Jälgi meid

Juhtkiri

Nii oleme seotud

Kassari haridusseltsi mõte, tähistada seltsi asutamise 100. aastapäeva külaülikooli avamisega, on lihtsalt geniaalne! Omad inimesed rääkimas oma inimestele sellest, mida nad oma kodukandi ajaloost ja oma inimeste kohta teada saanud.
Rõhuasetus sõnul OMA, sest kes siis veel…
Külaülikooli esimest loengut kuulanud Roberta Laas jagas oma tundeid: “Sain äkki aru, kui seotud on kohalikud pered. Neid on ju käputäis. Minu vanavanavanemad ja minu eakaaslaste vanavanavanemad olid samal ajal siin majas, tegid näitemängu koos ja selles ei ole mitte midagi muutunud. See on minu meelest nii kihvt, me oleme siin ja toimetame, olles järeltulev põlvkond ja meie järel tuleb järgmine ring. On oluline, et see mälu sealt vahelt ära ei kao. Me ei tee siin mitte midagi uut, vaid oleme edasi viinud seda, mis meie esiemad siin algatasid. Selline juurte tunnetus oli silmiavav.”
Kui noor Eesti vabariik pidas tähtsaks haridust ja ühistegevust ning innustas oma kodanikke (haridus)seltse looma, siis okupatsiooniajal oli kogu Eestis seltsitegevuses pikk, enam kui 50aastane paus. Nõukogude okupatsiooni­võim alustas kohe 1940. aasta suvel Eesti tsiviil­ühiskonna lammutamist, inimeste ühinemis­vabadus keelati täielikult ning aegade jooksul kujunenud rahva ühistegevuse vormid lõhuti. Seltsid, ühingud ja klubid likvideeriti, era­annetuste ja korjanduste abil hangitud majad ja varad võeti neilt ära, “natsionaliseeriti” ehk andi rahvale?! Kibeda naeru koht…
Seltside taasasutamine ja uute asutamine sai uuesti lubatuks ja hoo sisse Eesti taasiseseisvumise järel. Kui esimesed äriettevõtted asutati Hiiumaal juba 1991 ja tublimad, AS Dale LD, AS M ja P Nurst, jt said mullu 30. sünni­päevagi pidada, siis seltse (taas)asutati suure õhinaga mõnevõrra hiljem. 1997 Kõpu piirkonna arendus­selts Valguskiir. 1998 Kassari haridusselts, Külaselts MUHV, MTÜ Kaarel ja Leena, Kuriste haridusselts jt, 1999 Haridusselts EDU. Meie OMA seltsid, meie OMA inimeste liitmise jaoks.
Muide, esmaspäeval on MTÜde aruande esitamise ja teisipäeval toetuse taotlemise tähtaeg.
Tegutseme, et olla seotud!

28. jaanuar 2022

Veel lugemist: