Connect with us

Juhtkiri

Mets vs puupõld

Eesti metsades lüüakse kõvasti häirekella. Põhjuseks erinevad arusaamad metsast.
Keskkonnaministeeriumi algatatud ja lõpu­sirgele jõudnud metsaseaduse muudatus langetaks viljakatel muldadel kasvavate kuusikute minimaalset raievanust 80 aastalt 60 aastale.
Tänane Hiiu Leht avaldab kultuuritegelaste pöördumise riigijuhtide poole. Pöördumises nõutakse uue metsaseaduse tagasilükkamist. Hoiatatakse, et see paneb tõsise löögi alla Eesti kuusikud ja süvendab veelgi praeguse intensiivse metsamajandamisega kaasnevaid ohtusid. Teiste seas on üleskutse allkirjastanud ka kirjanik Tõnu Õnnepalu ja helilooja Erkki-Sven Tüür.
Keskkonnaorganisatsioonid on nimetanud Eesti metsanduse suuremateks probleemideks eemaldumist säästva metsanduse põhimõtetest, et lubatud raiemahud ületavad juba metsa juurdekasvu ning Eesti metsandus­poliitika on vastuolus Pariisi kliimaleppega.
Kõnealuse seadusemuudatuse puhul häirib neid, et kuuse raievanust langetatakse ilma metsa elurikkust kaitsmata.
Keskkonnaministeerium teatas täna, et kutsus keskkonnaorganisatsioonid uuesti metsaseaduse muudatusi arutama. Ministeeriumi asekantsler Marku Lamp leidis, et keskkonnaorganisatsioonid on taganenud kevadel saavutatud kokkuleppest. Selle sisuks oli ühelt poolt langetada viljakate boniteediklasside kuusikute raievanust ja vastukaaluks astuda samme laane- ja salumetsade rangemaks kaitsmiseks. Lamp väidab, et ministeerium on kokkuleppest kinni pidanud ja lubatu teinud.
“Metsaseaduse muutmise ümber on tekkinud eksitav müra,” leidis Lamp.
Ministeerium leiab, et kuusikud tuleks opti­maalses eas kasutusse võtta, vastasel juhul väheneb puistute tootlikkus ning juure- ja tüve­mädanike tõttu halveneb puidu kvaliteet.
Keskkonnaorganisatsioonid leiavad, et mets on midagi enamat kui puupõld.
Sellest ka eriarvamused.

2. detsember 2016

Veel lugemist:

Uudised

Mitu kuud Kärdla sadamas kirgi kütnud moodulhotellid teisaldati eile. SA Hiiumaa Sadamad juhatuse liige Kai Kallas ütles kolmapäeva päeval, et õhtuks on need sadamast...

Uudised

Kärdla ja Palade kooli õpilased näitasid kõigis kolmes üle maailma tehtavas ainetestis kõrget taset, loodusteaduste testis aga ületasid teadmistega isegi maailma tipus olevaid Singapuri...

Uudised

Kaks kaitseliitlast viidi Hiiumaalt Tallinna haiglasse pärast õppuse Orkaan käigus autoga kraavi sõitmist.

Ahto ilmajutud

Olulist lumelisa viimastel päevadel tulnud pole. Järgnevad päevad tulevad talviselt karged. Igatahes paistab see talveidüll selleks korraks tasapisi lõpule jõudvat, kuna uue nädala algul...