Connect with us

Uudised

Esinduskingituseks kordatehtud sadam TÄIENDATUD

Harda Roosna | Hiiu Leht
Harda Roosna | Hiiu Leht
Eesti 100 aasta juubeliks tehtud 15 kingitusest valis programmikomisjon Hiiumaad esindama korda ­tehtud Tärkma sadama.
Pühapäeval tänati Viljandis Ugala teatris välja juubeliprogrammi “EV100 igas külas” kingituste tegijaid. Ühte kingitust esitleti suurel ekraanil videoklipi kujul, üles loeti kõik maakonna kingitused. Kui video ette kantud, tõusid vastava maakonna esindajad saalis püsti, valgus suunati neile ja kogu saal aplodeeris. Seejärel tänati laval aukohal istuvaid maakondade koordinaatoreid.

Presidendi valik
Vabariigi president Kersti Kaljulaid tõstis esile kahte kingitust. Esiteks märkis ta Sõrandu päästekomandot, mille ruumid said soojustuse ja korraliku küttekolde. “Kindlasti on päästjatel oma tööd nüüd märksa parem teha. Oma EV100 kingiga kinkis Sõrandu rahvas endale suuremat turvatunnet,” ütles vabariigi president.
Teise näitena tõi Pärnumaa Lindi küla rahva, kes kinkis Eesti juubeliks oma kooli lastele uued Audru kihelkonna rahvarõivad.
“Selliseid lugusid saaks rääkida tunde, võib-olla isegi päevi. Kui mitte piirduda ainult lühikese kokkuvõttega, vaid lisada juurde ka osalenute muljed ja meenutused, siis läheks nädalaid või isegi kuid. Meenutused sellest, kuidas mõni pink või park, kiik või kõlakoda, külaplats või lipumast, kordatehtud majakas või seltsimaja, spordi- või mänguplats, sadam, sild või külasaun või kirja pandud kogukonnakroonika ikka täpsemalt valmis sai,” nentis president.
Kokku on neid lugusid 620 Eestist ja paarkümmend eesti kogukondadest väljaspool riigipiire.
Rekordi lõid saarlased
Hiiu maakonnas tehtud parimaks kingituseks Eestile valiti kordatehtud Tärkma sadam. Videos rääkis Tärkma sadama seltsi asutaja ja eestvedaja Margus Kastein, et on “selle küla poiss, siin sündinud ja kasvanud”, et sadamat kasutab 15 aktiivset kalurit ning sellest on saanud kohaliku kogukonna kooskäimise ja peokoht. Kastein leidis, et vastvalminud sadam sobib väga hästi nii Eesti vabariigi sajanda kui Tärkma küla 450. aastapäeva tähistamiseks.
Allakirjutanule ütles ta, et parimaks valimine tuli siiski veidi ootamatult. Programmist “EV100 igas külas” selts selleks toetust ei küsinud. Sadama uuendamiseks saadi tuge Euroopa Liidu kalanduspiirkondade säästva arengu meetmest. Sadamasse viiva tee remonti toetas kohalik kogukond Hiiumaa valla kaasavast eelarvest.
Hiiu maakonnas tehti kolme programmiaasta jooksul 15 kingitust – need lugesime üles ka 27. septembri Hiiu Lehes. Ugalas selgus, et rekordi lõid saarlased, kes tegid maa­kondadest kõige rohkem, 123 kingitust. Saaremaal anti välja ka 124. silt, mis on pikal teekonnal Antarktika poole Admiral Bellingshauseni pardal.
Kõik kingitused tähistati metallist sildiga, kõige viimase neist võttis programmi­juhilt Margus Kasterpalult vastu Ugala teatri direktor Karmen Tabor, kes hiidlastele hea tuttav.
Meie maakonna koordinaator Heli Üksik aga kutsub kõik Hiiumaa kingituste tegijad novembri algul kokku Valgu seltsimajja, kus annab kõigile ühiselt üle tunnuskirjad.

Veel lugemist:

Ahto ilmajutud

Nagu ka eelnevalt mainitud, siis stabiilset talveilma ei paista ega tule ka see nädal. Küll aga on märke stratosfääri soojenemisest, mis viitab polaarpöörise nõrgenemisele...

Uudised

Kodanik Jüri Kivi pettus seisnes asjaolus, et ta saatis omavalitsusele pildi endast koos naabri kompostriga. Paar nädalat tagasi riiklikult kehtestatud nõudele, tõestada kompostimisvõimekust pildiga...

Uudised

Rahvastikuregistrisse kantud Hiiumaa laste nimed kordavad üleriiklikke nimetrende ühe erandiga, milleks on lemmikuim poisinimi Mattias. Poisinimi Mattias, mida viimase viie aasta jooksul Hiiumaal lastele...

Uudised

Kaks Kärdla perearsti, doktor Meeli Paesüld (66) ja doktor Lia Prigoda (67) loobuvad praksisest 1. juunil 2023. Perearstil tuleb nimistust loobumisest kuus kuud ette...