Connect with us

Uudised

Must kast hakkab valmis saama

Kärdlasse Pargi 3 kerkiv erihooldekodu hoone on väljastpoolt enam-vähem valmis ja juba põhjustanud kriitikatki – miks ikka nii must kast.
“Sel on üks väga lihtne põhjus – selline oli arhitektuuri­konkursi võidutöö ja konkursi­žürii valis just sellise laudise,” vastas Hiiumaa sotsiaal­keskuse juhataja Riho Rahuoja. “Must värv võib-olla ei meeldi mõnele, kes on harjunud tibukollaste majadega, aga tegelikult on see väga efektne.”
Hoone on kaetud Yakisugi tehnikas töödeldud ehk söestatud lauaga. Praegu see katsudes natuke määrib, aga sellisel seinakattel on ka mitmeid plusse. Põletatud laud on töödeldud tuletõkke­mastiksiga – nii on sel teatud tulekindlus. Suurim väärtus aga on, et põletatud puidupinda pole vaja värvida ega lakkida – see on hooldusvaba. Ka ei mädane söestatud puit ja selle vastu ei tunne huvi kahjurid.
ASi Eston Ehitus objekti­juht Madis Veber ütles, et see võte on üle võetud vanarahvalt: “Vanasti ju põletati kõik karjaaiapostide otsad, mis maasse pandi, et need ei mädaneks – laudise puhul on mõte sama.”
Kolm neljandikku valmis
Tööd on kestnud umbes kaheksa kuud ja kolm neljandikku on tehtud: seinad püsti, katus peal, avatäited ehk aknad-
uksed ees, trassid veetud, ventilatsiooni- ja kütteseadmed paigas, kommunikatsioonid valmis, ka viimistlustööd juba käivad, ainult sanitaarsõlmed on veel paigaldamata. Veel on teha välitööd – haljastus ja heakord – mis eeldatavasti jäävad kevadeks.
Rahuoja, kes on tellija ehk Hiiumaa valla esindaja, lisas, et kuskil 70 protsenti ehituse 1 miljoni eurosest kogumaksumusest on juba ehitajale välja makstud ja 30 protsenti veel jäänud maksta.
“Täitsa normaalses tempos on ehitus läinud – suuremad ja kallimad asjad on ära tehtud, kõik seadmed ära ostetud ja nüüd on natuke sellist tööd, kus nokitsemist rohkem ja mis rohkem aega võtab – sise­viimistlus ja kõik see,” ütles Rahuoja.
Kui ehitus maikuus algas, olid ehitaja AS Eston Ehitus esindajad pisut üllatunudki, miks nii pikk tähtaeg – üle aasta. Nüüd aga ütles objektijuht Madis Veber, et tegelikult on hea ehitada, kui pole meeletut kiirustamist: “Siis saad ehitustehnoloogilisest ajakavast ka kinni pidada ja seda kohtab praegu ehitustel ikka väga-väga harva.”
Ehitaja peab vallale võtmed koos kasutusloaga kätte andma kuue kuu pärast ehk 1. juulil 2020.
Hea koostöö
Rahuoja ütles, et koostöö ehitajaga on olnud hea ja halle juukseid pole see maja talle juurde toonud: “Vastupidi – kartsin palju hullemat, sest mu varasemad kokkupuuted ehitajatega pole alati kõige positiivsemad olnud,” ütles Rahuoja.
Ta meenutas aega sotsiaalministeeriumi asekantsleri ametis, kui ministeerium ehitas asenduskodusid ja ehitusfirmad end järjest pankrotti lasksid ning arved maksmata jätsid.
Rahuoja ütles, et ehitajaga on olnud päris palju vaidlemisi ja läbirääkimisi mingite asjade üle, aga lõpuks tuleb sellest üks väga ilus maja.
Maja siseviimistlusse loodetakse kaasata ka sotsiaalkeskuse tegevustoa kliendid: “Lubasime, et saeme oma puidutöökojas liistud.”
Ehitus viiendiku kallim
Veber, kes on seotud ka ASi Eston Ehitus teise objektiga, Käina elamus­keskusega Tuuletorn ja varemgi Hiiumaal ehitanud, ütles, et saarel ehitamine nõuab head logistikat ja kui ühekorraga on palju suuri ehitusi, nagu praegu, tuleb mandrilt lisatööjõudu tuua.
“See omakorda tähendab, et on ööbimised, majutused, komandeeringud ja need natuke ikka tõstavad ehituse hinda,” selgitas ta. “Aga hakkama me saame ja Eesti on ju lõppkokku­võttes väike!”
“Meie kogemus näitab, et kui projekteerimise ajal tehakse hinnakalkulatsioon ja kui see ehitus tuleb Hiiumaale, siis võib julgelt sellele 15–20 protsenti otsa panna,” lisas Rahuoja.
Õpib vigadest
Rahuoja sõnul on projektis mõned näpukad, aga sellest on mõnes mõttes ka kasu. “Kui hakkame ehitama Tohvril, siis seal ma juba tean, mida projekteerimise juures rohkem tähele panna,” selgitas ta.
Veber nentis, et see pole ainult antud objekti probleem, vaid üldisem mure: “Kas ei raatsita mõnda asja teha või siis unustatakse.”
Rahuoja oletas, et kui keeruka ehitusprojekti kallal töötab suur meeskond, siis võibki juhtuda, et eri valdkondade vahel tekivad ebakõlad või mõni detail jääb märkamata. “Hea ehitajaga koos on need kõik õnneks lahendatavad,” lisas ta.
Hiiumaa vald kuulutab Tohvri hooldekeskuse projekteerimis- ja ehitushanke välja lähipäevil.
Rahuoja ütles, et ühest küljest on väga vahva, et Hiiumaal nii palju ehitatakse, aga kui vaadata seda valla poolt, siis kogu investeerimis­võimekus on juba rakendatud: erihooldekodule lisaks käib elamuskeskuse Tuuletorn ehitus, algas keskväljaku ümber­ehitus, välja on kuulutatud spordikeskuse ehitushange, kohe kuulutatakse Tohvri hooldekeskuse juurdeehituse projekteerimis-ehitushange ja millalgi algab ka uue Kärdla põhikooli hoone ehitus.

Veel lugemist:

Galerii

Laupäeval Käinas toimunud Hiiumaa kevadlaadale tõi ilus ilm kokku 43 erinevat müüjat. Laada korraldanud Hiiumaa Tarbijate Ühistu juhi Kaja Antonsi sõnul läks laat igati...

Uudised

Kui volikogu istungitel on tavapäraselt rohkem küsimusi opositsioonil, siis seekord pommitas vallavalitsust kriitiliste küsimustega äsja osavallavanema ametist vabastatud reformierakondlane Aivar Viidik. Aivar Viidiku sõnavahetused...

Arvamus

Turismihooaeg on vaikselt ent järjekindlalt lähemale nihkumas. Ainult kohane tundub küsida – mis on sinu jaoks see midagi, mida iga külaline võiks, peaks tahtma...

Uudised

Möödunud laupäevast alates tegutseb Kärdlas mittetulunduslik ühendus, millele asutajad andsid nimeks Kärdla Linna Selts. Tegu on seltsiga, mille liikmed toetuvad omaalgatusele ja seavad eesmärgiks...