Jälgi meid

UUDISED

Politsei leidis kurikaela poole tunniga

Liina Siniveer
Selveri juures panga-automaati unustatud rahakaardi leidja asus seda hoolega tühjendama. Kui kaardi omanik juhtunust politseid teavitas, kulus vaid pool tunnikest, et kurikael üles leida ja raha tagasi saada. Kärdla politseijaoskonna juht Moonika Raudsepp rääkis, et laupäeva õhtul sai politsei teate, et üks sularahaautomaadist raha välja võtnud naine unustas pangakaardi automaati. “Kuna pangakaart oli äsja vahetatud, siis uue PIN-koodi meeldejätmise eesmärgil oli ta selle kirjutanud pangakaardile. Pangakaardi automaadist leidnud mees aga ei tagastanud seda ei pangakontorisse ega kaupluse infoletti, vaid võttis selle kasutusse – kasutas kaarti tanklas maksmisel ja võttis pangaautomaadist raha välja.”
Õnneks avastas pangakaardi omanik toimuva kiiresti, kuna tal oli tellitud mobiiltelefonile teenus, mis annab teada tema kaardiga tehtud tehingutest.
Pühapäeva hommikul pöördus naine selle infoga politsei poole ning koostöös tehti kiiresti kindlaks inimene, kes kaarti oli kasutanud. “Abiks olid siin tankla turvakaamera salvestised, millelt sai kellaajaliselt tuvastada tankinud sõiduki numbri,” selgitas Raudsepp.
Politsei võttis pangakaarti kasutanud inimesega ühendust ning mees tunnistas oma tegu, kuid ei osanud selgitada, mis teda teise inimese pangakaarti kasutama ajendas.
“Politsei poole abi saamiseks pöördunud naine soovis seda asja lahendada otse kahju tekitajaga, nad said omavahel kokkuleppele ning kaarti kasutanud mees hüvitas tekitatud kahju,” ütles Raudsepp. Kuna osapooled said omavahel kokkuleppele, siis menetlust selles asjas ei alustatud.
“Selle õnneliku lõpuga loo suur õppetund on, et pangakaardile ei tohi kunagi kirjutada oma parooli, sest sel juhul saabki kaarti kasutada sisuliselt ükskõik kes,” nentis Raudsepp. “Teisest küljest aga tuleb kaardi leidjal kellegi kaotatud pangakaardist alati teada anda – kas viia see ise pangakontorisse või anda sellest vajadusel teada 112, sest teise inimeste kaardi kasutamine ja sealt raha võtmisega paneb inimene toime kuriteo.”
Kui aga inimene on langenud kuriteo ohvriks, tuleb sellest igal juhul kohe teada anda telefonil 112 ja seda saab teha ööpäevaringselt. “Mida kiiremini jõuab info politseini, seda operatiivsemalt on meil võimalik reageerida,” ütles Raudsepp.
Avaldust politseile saab esitada ka politsei veebilehel www.politsei.ee
Teavitus aitas
Kärdla elanik Kaia käis laupäeval maasikaid ostmas ja võttis Selveri juures olevast pangautomaadist raha. Kodus kuulis ta telefoni märguannet, mis teatas, et tema pangakontol on tehtud tehing. Telefoni vaadates selgus justkui oleks ta just praegu 70 euro eest midagi ostnud. Ometi puhastas ta hoopis kodus maasikaid! “Õnneks on mul telefonil teavitus, kui kontolt raha maha läheb,” selgitas Kaia.
Pangakaarti ta kodust ei leidnud ja siis taipas ta, et ilmselt jäi see Selveri pangaautomaati.  Otsekohe helistas ta panka, et kaart sulgeda: “Jäin kõnede ootejärjekorda – muusika mängib, öeldakse, et te olete ootejärjekorras, oodake veel – kui juba tuli järgmine teavitus bling-bling ja mu pangakaardilt võeti maha 150 eurot.”
Kui kõne lõpuks vastu võeti, sai ta oma pangakaardi sulgeda. Ühtlasi selgus, et esimene summa läks kaardilt maha tanklas ja teine võeti viis minutit hiljem välja keskväljaku pangaautomaadist. Kaardi leidja üritas kontolt veel raha võtta, aga selleks ajaks oli see juba suletud ja pangaautomaat konfiskeeris kaardi.
Seejärel läks Kaia politseijaoskonda, et oma mure ära rääkida. Valves oleva patrullpolitseinik Lydia Minajeva kuulas ta ära ning asus kohe tegutsema. Kaia läks koju ja umbes poole tunni pärast helises telefon ning tuli teade, et politsei sai kätte isiku, kes tema pangakontolt raha võttis, mees tunnistas oma süü üles ja on nõus raha tagastama.
Kui Kaia Käina Liilia hotelli juurde jõudis oli seal kohal kaks politseiekipaaži. Politseinikud teatasid kinnipeetud mehele Kaia juuresolekul, et tegu on kahe kuriteo-
episoodiga ning tal on valida, kas algatatakse kriminaalmenetlus või saab teoks poolte-vaheline kokkulepe.
Kaia ütles Hiiu Lehele, et läks omalt poolt kokkuleppele vältimaks pikka asjaajamist uurimise näol ning arvates, et vahejäämine ja häbi tehtud teo pärast on mehele juba piisav karistus. Ka noomis meest politsei ning tema teost jääb märk politseidokumentidesse.
Kaia: Teiesuguseid me ei oota
Tegemist oli umbes 45aastase mehega mandrilt, kes oli tulnud Hiiumaale puhkama. Mees tunnistas ka ise, et ta on süüdi, aga Kaiale tundus, et see oli rohkem nagu moe pärast öeldud. “Ütlesin talle siis, et teate kui hea meel on hiidlastel iga külalise üle, aga midagi ei ole teha – teie-suguseid inimesi me päriselt ka siia ei oota,” meenutas Kaia. “Ütlesin, et meil on väike kogukond ja kõik tulevad kohe kõigile appi – siin ei ole võimalik, et sa vahele ei jää ja siis ta vastas, et jah, nüüd ma saan sellest ise ka aru. Ütlesin talle veel, et siia ei ole mõtet selliseid lollusi tegema tulla, aga tegu oli tehtud ja tema vabandus ei tundunud siiras. Pärast mõtlesin, et kui palju parema tundega oleks see inimene meie saarelt minema läinud kui ta oleks minu pangakaardi, mille ta automaadist leidis, viinud
Selveri infoletti. Ma oleksin talle tänu avaldanud, kiitnud, kui toredad turistid meil käivad, aga nüüd…”

See-eest jagus Kaial hulgaliselt tänusõnu Hiiumaa politseinikele: “Täielikud profid on meie politseinikud – suur tänu neile! Ja politseid ei tasu karta, nad tõesti tulevad kohe appi.”  Hiiumaal on üsna tavaline, et pangaautomaati unustatud kaardi saad kätte kõrvalasuvast poest, kuhu aus leidja selle on viinud. “Politseinikud ütlesid mulle, et meil on turvaline küll, aga praegu on suvi ja peab ettevaatlik olema,” nentis Kaia.
Hea asi, mida ta teistelegi soovitab, on pangatehingute teavitus, mille saab tellida – sõnum telefonile tuleb otse-kohe, kui tehing tehtud. Ka ei soovita ta korrata enda viga ning koodi kaardile kirjutada. Selle asemel on mõttekam pangaautomaadis kaardi PINkood kohe ära vahetada: selliseks, mis hästi meelde jääb.

Veel lugemist:

UUDISED

Hiljuti toimusid laste kabe­võistlused, kuhu võistlema tulid ainult Kärdla ja Emmaste lapsed. Esimese klassi tüdrukutest oli parim Annabritt Kaugesalu ja teine Liisi Pranno, mõlemad...

UUDISED

Seda lugu ajendas autoreid kirjutama kaks Hiiumaaga seonduvat asjaolu. Tänavu augustis täitub 75 aastat Hiiu maakonna moodustamisest. Seda esiteks. Teine põhjus on soov kirjutada...