Jälgi meid

UUDISED

Nähtamatut vaenlast püüab vaid vingugaasiandur

Vingugaas on nähtamatu vaenlane, mida aitab tuvastada vaid vingugaasiandur. Möödunud aastal suri vingugaasi­mürgistusse üheksa inimest, neist kolm lapsed. Vingugaasi tõttu pöördus ise või toimetati arsti juurde 228 inimest.
“Kahjuks on vingugaas viimastel aastatel põhjustanud nii hukkunute kui ka kannatanutega õnnetusi, mida oleks saanud ära hoida, kui vingugaasiandur oleks nähtamatust vaenlasest õigel ajal häiresignaaliga märku andnud,” ütles päästeameti ohutusjärelevalve osakonna juhataja Tagne Tähe saadetud pressiteates. Näiteks ainuüksi sel aastal on vingugaasi tõttu arstiabi vajanud üle 30 inimese, neist pooled on vajanud ka haiglaravi.
Vingugaas ehk süsinik­oksiid (CO) on lõhnatu, maitsetu ja värvitu gaas, mis tekib mittetäieliku põlemise käigus ning on inimestele ja loomadele mürgine. Amet juhib tähelepanu, et ka tavaline toidukõrbemine võib tekitada vingugaasi ja põhjustada mürgistuse. Igapäeva­elus aga on sagedaseim vingugaasi tekitaja liiga vara suletud ahju­siiber või halva tõmbega gaasiseade.
Kodus olevaid gaasi­seadmeid tuleb regulaarselt lasta asjatundjatel kontrollida ja hooldada. “Meeles tuleb pidada, et gaasiseadmega eluruumides võib õnnetuse kaasa tuua mistahes remont, mille käigus muutub õhu liikumine eluruumis, olgu see vannitoa ukse või köögikubu vahetus,” selgitas tarbijakaitse ja tehnilise järelevalve ameti (TTJA) tehnikaosakonna juhataja Ingrid Teinemaa.
Vingugaasimürgistuse esimesed sümptomid on uimasus, väsimus, iiveldus, peavalu ja -ringlus. Pikaajaline viibimine väiksemates vingugaasi kontsentratsioonides süvendab kroonilisi haigusi. Kõige tundlikumad on vingumürgituse suhtes lapsed, hingamiselundite ja vereringehaigusi põdevad inimesed, ka vanurid.
Suitsuandur vingugaasi ei tunne
Kuna vingugaas on lõhnatu, värvitu ja maitsetu, ei ole suitsuandur võimeline seda tuvastama. Tasub teada, et suitsuandur läheb häiresse nähtava suitsu peale. Tegemist on kahe täiesti erineva seadmega, mille tööpõhi­mõtted on erinevad. Vingugaasiandur on ainus seade, mis tuvastab vingugaasi.
Eelmisest aastast on Eestis kohustuslik paigaldada vingugaasiandur kõikidesse eluruumidesse, milles asub korstnaga ühendatud gaasiseade. Eelkõige on selliseks seadmeks gaasil töötav veesoojendi või katel. Mõistlik on vingugaasiandur paigaldada ka siis, kui sinu kodus on kütteseadmed, mis võivad ohtlikku vingugaasi tekitada – puuküttel ahi, kamin, pliit, katel vms.
Kui ise vingu- või suitsu­anduri paigaldamisel hätta jääd, kutsu nõuannete saamiseks ja tuleohutuse hindamiseks koju päästjad. Anna oma soovist teada päästeala infotelefonil 1524. Gaasiseadme korral vingugaasianduri paigaldamisel abi saamiseks pöördu gaasitöid tegevate ette­võtete või TTJA poole. Äsja algas päästeameti ja TTJA koostöös vingugaasi­anduri kampaania. Vaata lisainfot www.vingugaas.ee

Berit-Helena Lamp
päästeamet

Veel lugemist:

PÄÄSTE

Kütteperiood alles võtab tuure üles, kuid päästjad on pidanud korstnas süttinud tahma või vigase küttesüsteemi pärast juba  paarsada korda välja sõitma. Ometi pole tuleõnnetuste...

PÄÄSTE

Noored, kes pakkusid Hiiumaal müügiks suitsu- ja vinguandurit Nublu, kogesid inimeste teadmatuse tõttu nii lahket vastuvõttu kui ka tõrjuvat suhtumist. Kui Ameerikas on ukselt-uksele...

PÄÄSTE

5. novembril veidi peale südaööd sai häirekeskus teate tulekahjust Saaremaa vallas Mägi-Kurdla külas. Teataja sõnul oli küla kohal näha tulekuma ning ta arvas, et...