Connect with us

Juhtkiri

Pensionile tulebki minna

Foto: Kaja Hiis-Rinne. Raul Vinni

Ega perearsti ametinimi pole ilmaasjata pere arst. Ta ongi nagu pereliige. Eriti kui arst on ametis püsinud nii kaua nagu seda on suutnud Meeli Paesüld ja Lia Prigoda. Arstid on ravinud juba lausa ühe pere mitut põlvkonda.
Väikeses kohas kaua perearst olemisel on mitu tahku. Ühelt poolt tead ja tunned inimesi ning nende tõbesid, teisalt aga jällegi ei näe inimesed arsti näol kedagi muud kui ainult arsti. „See tähendab ka seda, et perearstiks oled sa väikeses kohas kogu aeg – kirikus, saunas, kontserdil – kus iganes, aga sellega harjub ära,“ tunnistab dr Meeli Paesüld.
On tore, et arstid lähevad rõõmuga pensionile. Tunnistavad, et on aeg minna ja tahavad seda teha. Elu peab edasi minema. Seda tuleb mõista.
Paljudel juhtudel ei saada sellest paraku aru. Ei mõista patsiendid, et kuidas arst saab neid ometi maha jätta ja teisalt kammitseb valiku kaalujat teadmine, et asendajat niisama naljalt võtta ei ole. Kuid siis tulebki teha otsus, sest teadupoolest loodus tühja kohta ei salli ja asjadel on kombeks ära laheneda.
Paraku on perearstide leidmine alati üks keeruline ja vaevarikas protsess. Vast tasub siingi riigil ja omavalitsusel mõelda, kuidas saaks häid spetsialiste Hiiumaa taolisesse paika meelitada. Ilmselgelt vaid rahulikust keskkonnast ja ilusast loodusest ei piisa. Sama­moodi nagu laeva- või lennuliikluse korraldamine, peaks regionaalpoliitika olema suunatud just sellistele küsimustele nagu pere­arsti leidmine. Ida-Virumaal saavad näiteks õpetajad suuremat palka ja järjekord pidi olema ukse taga.
Õnneks on üks uus perearst Hiiumaal juba olemas ja vast leiab teisegi. Jääb üle vaid loota, et lahkuvad arstid saavad meeldiva pensionipõlve, seni aastakümneid kahe Kärdla perearsti juures käinud inimesed uued tohtrid hästi vastu võtavad ja uued arstid endale Hiiumaalt paari­tuhandepealise sõbraliku perekonna leiavad.

Veel lugemist:

Teema

Kahe saarel tegutseva perearsti vaheline erimeelsus suve alguses vabaks jäänud nimistu asendamise üle on viinud olukorrani, kus tohtreid püüavad lepitada nii vallavalitsus kui ka...

Uudised

Vastvalminud Kõrgessaare kergtee teeb ka kerge kaare teeäärsesse metsa, Viscosa siiditehase veehoidla tammile, kust avaneb kaunis vaade Köönaaugule. Ametlikult kolmapäeval avatava kergliiklustee trassi algse...

Kultuur

Haapsalus toimunud “Provintsiteatrite päeval” teenis Hiiu Naaditeatri lavastus “Maniakk” laureaaditiitli. Žürii tunnustas sellega selget ja ladusat esitust ning hästitoimivat dialoogi, näitlejatööd, kokkumängu ning samuti...

Krimi

Hiiumaa politseil tuli eelmisel nädalal alustada kaks väärteomenetlust varavastaste süütegudega seoses. Ühe juhtumi puhul on tegemist vargusega, kus kooli ees jalgrattaparklast varastati ära jalgrattakiiver....