Connect with us

Tervis

PERH pole suutnud lühendada eriarstide ooteaegu

PERH
PERHi kontserni kuuluva Hiiumaa haigla eriarstide järjekorrad on ikka liiga pikad, rahamure peaaegu et murtud.
Hiiumaa haigla on töötanud aasta ja neli kuud PERHi tütar­firmana ja kaheksa kuud eelarvelisel rahastusel – mis on selle ajaga muutunud.
Haiglas saab praegu abi 15 eriarstilt – kirurg, naistearst, uroloog, silmaarst, nefroloog, neuroloog, nahaarst, psühhiaater, sisearst, kardioloog, ortopeed, nina-kõrva-kurguarst, taastusraviarst, plastika­kirurg-veresoontekirurg ja anestesioloog. Hiiumaa haigla nõukogu esimees Agris Peedu leidis, et hiidlaste kindlustatus eriarstidega kohapeal ei ole sugugi halb, kuigi enamus eriarste käib vastuvõtte tegemas mandrilt.
Ooteaeg ligi pool aastat
Hiiumaa haigla juhatuse liige Riina Tamm nentis, et mõnel erialal on järjekorrad pikemad, mõnel lühemad. Näiteks võtab psühhiaater vastu neljal kuni viiel laupäeval kuus ja praegu on esimene
vaba aeg 2. veebruaril ehk kahe kuu pärast. Silmaarstid käivad Ida-Tallinna keskhaiglast kolmel päeval kuus, aga esimene vaba aeg on alles maikuus ehk oodata on vaja ligi pool aastat. Nahaarst käib vastuvõtul Saaremaalt ühel laupäeval kuus, järjekord ulatub järgmise aasta märtsi. Ortopeed võtab vastu kaks korda, neuroloog kolm korda, uroloog korra kuus, LOR kahel päeval kuus ja kardioloog üle kuu, aga nendel erialadel märkimisväärset järjekorda ei ole.
“Suur probleem on patsientidega, kes on eriarstile registreerunud, kuid ei tule vastuvõtule ja vastuvõtuaega ka ei tühista,” ütles Tamm. “Hea oleks, kui patsient teataks ning siis saaks mõni teine järjekorda ootav patsient vastuvõtule.”
Haigekassa pressiesindaja Vivika Tamra ütles, et arsti ooteaeg ei tohiks olla üle kuue kuni kaheksa nädala. Samas on see nõue vaid soovituslik.
Valmisolek tagatud
Erakorralise meditsiini osakond on see-eest töös iga päev ja ööpäevaringselt. Ka on haigla statsionaaris püsivalt käepärast kirurg, sise­arst, günekoloog ja anestesioloog. “Nii on haigekassaga sõlmitud lepingus loetletud erialad arstidega kaetud, muret aga teeb, et püsivalt saarel elada soovivaid kirurge, sisearste ja günekolooge ei ole me veel leidnud,” ütles Peedu.
Samas tõdes ta, et uutele arstidele oleks raske ka täiskoormusega tööd pakkuda, kuna praegu on need arstid ju olemas ja samal erialal mitmele tööd ei jätkuks. “Kaadriprobleem on meil selgelt teadvustatud ja käsi pole haigla selles osas rüppe lasknud,” kinnitas ta, et arstide otsingud jätkuvad.
Alates aprillist on haigla töötanud uudsel, eelarvepõhisel rahastamismudelil ja nõukogu esimees võttis senise kogemuse kokku, öeldes, et uue rahastus­mudeli kehtestamine andis hea kogemuse haigekassa paindlikumast suhtumisest.
“Eelarvepõhine rahastamine lähtub haigla tegelikest vajadustest ja tagab majandusliku jätkusuutlikkuse,” selgitas Peedu. Varasem erialade kaupa ja teenuse­põhine rahastamine oli väikese haigla jaoks liiga jäik. Lisaks ei katnud see väikeste teenusemahtude tõttu haigla püsiva valmisoleku kulusid.
Sel sügisel toimunud läbi­rääkimised haigekassaga järgmise aasta rahastuse üle parandavad ka haigla võimekust soetada meditsiiniseadmeid ja teha muid n-ö ettevaatavaid kulutusi. Näiteks vahetatakse lähikuudel välja haigla murelapseks olnud vana röntgeniaparaat. Uus seade soetati koostöös Põhja-Eesti regionaalhaigla hanke- ja meditsiinitehnika teenistusega ning korraga hangiti röntgeniaparaadid nii Hiiu-, Lääne- kui Raplamaa haiglale. “Koos oli see professionaalsem ja meie jaoks odavam,” oli Peedu rahul.
Piloot paariks-kolmeks aastaks
Kuna tegemist on varasemast põhimõtteliselt erineva rahastusega, on PERH haige­kassaga kokku leppinud mudeli piloteerimise kahe-kolme aasta jooksul. “Selle ajaga peaksime leidma optimaalse taseme nii jooksvate kulude kui investeeringute jaoks,” ütles Peedu.
Kokku lepiti ka mitmed kvaliteediindikaatorid, mida kasutada haigla töö hindamisel. Agris Peedu tõi välja PERHi poolse põhiargumendi, mille üle pole õnneks ka haigekassaga vaidlusi tekkinud: “Hiidlased väärivad sama kvaliteediga tervishoiuteenust nagu mandrirahvas kõigi nende teenuste osas, mida saarel pakkuda saab.”
Hiiumaa haigla uut rahastus­mudelit nn Global Budget meetodil käisid uurimas isegi maailmapanga eksperdid.
Agris Peedu vahendas ekspertide sõnumit, et see metoodika sobib ka teistele väikehaiglatele. Samas ei saa tema arvates Hiiumaa mudelit üksühele mujal rakendada, sest tingimused on igal pool oluliselt erinevad. “Õigem oleks vist isegi öelda, et Hiiumaa haigla on oma eraldatuses teistest oluliselt erinev,” ütles Agris Peedu.

Veel lugemist:

Uudised

Hiiumaa osavallad müüvad maha vara, mida endal vaja pole. Pakkumisel on nii kortereid, laoruume, elamumaad ja tootmismaad kui ka maatulundusmaad. Eelmisel aastal korraldas Hiiumaa...

Arvamus

Viimase (19.04) Hiiu Lehe juhtkiri tõi välja, et kohaliku omavalitsuse volikogu valimiseni on jäänud poolteist aastat ning näha on, et soovitakse kaaklema hakata. Tagamaa...

Uudised

Kärdla muusikakooli õpilane Arabella Mürk (13) tõi Küprosel korraldatud 6. rahvusvaheliselt muusikaolümpiaadilt pronksdiplomi. Rahvusvaheline muusikaolümpiaad peeti Küprose kuurortlinnas Ayia Napa ning kestis see kolm...

Digileht

Hiiu Leht 23. aprillil Osavallad müüvad edukalt maad Miks võetakse liinidel alt maha madalaid kadakaid? Hiiumaa tüdruk naases Küproselt pronksmedaliga Eurovalimised 2024 | Anti...