Kuressaare ametikool teatab, et esimesed õppijad, kes aasta tagasi alustasid uuel erialal – viienda taseme nahkkäsitöö valmistaja – jõudsid lõpusirgele. Kümne lõpetaja seas ka kaks hiidlast, Aet Vohu ja Virge Valk.
Virge Valk ütles, et on lausa imetlusväärne, et sellisel tasemel käsitööd saab Eestis õppida riigi kulul.
Õppetöö on Virge Valgu sõnul väga kvaliteetne. “Artjom Babitski on väga tasemel õpetaja, hindan väga tema õpetamismeetodit, ta on väga range, nõuab palju, samas, kui on hindamine, siis patsutab õlale, ütleb, et tubli ja kõik läks väga hästi,” rääkis ta.
Oxfordi jalatsi tegemist õpetas neile Kaspar Paas. “Tema on kunagi Inglismaal isegi õppinud õpipoisina ja töötanud niisuguses kingafirmas nagu L.O.G.G. – nad on kõik väga tasemel õpetajad,” ütles Valk. “See on nagu uskumatu, et üldse saab Eestis sellist õpet riigi kulul – minu meelest on see hämmastav ja seda peaks väga hindama – ma arvan, et mujal maailmas peaks maksma selle eest.”
Oma lõputööna valmistaski Valk traditsioonilisel viisil, õmmeldud tallaga Oxfordi kingad. “Meil viienda taseme kompetentsiks oligi Oxfordi king – nii nagu neid vanasti tehti,” selgitas ta lisaks.
Sellise kinga tegemine algab jala mõõtude võtmisest ja liistu tegemisest ja on väga ajamahukas. Nii et Virge arvates pole Hiiumaal eriti palju neid, kes selle kinni maksta jõuaks – sellise kingapaari hinnaks tuleb ikka mitu tuhat eurot. Küll jõuaks tellida muud – portfellid, aksessuaarid, voodriga kotid – kõike sai koolituse ajal tehtud. Lihtsamatest asjadest rääkimata.
Ka kord kuus nädal aega Saaremaal elada oli tema meelest tore vaheldus. “Nüüd mul sügisel hakkab õpetajatöö Saaremaal ja see on samamoodi kord kuus nädal – see on nagu mõnus ja minu jaoks ei ole raske,” rääkis Valk, kes Kuressaare ametikoolist öeldi Hiiu Lehele, et kõik kursuslased sooritasid edukalt kutseeksami, kus tuli esitleda oma portfooliot. Komisjoni liikmed katsusid oma käega tehtud töid ja hindasid nende kvaliteeti – 31. augustil tuleb veel lõpueksam.
Nahkkäsitöö valmistaja jätkuõpe annab erialased baasoskused omandanud käsitöölisele võimaluse end erialaselt edasi arendada ning õppida valmistama keerukamaid tooteid. Õppeaeg on üks aasta.
Praegu on ametikoolis täiendav vastuvõtt nahkkäsitöö esmaõppe rühma, kuhu mahub veel paar-kolm õppijat juurde. Erinevalt jätkuõppest ei ole esmaõppe puhul eelnevad nahatöö oskused nõutud.
Eriala kirjeldus
Nahkkäsitöö valmistaja valmistab enda koostatud tööjooniste või etteantud kavandite, tööjuhiste või lihtsamate esemete järgi kvaliteetseid ja esteetilisi nahast käsitööesemeid, kasutades traditsioonilisi ja kaasaegseid tehnikaid, töövõtteid ja valmistusviise.
Erialal õpitakse nahkaksessuaaride ja nahkrõivaste valmistamist, naha taaskasutamist, paberist ja nahast köidete valmistamist ja raamatute restaureerimist, pastelde ja liistuta nahkjalatsite valmistamist.
Lisaks erialaainetele saavad õpilased baasteadmised ja oskused ka joonistamises, maalimises, nahktoodete kujundamises, vormiõpetuses, arvutigraafikas, fotograafias ja reklaamiõpetuses.
Lõpukursusel disainivad õpilased oma toote ja valmistavad selle unikaaleksemplarina, valminud nahast toode on ühtlasi ka lõputöö.
Õppetöö toimub tsükliõppena kord kuus esmaspäevast laupäevani. Õppijatel on võimalus Erasmus+ toel sooritada praktika välismaal.
Tööle on võimalik asuda nahatöö tegijatena iseseisvalt või mõne nahakunstniku ateljees või erinevates nahatööga tegelevates ettevõtetes.
Edasi on võimalik õpinguid jätkata Eesti Kunstiakadeemias ja Tartu Kõrgemas Kunstikoolis Pallas või Viljandi Kultuuriakadeemias pärandtehnoloogia erialal.
Vastuvõtu kohta leiab infot kooli kodulehel, õppetöö algab septembris 2022.