Connect with us

Turism

Mis köis? Ehk Hiiumaa meened valitud

Kristi Kuusmik-Orav/REKfoto
Esmaspäeval valis hindamiskomisjon parimad Hiiumaa- teemalised meened, võidutööks tunnistati Valev Seina seljasügamisköis.
Hiiumaa konkursile saabus 12 tööd: neist kümme Hiiu-, üks Lääne- ja üks Saaremaalt. Komisjon märkis ära parimad meened kahes kategoorias: kodukoha meene ja kinkekomplekt.
Hiiumaa turismikoordinaator Lia Rosenberg hindas konkursile eelnenud projekti “Loole” tulemuslikuks, kuna see andis loojatele head hoogu: “Olen väga rahul Hiiumaa meenekonkursi saagiga – meil on nii ägedad ja teistsugused, ebatraditsioonilised tooted ja kõigil neil on nii toredad lood jutustada!”
Rosenbergi vaieldamatu lemmik oli seljasügamis-
köis, mis tema hinnangul oli väga hästi läbi mõeldud ja vormistatud meene, mida ta meelsasti kingiks ka oma sõpradele.
Rosenberg tänas kõiki konkursil osalenuid ja lisas, et lõplik pilt selgub muidugi siis, kui kogu konkurss läbi.
Mis köis? Seljasüga
Kodukoha meenetest võitis seljasügamise köis, autor Valev Sein, ära märgiti klaasikunstnik Kalli Seina “Kevadine lest”, Hiiumaa vitamiinid OÜlt Hiiu Gourmet ja Ristna kiviputukas Ain Jepišovilt.
Võidutöö autor Valev Sein ütles, et seljasügamisköis on juba vana “asi” – nemad abikaasaga on seda juba ammu hommikusteks terviseprotseduurideks, st massaažiks ja sõpradele kinkimiseks kasutanud. Nüüd sai see konkursi jaoks ka korraliku pakendi.
Selle, et sõlmedega köiejupp ka Hiiu maakonna vapil ilutseb, avastas Sein alles hiljem. Ja see kokkulangevus on kajastatud ka pakendil, kus punase köiejupi kõrval on vapiliiliate asemel neli seljasügamisasendit.
Praegu on Seinal valmis ainult üks, näidistoode, ja ta kahtleb, kas sel meenel ka ostuhuvi oleks. Samas on ta vajadusel kohe valmis tootmise käima panema. Eelmise portsu köisi tegi ta oma mullusuvise pastoraadinäituse ajaks, kuid need on kõik juba lahkunud, nagu Sein ise ütleb.
Kõige suurem töö selle juures ongi sõlmede kinnitõmbamine, kõige suurem preemia aga see, kui keegi kõhutäie naerda saab, kinnitab Sein.
Kaks võidukomplekti
Kinkekomplektide kategoorias märgiti ära kaks, ühise nimetusega “Kadakane Hiiumaa”. Esimeses komplektis on kadakane maitsesool, tee, sinep, želee ja mustikamaius. Autor OÜ Hiiu Gourmet koostöös OÜga Hiiu Nikerdis.
Ly Kaups ütles, et idee teha kadakast midagi hiiumaist tuli neil Heli Hahndorfiga sügisel ühel LEADER õppereisil, kus nad käisid koos saarlastega. “Seal oli ka see kadakasiirupi-tädi ja meil hakkas mõte tööle, et me peame ikka ise ka midagi kadakast tegema, muidu võtavad saarlased meilt  selle ainuma kadaka ka üle, nagu nad on seda teinud näiteks õllega. Sealsamas reisi peal nuputasime kokku nimekirja, mida kõike kadakast tegema hakkame,” rääkis Kaups.
Ta ütles, et tooteid tuleb sarja “Kadakane Hiiumaa” valikusse veel ja ostja saab kinkepakendi ise komplekteerida asjadest, mida soovib. Ka pakendit on kavas veel täiendada-täiustada.
Teise komplekti, mis sisaldab kadakaseepi, kadaka jalavannisoola sinepiga, kadaka-tõrva määret, kadakaõli ja kadakamotiividega ehteid, autor on OÜ Tahe koostöös OÜga Heliivika.
Äramärgitud meened lähevad edasi finaali võistlema parima Lääne-Eesti meene tiitlile. Konkursi lõpuüritus ja auhinnagala toimub 25. märtsil Lottemaal.
Kõikidest konkursile esitatud töödest tehti korralikud tootefotod ning need pannakse üles digitaalsesse tootekataloogi. Hiiumaalt pääsevad sinna lisaks äramärgitutele veel Anna-Maarja Roosna “Kõpu mees”, Natalia Kuhi “Tähe jälg”, Joel Tiitso ja Kätlin Pilvari “Lepa Anna söögiriistad” ning Mattias Lepna töö “Tavõk ehk õlleriiulid”.

Veel lugemist:

Uudised

Neljapäeval lõpetati pidulikult Hiiumaa haigla uuendamine, mis läks kokku maksma 13 miljonit eurot, millest kaksteist tuli Euroopa Liidu toetustest. Haigla juhatuse liikme Riina Tamme...

Teema

Hiiumaa mees Sander Voitka saab tänavu pidada oma üheksandat sünnipäeva, sest sünnikuupäevaks on tal 29. veebruar. Ema Ene Reidma meenutas, et esimese lapse sündimise...

Uudised

Hiiumaa koalitsioonis on läbirääkimisel tegevuskava, mille tulemusena kaoks veel sel aastal osavallavanemad ja osavallavalitsused ning valitsusse lisanduks kolmas abivallavanem. Koalitsoonis lõplikule üksmeelele seni siiski...

Reportaaž

Hiiumaa haigla uuendamine polnud pelgalt seinte värvimine või ukselinkide vahetamine. Kõik sai uueks. Haigla ees pühib paar päeva enne pidulikku avamist töömees harjaga lume...