Connect with us

Nööbist kinni

Nööbist kinni

Regionaalselt tähtsa Hiiumaa haigla finantsiline jätkusuutlikkus on pärast kiirabiteenuse PERHile üleminekut löögi all. Mida teie regionaalministrina sellest arvate?
Vastab sise- ja regionaalminister Hanno Pevkur:

uudatus kiirabisüsteemis näitab väga hästi kätte kaks asja: tervishoiu rahastamine senisel baasil ei ole piisav ja on üsna õige hoida need rahakotid lahus. Kiirabiteenuse arvelt arstiabi rahastamine tegelikult ei ole korrektne. Reform näitaski seda, et tervishoiu poole rahastamine, mis ei ole kiirabiteenusega seotud, tuleb üle vaadata.
Niipalju kui ma aru saan, haigekassa sellega ka tegeleb. Küsimus ei ole baasrahas, vaid selles, milliseid teenuseid Hiiumaal saab ja kuidas need teenused rahastatud on.
Kui võtame keskmise standardi, siis me kõik peame mõistma, et 60–70 sünnitust aastas ei ole see, millega on võimalik sünnitusosakonda üleval hoida. Ehk saareline eripära eeldab teistsugust lähenemist ka rahastamisel.
Eks see vaidlus on selles mõttes väga hea ja see on vaja ära pidada, et kui me soovime Hiiumaal hoida seda teenusestandardit, mis meil praegu siin on, peame Hiiumaa haigla rahastamise võtma lahti üldisest haiglate rahastamisest – nii lihtne see ongi. Siin on vaja teha erand, aga mina ei saa praegu selle eest vastutada. Sain selle eest vastutada kuni olin sotsiaalminister, aga regionaalministrina loomulikult ma ei saa sekkuda haigekassa valikutesse, aga saan toetada seda, et Hiiumaa haiglal oleks teistsugune rahastamismudel.
Tavahaigla rahastamismudeliga, nii nagu näiteks ka politsei rahastamismudeli puhul, elanikkonna arvu mõttes ei oleks Hiiumaal kindlasti võimalik hoida sellist inimressurssi. Samuti ka päästjate puhul – ka siin tuleb vaadata erilist rahastamismudelit.

Veel lugemist:

Ahto ilmajutud

Näib, et talvel enam pikka pidu pole ja suurt pakast enam ei tule. Välistada ei saa aga lühiajalisi ja teravaid külmalaineid. Eesolev nädal tuleb...

Uudised

Pressinõukogu arutas Kärdla osavalla vanema Aivar Viidiku kaebust Hiiu Lehes 29. detsembril 2023 ilmunud artikli „Arvo Haasma paneb Kärdla muusikakooli juhtimise maha“ peale ja...

Arvamus

Mäletan jutuajamist naabrinaisega eelmise aasta suve lõpus. Tere-tere, kuidas läheb, ei tea, mis see ilm ka toob.  „Ei, niisugust kuiva juunikuud ei mäleta, et...

Digileht

Hiiu Leht 23.veebruaril Transpordiamet esitas aastaid valeandmeid Kärdla kool vajab klaverit Hiidlased panid narvakad hümni laulma Sündinud Eesti riigi sünnipäeval Lugu poolsaare moodi saarest...