asemel senine Emmaste osavalla vanem Tiit...

Uudised

Kui paar nädalat tagasi pakkusid jahimehed, et vast on Hiiumaal elanud karu Saaremaale läinud, siis reedel sai Valgu kandis kinnitust, et loom pole ära...

Külalugu

Proovigu vaid keegi öelda, et  Kärdlas asuv Jaburate küla pole küla – nimi teeb kohast koha. Seda kinnitavad tunnustatud jaburoloogid.  Jaburaid on aastate jooksul...