Jälgi meid

TRANSPORT

Maanteeamet kiirustab valda valikut tegema

Hiiumaa vallavanem Reili Rand ütles Hiiu Lehele, et otsus ühistranspordi piletihinna kohta langetatakse juunikuu volikogus, maan­teeamet aga tahab otsust juba järgmise nädala algul.
Maanteeameti ühistranspordi osakonna juhataja Kirke Williamson ütles kolmapäeval, et esialgne tähtaeg maanteeametile oma eelistustest teatamiseks oligi kolmapäev. “Mõnedes maakondades toimuvad üldkoosolekud või volikogu istungid sel nädalal või järgmise nädala alguses,” ütles Williamson. Ta avaldas lootust, et kõikide maa­kondade ettepanekud laekuvad maanteeametisse hiljemalt 29. mail.
Vallavanem Reili Rand viitas, et majandus- ja taristuministri määrus tasuta ühistranspordi kehtestamiseks laekus pärast maikuu volikogu materjalide väljasaatmist. “Sellest tulenevalt teavitasime ka maanteeametit, et planeerime Hiiumaa valla otsuse korralisele juunikuu volikogu istungile,” ütles Rand. “Nüüdseks, kui on selgunud, et ameti soov on saada vastus kiiremini, käivad veel läbirääkimised, kuidas pingelises ajagraafikus sobiv lahendus leida.”
Kuus “jah”i, kolm “ei”d olemas
Kolmapäevaks olid ametile tasuta ühistranspordi soovist teada andnud Läänemaa omavalitsuste liit ning Jõgeva-
maa, Järvamaa, Valgamaa, Tartumaa ja Kagu ühistranspordikeskused. Harjumaa, Lääne-Virumaa ja Raplamaa omavalitsuste liidud teatasid, et ei soovi tasuta ühistransporti. Tasuta sõidust loobujad on Williamsoni sõnul toonud mitmesuguseid põhjendusi, näiteks on viidatud mõjule rongiliikluses ja kommertsliinidel.
Ka Hiiumaa vallavanem tõi ühe tasuta bussisõidu vastuargumendina, et see võib ehk mõjutada kommertsliine st GoBusi mandri ja saare­vahelisi liine.
GoBus juhatuse liige Andrei Mändla ütles Hiiu Lehele, et tasuta sõit maakonnaliinidel nende kommertsliine ei mõjuta.
Sama meelt, et GoBusi teenistust tasuta sõit maakonna­liinidel ei mõjuta, oli ka ASi Hansa Bussiliinid juhatuse liige Andres Puskar: “Neil liinidel on kõik reisijad kas mandrilt tulemas või sinna minemas.”
Saaremaal tuleb 0-pilet
Saaremaa vallavolikogu otsustas eile minna alates 1. juulist maakonna bussiliinidel üle tasuta ühistranspordile.
Saaremaa vallavanem Madis Kallas on varem öelnud, et nende maakonnas ei ole ühtegi takistavat asjaolu, miks ei võiks tasuta bussiliiklusele üle minna. BNSile ütles Kallas, et Saaremaa vald hoiab sellega oma eelarvest kokku aastas kuskil 120 000 eurot ning Saaremaa valla elanikud 300 000–400 000 eurot.
Veel ühe vastuargumendina, mida tuleb kaaluda, tõi vallavanem Rand esile, et puudub kindlus, kas riigipoolne toetus ühistranspordi piletitulu osa katmiseks tuleb ka järgmistel aastatel.
Majandus- ja kommunikatsiooniministeeriumi avalike suhete nõunik Kadri Tonka ütles lehele, et puudujääva pileti­tulu kompenseerimiseks on nii sel aastal kui ka järgmisel vahendid ette nähtud. “Selle aasta vahendid on ette nähtud 2018. aasta riigieel­arve seadusega ning järgmise aasta vahendid on planeeritud hiljuti valitsuse heaks kiidetud riigi eelarvestrateegias,” selgitas Tonka.
Majandus- ja taristuminister Kadri Simson allkirjastas aprilli lõpus piletihinna­määruse, mis võimaldab juulist maakondlikel bussiliinidel endiselt senises määras piletit küsida, kuid ka tasuta transporti pakkuda.

Veel lugemist:

TRANSPORT

Neljapäeval Hiiumaal käinud transpordiameti ühistranspordi osakonna juhataja Mihkel Mäeker tulekahjudega ei tegelenud, ühistransporditeenuse pakkujad aga ägavad kiire hinna­tõusu all ja ähvardavad lepingute lõpetamisega. Küsimusele,...

TRANSPORT

Homme, 1. juunil taasavab Lux Express suvise otseühenduse Tallinna ja Kärdla vahel. Tegemist on ühega kolmest suvisest liinist, mis Lux Express sel suvel avab....

TRANSPORT

Majandus- ja taristuminister Taavi Aas allkirjastas eile suursaarte parvlaevaliinide piletihinna määruse, millega kinnitas uued hinnad. Uus hinnakiri hakkab kehtima 1. märtsist ja sel aastal...

JUHTKIRI

Hiidlased-saarlased ei arva sugugi, et andke meie ühendusele mandriga ainult raha juurde, lisage reise ja laevu. Mõistetav, et kui kõigi sisendite hinnad kasvavad, peab...