Connect with us

Uudised

Noored laulavad sini-kollasel kontserdil Ukraina toetuseks

Erakogu
Hiiumaa noored lauljad, tantsijad ja pillimängu õpilased kutsuvad kõiki kaasa elama heategevuskontserdile, mis algab sel neljapäeval kell 18 Kärdla Kultuurikeskuses.
Heategevuskontserdil “Hiiumaa noortelt Ukraina toe­tuseks” saab näha-kuulda esinejaid Hiiumaa eri paikadest: Kärdlast, Käinast, Paladelt, Suuremõisast, Laukalt jm. Kontserdi üks eestvedajaid, muusikaõpetaja ja koorijuht Ulvi Tamm ütles, et loetud päevadega sündis mitmekülgne kava, mille aitasid kokku panna ideega kaasa tulnud kolleegid, kes noori juhendavad. Igati toetas ka Kärdla kultuurikeskus.
Meeleolukas kava
Kaheosalise kontserdi alguses esitavad Ukrainast pärit Maria ja Kirill Ukraina hümni. “Nad on väga tublid,” kiitis Ulvi Tamm peale reedest proovi. Kavas on Ukraina rahvaviis “Pääsuke”, kõrvuti kõlavad Mari-Liis Riibaku “Hiiumaale” ja Timo Lige “Hiidlane oma maast ja enesest” ning videosalvestisena laul Ukrainale “Ma ei tunne sind”.
Lisaks solistidele ja ansamblitele astuvad üles Mõisakad Suuremõisast, Kärdla põhikooli 3. klassi ja 4. klassi plokkflöödiorkester, Palade trummipere ning Hiiumaa poistekoor ja Hiiumaa tütar­lastekoor. Juhendavad hiidlastele teada-tuntud Külli Kreegi, Thilo Fürstenberg ja Ulvi Tamm. Tantsima tulevad Jaanika Kuuse rahva­tantsurühm Naadresed ja Tiina Kaevu tantsustuudio VI, VII ja VIII rühm.
Vaheajal pakuvad suu­pisteid Kärdla põhikooli üheksandikud, kes kohviku korraldamise enda õlule võtsid.
Sini-kollane video
Hiiumaa Ühisgümnaasiumi õpilased panustavad kontserti sini-kollase videoga. Idee tekkis Tiiu Heldemal, kes HIIGis eesti keelt õpetab ja on varem palunud õpilastel leida meid ümbritsevast keskkonnast sinimust-­
valgeid ja Läti Vabariigi sünni­päevaks ka punavalgeid kooslusi. Nendest fotodest on kokku saadud kirevad ja kõnekad videod. “Nüüd tekkis sama mõte seoses Ukrainaga – kui olukord on hullemast hullem, saame mõttes või teos olla koos nendega ka nii, et otsime rõõmsaid ja ootamatuid hetki, et panna kokku sinikollane põimik, mis pühendatud nendele, kes võib-olla ei suuda enam rõõmu ja ilu uskudagi,” rääkis õpetaja Heldema. Õpilased otsisid ja leidsid palju sinikollaseid kompositsioone ning nendest sündis video, mille taustaks kõlab Ruslan Trochynskyi ja tema tütre etteaste.
Tiiu Heldema on publiku ees õhtujuhina.
Ukraina kogu aeg mõtteis
Ulvi Tamme sõnul läks kontserdi korraldamise mõte lendu Hiiumaa poistekoori lauluproovis kaks nädalat tagasi, kui koor üle hulga aja kokku sai ja vestlus algas – nagu praegusel ajal iga päev juhtub – Ukraina sõja teemadel. Kadri Hundi laul “Üksteist peab hoidma” pani käima arutelu laulu sõnumi üle ja leiti, et see sobib igasse päeva.
Õpetaja nentis, et tal ei ole möödunud ühtegi muusika­tundi, kus poleks keegi tõstatanud Ukraina sõja teemat. “Hästi liigutav on näha, et laste empaatiavõime ei ole praeguses “tik-toki maailmas” kuskile kadunud, lapsed võtavad väga hinge praegu toimuvat ja huvitav on kuulata nende eluterveid mõtteid,” tunnistas ta.
Suuremõisa kooli muusika­õpetaja Külli Kreegi rääkis, et lapsed mõtlesid kava tutvustamiseks välja hüüd­lause: “Me ootame teid oma Hiiumaale! Tahame olla teiega sõbrad! Me koos soovime rahu!”
Ulvi Tamme rõõmustab, et paljud lapsed saavad üle pika aja olla jälle suurel laval. Näiteks Hiiumaa tütarlastekoor ja Hiiumaa poistekoor said viimati esineda 2020. aasta detsembris ehk aasta ja kolm kuud tagasi. Koroona­pandeemia tõttu on kahel aastal ära jäänud jõulukontserdid, Eesti vabariigi aastapäeva kontserdid, ühine kontsert Harjumaa poistekooridega. Juhendaja kinnitas, et kuigi kultuuripaus on jätnud sügava jälje, üritavad esinejad anda endast siiski parima, seekord ülla eesmärgi nimel.

Veel lugemist:

Uudised

Neljapäeval lõpetati pidulikult Hiiumaa haigla uuendamine, mis läks kokku maksma 13 miljonit eurot, millest kaksteist tuli Euroopa Liidu toetustest. Haigla juhatuse liikme Riina Tamme...

Teema

Hiiumaa mees Sander Voitka saab tänavu pidada oma üheksandat sünnipäeva, sest sünnikuupäevaks on tal 29. veebruar. Ema Ene Reidma meenutas, et esimese lapse sündimise...

Reportaaž

Hiiumaa haigla uuendamine polnud pelgalt seinte värvimine või ukselinkide vahetamine. Kõik sai uueks. Haigla ees pühib paar päeva enne pidulikku avamist töömees harjaga lume...

Uudised

Hiiumaa koalitsioonis on läbirääkimisel tegevuskava, mille tulemusena kaoks veel sel aastal osavallavanemad ja osavallavalitsused ning valitsusse lisanduks kolmas abivallavanem. Koalitsoonis lõplikule üksmeelele seni siiski...