Connect with us

Uudised

Mis Soera talus uudist?

Inga Loimet
Suvi on puhkamise aeg. Meri ja mets kutsuvad, päike ja soojus meelitavad. Kodused töödki kipume lükkama nii kaugele kui võimalik. Soera talumuuseumi õue peal käib ka suvel usin töötegemine.
Kallur müriseb, tuues kruusa kõnnitee ehituseks ja traktor veeretab kivimürakaid siia-sinna, aga ikka sinna, kuhu Tiit Leito õige koha on leidnud: uus kivimite väliõppe­klass saab valmis suve lõpuks. Tõllakuuris on iga masina juures õige seletus, et mis ja millal tarvituses oli. Parkla on juba suuremaks muutunud, nii et muuseumi uudistajate bussid mahuvad kenasti üksteise kõrvale, autodest rääkimata. Ja neid jagub igasse päeva.
Aga laupäeval… no laupäeval oli lugu hoopis isemoodi: õu oli rahvast täis ja igaüks sehkendas nobedasti, Karin Poola ja Urve Merendi käsil-jalul õpetusi jagamas: külla olid tulnud huvilised OÜ Flakker vahendamisel, et proovida kätt talutöödel. Üks rühm naisi tärgeldas ja raamitas pitskardinaid. Raami kokkupanek võttis veidi mõtlema, aga koos saadi asjale pihta. Teine salgake tegi kasevihtu. “Teeme ikka sellised lapikud, siis on hea seljale matsu anda,” oli juhendaja õpetus. Ja saunakatuse alt immitses juba suitsu: seal õppisid mehed suitsusauna kütma. Sauna ees pesupalis pesti pesu, ikka kodu­seepi riidele peale ja pesu­laual puhtaks nühkides.
Kõige keerulisemaks osutus küütude vollitamine. No-jah, tegijad olid ju mandri-inimesed ja voltidega rahvariide­seelikuid vähe. Aga käkisupi keetmisega said mandri-­inimesed suurepäraselt hakkama, mis sest, et esimest korda. Kõik töötegijad maitsesid ja kiitsid, suppi jäi vähekski.
Siis oli aeg sauna proovida. Jah, ega ühetunnise kütmise järel kerist ikka särisema ei saa, aga suitsuhaisu said kõik juurde.
Töö ilma õppimise ja “mängimiseta” ikka ei käi! Seekord võeti ette erinevad kivimid kivimitemajas. Tükk tegemist oli ja natuke nalja sai ka, enne kui kivid õigesse järjekorda said.  Aluseks oli kivimite geoloogiline vanus.
Ja oligi aeg ära sõita, et teisteski muuseumides huvitavaid töid teha. Soerasse jäi kindel lubadus ilmtingimata tagasi tulla, võib-olla veel sellel suvel.
Tule sinagi, hea lugeja, huvitavat jätkub sullegi. Soera simman on juba 13. juulil, Hiiu Folk kivimitemajas 20. juulil. Lapsed on Soera õuele mängima ja tegutsema oodatud 9.–12. juulini.

Urve Merendi
Soera talumuuseumi giid
Karin Poola
Palade LHK

Veel lugemist:

Uudised

Eelmisel nädalal Kärdla osavalla vanema kohalt vabastatud Aivar Viidik soovis naasta volikogusse ja osaleda tänasel (neljapäev -toim) volikogu istungil, kuid valimiskomisjon ei taastanud veel...

Uudised

Pioneeripataljon ehitab maikuus toimuva Kevadtormi õppuse käigus Jõeranna küla elanikele silla, mis küla kaks poolt uuesti kokku liidab. Sildade ja teede ehitamine kaitseväe jõududega...

Intervjuu

Hiljuti avaldatud sõidueksami sooritamise statistikast lähtub, et kõige väiksem tõenäosus sõidueksamist läbi kukkuda on Kärdlas. Kärdlas on esimese korraga eksami ärategijaid 86%, Eesti viletsaim...

Kultuur

Tüdrukud said esmakordselt tantsusaalis kokku 2008. aastal, kui olid kolme- ja neljaaastased. Koos on tantsitud 16 aastat. Alguses oli rühm muidugi suurem, kuid nagu...