Connect with us

Juhtkiri

Noortele maju ja maad

Neil, kel vanemad ettevõtjatena ees, on ehk lihtsam maale elama tulla ning jätkata vanemate alustatut. Hea näide on perekond Berkmann Kärdlast, kes aastaid arendanud ratsamajandust Kärdla linna külje all Linnumäel. Berkmannide peres on üles kasvanud neli last. Kolm neist on loonud oma pere ja naasnud tagasi kodusaarele. Kes on leidnud palgatöö, kes hakanud ettevõtjaks.
Niisuguseid noori peresid võiks rohkemgi olla. Kui Hiiumaa perede lastest tuleks maale tagasi igaühest ükski, oleksime juba võitjad.
Paraku ei taha noored pered vanemate katuse alla tagasi tulla ja unistavad pigem oma kodust. See on üsna loomulik. Samas ei võimalda sugugi kõigi perede rahakott kohe elamist soetada. Ka pole Hiiumaal eriti elamuarendusi – üks kortermaja Kärdlas, üks Pöialpoiste küla Pühalepa vallas ja ebaõnnestunud Merineitsi suvilatepunt Tahkuna metsas. Rohkem ei tule meeldegi.
Seepärast on eriti tänuväärsed Käina valla algatused. Vald omandas ja tegi korda kümme korterit, mis pakuti soodushinnaga rendile just noortele peredele. Kõik korterid on täis, kinnitab vallavanem Omar Jõpiselg.
Nüüd on viis aastat tehtud tööd, et saada riigilt maad noortele peredele, kes soovivad endale kodu rajada. Vald on vormistanud esimesed neli kinnistut ja paneb need järgmisel nädalal pakkumisele. Ja seejuures ei taha vald teenida kiiret raha maamüügist, vaid maasaaja valikul võetakse arvesse, et taotlejad oleks noored, et neil oleks lapsi, et nad elaks Käina vallas.
Kuna ehitusõigus koos hilisema maa väljaostuõigusega eeldab maja rajamist, küsitakse muidugi kinnitust ka selle kohta, kas noorel perel on selleks vahendeid.
Meenutagem, et nõukogude ajal kasvas Hiiumaa elanikkond just seepärast, et siinsed suurettevõtted, Hiiu Kalur, EPT, metsamajand ja KEK, ehitasid kortermaju ja eramuid, kuhu noortel peredel oli tulla.
Igal juhul on Käina valla ettevõtmine kiiduväärt ja sellest võiks eeskuju võtta.

10. juuli 2015

Veel lugemist:

Ahto ilmajutud

Nagu ka eelnevalt mainitud, siis stabiilset talveilma ei paista ega tule ka see nädal. Küll aga on märke stratosfääri soojenemisest, mis viitab polaarpöörise nõrgenemisele...

Uudised

Rahvastikuregistrisse kantud Hiiumaa laste nimed kordavad üleriiklikke nimetrende ühe erandiga, milleks on lemmikuim poisinimi Mattias. Poisinimi Mattias, mida viimase viie aasta jooksul Hiiumaal lastele...

Uudised

Kaks Kärdla perearsti, doktor Meeli Paesüld (66) ja doktor Lia Prigoda (67) loobuvad praksisest 1. juunil 2023. Perearstil tuleb nimistust loobumisest kuus kuud ette...

Persoon

Kai Kallas (34) töötab Kärdla sadama kail Tareste lahe kaldal. Tema juurde kontorisse pääseb väikesest valgest uksest Yacht Service’i ellingu valges seinas, mida peaaegu...