Connect with us

Uudised

Muuseum meenutab marinisti

Kati Kukk | Hiiu Leht
Kati Kukk | Hiiu Leht
Hiiumaa muuseumi Pikas Majas on avatud maalikunstnik Merike Ennola-Saimre (1947–2015) tööde näitus, et tähistada 75 aasta möödumist tema sünnist.
Näitusel on väljas veerandsada maali Merike Saimre loomingust. Muuseumi teadus­direktori, näituse koostaja Helgi Põllo sõnul teeb väljapaneku eriliseks see, et näha on töid kunstniku varasemast ja hilisemast loomingust, mis annavad läbilõike tema otsingutest. Hästi tuleb esile autori noorus­aegse värvirikka paleti muutumine nüansi­rohkeks ning jõudmine n-ö oma, sini-pruuni koloriidini. Valikus on portreid ja looduspilte ning muidugi meremaale.
“Mulle tuli meeldiva üllatusena, et Merikese maale on päris paljudes Hiiumaa kodudes,” ütles Põllo näituse avamisel ja tänas kõiki, kellega koostöös näitus teoks sai. Lisaks muuseumi ning kunstniku poja Rene Saimre kogule on väljapanekus maalid, mille andsid Kärdla linna raamatukogu, samuti Tiiu Valdma, Ave Alavainu, Tiiu Metsar, Kaja Kivi, Maria Merimaa, Õnne Õunap ja Ants Vahtras.
Näituse avamisele kogunenud külaliste vestlusringis jäi kõlama, et akadeemilise haridusega marinisti nagu oli Merike Ennola-Saimre, hilisematel aastatel Hiiumaa kunstielus ei ole esile kerkinud. Samas leiti, et inimestele on tema meremaalid ikka meeldinud – siiani – sest need on pakkunud ärevusele tasakaaluks meele­rahu ja mõjunud segastel aegadel rahustavalt, lausa meditatiivselt. Helle-Mare Kõmmuse sõnul küsitakse Nelja Nurga Galeriist tihti, kas mereteemalisi maale on pakkuda ja kes praegu Hiiumaal merd maalib.
Põllo rääkis, et kuigi Merike Saimre elas Hiiumaal aastast 1977, mil ta koos abikaasaga mandrilt saarele kolis, jäi ta inimesena siin suhteliselt tundmatuks. Näiteks, kui Põllo püüdis näitust koostama asudes välja selgitada, kust 38 aastat saarel elanud kunstnik pärit on, ei saanud ta vastust siit, vaid pojalt.
Merike Ennola-Saimre sündis Paides. Nende pere on elanud ka Türil, praegugi on teada kaugeid sugulasi Viljandimaal. Tema ema oli õpetaja ja peres oli kolm last. Esimesed kooliaastad käis ta Öötla 8-klassilises koolis. Hiljem lõpetas Tartu Kujutava Kunsti Kooli ning Eesti Riikliku Kunstiinstituudi, kus ta oli Ants Viidalepa õpilane. Alates 1983. aastast osales ta kõigil Hiiumaa kunstnike ühisnäitustel. Enne praegust on tal olnud isikunäitusi Tallinnas (1997), Kärdlas (1997, 2007) ja Roograhu sadamas (2012).

Veel lugemist:

Uudised

Kaks Kärdla perearsti, doktor Meeli Paesüld (66) ja doktor Lia Prigoda (67) loobuvad praksisest 1. juunil 2023. Perearstil tuleb nimistust loobumisest kuus kuud ette...

In Memoriam

Jõulude ajal lahkus 79. eluaastal raske haiguse järel nimekas Hiiumaa ettevõtja ja ühiskonna­tegelane Mati Nurs. Tema näol kaotas Hiiumaa ühe mõjukama mehe, kes läbi...

Elu

Simo (32), Annamaria (36), Henri (7) ja Arabella (5) Venski kolisid Hiiumaale lõppeva aasta kevadel. Võiks öelda, et hüppasid pea ees tundmatusse, sest kindlat...

In Memoriam

„Igavest Valgust, armas sõber!“ ütleb Hirmuste küla mees Erkki-Sven Tüür, mälestades omaküla meest Riho Sibulat, kes pühapäeval taevastele lavadele suundus. „Riho enneaegne lahkumine on...