Connect with us

Uudised

Naised said jõulukingiks arsti

Esmaspäevast töötab Hiiumaa haiglas ukrainlasest günekoloog Dmitro Kovalenko (34).
Dmitro Kovalenko on pärit Ukrainast, Zaporožjest ja sealses ülikoolis naistearstiks õppinud. Ta on günekoloogina töötanud kümme aastat. Eelmisel aastal isegi Aafrikas. “Pakuti lepingut ja läksin,” ütles napi jutu ja tagasihoidliku olemisega doktor.
Poolteist kuud praktiseeris ta Lääne-Tallinna naistekliinikus. Hiiumaa haigla juhatuse liige Riina Tamm ütles, et Kovalenkole anti haiglast soovituskiri ja sellest nädalast on ta juba tööl Hiiumaa haiglas.
Teisipäeval võttis Kovalenko koos ämmaemandaga vastu esimese sünnituse, eile kui käisime värske tohtriga intervjuud tegemas, oli ootel järgmine sünnitaja. Sünnitus päevas on väga väike töökoormus kui võrrelda sellega, et Kovalenkol on ööpäevas vastu võtta tulnud 15 sünnitust – see on tema kümne tööaasta rekord. Ja loomulikult püstitati see rekord Aafrikas.
Hiiumaa tööpakkumine sattus Kovalenko silma alla juhuslikult ja seda, et koht on Ukrainast nii kaugel, ta probleemiks ei pea: “Otšen harašo u vas, mne otšen nravitsja,” ütles arst, kes veel eesti keelt ei räägi, kuid on juba leidnud endale eesti keele õpetaja, kelle toel kavatseb keeleõpingud käsile võtta. Seni püüab ta vene keeles ja tõlkide abiga hakkama saada.
Seni pole ta endale Hiiumaal veel ka korterit leidnud, kuid soov oleks. Peret, keda kaasa tuua, noormehel praegu ei ole, Ukrainas kasvab tal laps.
Arst on arst
Tamm ei arvanud, et hiiu naised teeksid probleemi sellest, et naistearst on mees: “Kellel ikka vaja, see tuleb – naistearst on naistearst ja meil on siin ennemgi mehed käinud.” Tamm rääkis, et esialgu panid naised järjekorrast plehku kui avastasid, et vastuvõtukabinetis istub Ungari päritolu naistearst Ferenc Szirko või tema poeg Gabor, hiljem aga harjusid.
“Arst jääb arstiks – ta on ju spetsialist,” lisas Tamm ja kinnitas, et Kovalenko tuleb saarele päriselt ja hakkab intensiivselt eesti keelt õppima. Seniks on tal tõlkidena abiks õed ja ämmaemandad.
Hiidlastel oli suur mure, et saarele jäävad käima vaid külalisarstid, pärast seda kui 36 aastat töötanud naistearst septembris väljateenitud puhkusele läks.
Hiiumaa haiglat juhtinud Gennadi Aavik ütles millalgi suvel allakirjutanule, et on saarele uut naistearsti otsinud kõikjalt ja ainus asjast huvitatud arst võttis ühendust Ukrainast.
Gennadi Aavik lahkub
Esmaspäeval pidas oma viimase istungi SA Hiiumaa Haigla nõukogu praegune koosseis.
Nõukogu esinaine Vilma Tikerpuu selgitas, et praeguste liikmete volitused lõpevad 31. detsembril, seepärast oli istung veidi pidulikum ja kokku saadi Rannapaargus.
Viimase istungi päevakorras oli kaks põhiteemat. Rahuldati sihtasutuse juhatuse esimehe Gennadi Aaviku lahkumisavaldus. Tikerpuu ütles, et Aavik esitas tagasiastumisavalduse tervislikel põhjustel.
Haiglal oli kaheliikmeline juhatus ja kuni uue esimehe valimiseni juhib haiglat juhatuse liige Riina Tamm.
Nõukogu liikmed Vilma Tikerpuu, maavanem Riho Rahuoja, ettevõtja Mati Nurs, Käina perearst Ülo Lember ja sihtasutuse raamatupidaja Vally Randviir tegid kokkuvõtteid senitehtust ja tunnustasid Aaviku teeneid Hiiumaa haigla arendamisel. “Gennadi Aavik on tõesti väga suure töö ära teinud – meenutagem, missuguses seisus oli haigla kui ta 1997. aasta augustis siia tuli,” ütles Tikerpuu.
“Haigla oli enne seda üks räämas hurtsik, nüüd on see korralik haigla ja see on ikkagi puhtalt Gennadi töö,” lisas Mati Nurs.
Nõukogu rolliks nimetasid nad Aaviku toetamist. Saavutustena märkisid nõukogu liikmed haigla põhjalikku uuendamist ja laiendamist, tomograafi soetamist annetuste toel ja helikopteriplatsi rajamist. “Saarlased on siiamaani meie peale sellepärast kadedad,” naeris Mati Nurs. “Nendel käib helikopter lennuväljal, mis on haiglast kaugel. Kunagi käis helikopter ka neil haigla juures, aga seal oli eramaa ja sealt löödi nad minema.”
Tikerpuu meenutas, kuidas algusaastatel tehti haigla kohta palju kriitikat, kuid nüüd on haigla hiidlaste poolt omaks võetud: “Öeldakse MEIE haigla ja see on tore.”
Nõukogu uued liikmed valib juba sotsiaalminister Jevgeni Ossinovski; mitte enam maavanem nagu seni. Muudatus on tingitud sellest, et
12. novembrist viidi sihtasutus siseministeeriumi ja Hiiu maavalitsuse alluvusest sotsiaalministeeriumi alluvusse. Samasugune omanikuvahetus tehti ka Jõgeva haiglaga.

Veel lugemist:

Galerii

Laupäeval Käinas toimunud Hiiumaa kevadlaadale tõi ilus ilm kokku 43 erinevat müüjat. Laada korraldanud Hiiumaa Tarbijate Ühistu juhi Kaja Antonsi sõnul läks laat igati...

Uudised

Kui volikogu istungitel on tavapäraselt rohkem küsimusi opositsioonil, siis seekord pommitas vallavalitsust kriitiliste küsimustega äsja osavallavanema ametist vabastatud reformierakondlane Aivar Viidik. Aivar Viidiku sõnavahetused...

Arvamus

Turismihooaeg on vaikselt ent järjekindlalt lähemale nihkumas. Ainult kohane tundub küsida – mis on sinu jaoks see midagi, mida iga külaline võiks, peaks tahtma...

Uudised

Möödunud laupäevast alates tegutseb Kärdlas mittetulunduslik ühendus, millele asutajad andsid nimeks Kärdla Linna Selts. Tegu on seltsiga, mille liikmed toetuvad omaalgatusele ja seavad eesmärgiks...