Connect with us

Pääste

Merejääl käimine juba ohtlik

Reedel katsetasid Hiiumaa vabatahtlikud merepäästjad Kärdla sadamas, kuidas kevadine jää inimest kannab ja kas on mõistlik seda ise proovima minna.
Hiiumaa vabatahtliku merepäästja Marek Rätsepa sõnul on kevadine merejää juba nõrk ja sellel käimine ohtlik. “Meie eesmärk oli näidata, mis võib kevadisel merejääl käies juhtuda ja kuidas toimida, kui juba läbi jää vajunud oled,” ütles Rätsep.
Reedene ilm sadamas oli tuuline ja juba kaldalt kuivana õppust vaadates hakkas külm. Merepäästjad  kandsid läbi jää vajudes spetsiaalseid kaitseriideid, aga ilma kaitse­riieteta vette kukkudes peab arvestama, et jääaluses pluss neljakraadises vees kaotab keskealine meeste­rahvas teadvuse umbes kümne minuti jooksul, lapsed ja vanurid veidi varem ning naised pisut hiljem.
Mida teha läbi jää vajudes
Kui tunned, et jää enam ei kanna, on esimene reegel peatada sügavamale vette vajumine. Selleks tuleb käed laiali ajada ja end tahapoole kallutada, et käte ja kehaga pidurdada ning peatada vette vajumine.
Teiseks tuleb veest võimalikult ruttu välja ronida, sest mida vähem riided märguvad, seda vähem kulub jõudu väljaronimiseks.
Veest välja ronides pööra ennast näoga tuldud suunda, sest tulles jää ju kandis, toeta käed koos randmetega õlgade laiuselt jääle, nii et ka küünarnukid toetuksid jääle ja tõsta jalad võimalikult veepinnale. Jääd ei tohi suruda otse alla, sest nii murdub see kõige lihtsamalt. End tuleb jääle libistada võimalikult suurt pinda enda alla haarates ning jääd justkui jalgade suunas edasi lükates.
Hädasolekust tuleb hüüdes või vilistades märku anda.
Vees olles on oluline vältida pea ja õlgade märjaks­saamist, sest pea kaudu antakse ära suur hulk soojust ning märg pea kiirendab oluliselt külmetumist ja alajahtumist.
Jääle saades tuleb roomata või rullida ennast tuldud teed tagasi, sest seal on jää kandevõime juba kont­rollitud.
Kuidas toimida läbi jää vajunud inimest päästes
Esmalt tuleb olukorda hinnata, seejärel abi kutsuda. Läbi jää vajunud inimesele tuleb läheneda mööda tema jälgi, viimased kümme meetrit roomates. Enda ja jääaugu serva vahele peab jääma umbes endapikkune vahemaa, kuhu tõmmata abivajaja. Uppujale ei tohi mitte mingil juhul ulatada kätt, sest tal on mitme inimese jõud. Käepikendusena saab kasutada näiteks jopet, nööri või keppi.
Kannatanu juurde vette hüpata ei tohi. Kui kannatanu on jääle tõmmatud, jäta tema ja enda vahele kuni tugevale või kindlale pinnasele jõudmiseni inimesepikkune turva­tsoon. Vastasel korral võib jää kahe inimese raskuse all murduda.

Veel lugemist:

Galerii

Laupäeval Käinas toimunud Hiiumaa kevadlaadale tõi ilus ilm kokku 43 erinevat müüjat. Laada korraldanud Hiiumaa Tarbijate Ühistu juhi Kaja Antonsi sõnul läks laat igati...

Uudised

Kui volikogu istungitel on tavapäraselt rohkem küsimusi opositsioonil, siis seekord pommitas vallavalitsust kriitiliste küsimustega äsja osavallavanema ametist vabastatud reformierakondlane Aivar Viidik. Aivar Viidiku sõnavahetused...

Arvamus

Turismihooaeg on vaikselt ent järjekindlalt lähemale nihkumas. Ainult kohane tundub küsida – mis on sinu jaoks see midagi, mida iga külaline võiks, peaks tahtma...

Uudised

Möödunud laupäevast alates tegutseb Kärdlas mittetulunduslik ühendus, millele asutajad andsid nimeks Kärdla Linna Selts. Tegu on seltsiga, mille liikmed toetuvad omaalgatusele ja seavad eesmärgiks...