Jälgi meid

Uudised

Neleliis: Koolis saavad kriipsudest tähed ja numbrid

Esimesse klassi minejad Neleliis ja Johannes olid 1. septembri eel rõõmsalt uudishimulikud ja õnnelikud – koolis ootavad neid ees sõbrad ja tähtede-numbritega said nad tuttavaks juba lasteaias.
“Vihik on olemas, pinal ka ja seljakott ka,” loetles Neleliis Valk, kes alustab kooliteed sel sügisel Lauka põhikooli 1. klassis. “Selja­koti peal on väike karu. Aga roosat värvi on. Pinalil on hundi pilt peal. Ja seal sees olid juba pliiatsid ja vildikad!”
Seda teab Neleliis täpselt, et koolis hakkab ta õppima matemaatikat ja loodusõpetust. “Kõiki asju hakkan õppima, sest koolis tuleb käia ju selleks, et saada targaks,” on ta veendunud. “Ja tead, mis on eriti naljakas – kriipsudest saavad tähed ja numbrid.”
Oma esimest õpetajat on ta juba näinud. “Minu esimene õpetaja on Luule Heiste, ma arvan.” Ja see on ka selge, kes tulevad temaga koos veel kooli: “Minu sõbrad!” No mis saab olla toredam, kui minna kooli koos sõpradega!
Neleliis on pere kolmest lapsest noorim ja näinud, kuidas vend ja õde koolis käivad. Vend Marek läheb nüüd juba 7. klassi ning õde Kätlin hakkab 6. klassis koolitarkust omandama.
Koolikulud üle tuhande euro
Isa Maanus ütles, et eks kooliaasta alguses tuleb nagu alati enamik riideid uued osta, sest suvega jõuavad lapsed nii palju kasvada.
Kulusid koguneb kolme lapsega ikka üksjagu: “Lapsed on kõik oma eri soovide ja vajadustega, eriti suuremad, kel oma eelistused paigas. Jalanõusid peab ostma topelt, et oleks vahetuseks ka miskit olemas,” loetles ta kulusid ning arvas, et tõenäoliselt kulub ligi tuhat eurot ostudeks ära küll. Eriti kui arvestada, et ka õueriideid tuleb juba osta. No ja selle summa sees ei ole veel laste hobide jaoks vajalikud asjad.
Seekordse õppeaasta riiete ostmine oli pere vanemale tütrele eriline seetõttu, et mindi Tallinna poodidesse vajalikke asju hankima ning ta sai esmakordselt lennukiga lennata. “Lahe oli. Üldse polnud hirmus,” võttis Kätlin kogemuse kokku.
Johannese lähetamine… kooli
Johannes Aron läheb nii nagu Neleliiski sel sügisel esimest korda kooli – neist saavad klassikaaslased.
Nii nagu Neleliis, on ka Johannes oma pere pesa­muna. Vanem vend Jakop õpib sügisest Hiiumaa gümnaasiumi 11. klassis, õde Ave-Ly Lauka põhi­kooli 5. klassis. Põnev on see, et pere kõigi kolme lapse esimene õpetaja on Luule Heiste ning laste isagi on temalt koolitarkust saanud.
Ka Johannes tahab kooli minna, sest tal on seal juba sõbrad ees. Teab temagi, et koolis õpitakse, eriline lemmik on tal praegu matemaatika ning kella tunneb ta juba üpris hästi. Lugemine oli talle aasta alguses veel raske, kuid siis käidi kolm kuud logopeedi juures tuge saamas, nii et nüüd on seegi asi selge.
Johannes lasteaeda tagasi ei igatse, küll aga igatseb sealse kokatädi Marje roogasid. Lausa nii palju, et palus emal talt retsepte küsida. “Ma porgandikoogi retsepti juba küsisin, aga nüüd pean vist maksa­kastme oma ka küsima,” ütles ema Liisi naeratades. Õde Ave-Ly lohutas Johannest, et ka kooli­söökla toidud on head.
Kooliasjad on Johanne­selgi kõik juba olemas. Sedakorda käidi koos vana­emaga enne kooli Poola reisil ja sealt sai peamine riietevaru ära ostetud. Ema ütles, et tegelikult hakkas ta juba juulis ostma vähehaaval kooliasju, et rahaline väljaminek ühe­korraga liiga suur poleks. Ka tema hindas kolmele lapsele koolikuludeks minevat summat tuhande euro ligi. “Ostsime palju asju mandrilt, peamiselt Pärnust. Seal on palju enam valikuid ja ka palju enam soodustusi kooli­kaupadele,” rääkis suure pere ema, kelle jaoks on iga väljaminek kaalutletud otsus.
Pere elab Viskoosas ning pereema sõnul see, et kool on kodu lähedal, on nende jaoks väga oluline ning hea on, et laps saab ise kooli minna ja koju tulla.

Veel lugemist: