Connect with us

Transport

Maakondlikku ühistransporti hakkab korraldama vald

Rahandusministeerium teatas, et vastavalt valitsuse otsusele annavad maavalitsused maakonna bussiliinide korraldamise üle piirkondlikele ühistranspordi­keskustele, erandiks on saared, kus keskust moodustada pole vaja.
“Olen palunud maavanematel ühistranspordi ülesannete üleandmine enda peale võtta ja alustada viivitamatult läbirääkimisi oma maakonna omavalitsustega,” teatas riigihalduse minister Mihhail Korb eile pressiteate vahendusel. “Seega inimestel pole vaja muretseda, kas buss võtab neid uuel aastal peatusest peale või mitte – võtab küll ning kõik toimib ka pärast maavalitsuste sulgemist kenasti edasi!”
Minister ütles, et eelistatakse lahendust, kus maavalitsus koos omavalitsusüksustega ei asuta uut ühistranspordikeskust, vaid astub mõne olemasoleva keskuse liikmeks. Olemasolevad ühistranspordikeskused asuvad Harjumaal, Jõgevamaal, Järvamaal ja Pärnumaal.
Seaduseelnõus kehtib erand Hiiumaa ja Saaremaa jaoks, kus omavalitsused ei pea asutama ega liituma ühistranspordikeskustega. Selle asemel võivad maavalitsused kuni aasta lõpuni sõlmida lepinguid ning anda ühistranspordi korraldust puudutavad ülesanded üle maakonnakeskuseks olevatele omavalitsustele.
Hiiu maavanem Riho Rahuoja ütles, et arutlusel on olnud võimalikke variante; maanteeamet pakkus esmalt, et võtab ka bussitranspordi korraldamise üle, kuid viimane info on, et saare omavalitsused on valmis seda ise tegema.
“Oleme sel teemal rääkinud Hiiu vallaga ja arutasime ka kõigi kohalike omavalitsuste juhtidega. Ühistranspordikeskust vaja ei ole, sest tegelikult on see ühe inimese töö – vald võtab maavalitsuse ühistranspordispetsialisti Tõnis Paljasma tööle ja sisuliselt ongi ülesanded üle antud,” selgitas maavanem.
Sel aastal peab Hiiu maavalitsus hakkama maakonnaliinide bussitranspordi hanget juba ette valmistama, kuna leping praeguse vedajaga lõpeb 2018.
Lennu- ja laevatranspordi korraldamine läheb siiski üle maanteeametile. Maavanem rõhutas, et seejuures peaks kohalikule omavalitsusele kindlasti jääma kooskõlastav roll.
“On räägitud, et tulevikus võiks ka laeva- ja lennuühenduste korraldamise kohalikule omavalitsusele üle anda koos selliste teenustega nagu puudega inimeste toetuste maksmine ja esmatasandi arstiabi. Kohe aasta lõpus aga oleks see siis liig alles moodustuvale omavalitsusele,” ütles Rahuoja.
Riigihalduse minister ootab maavanematelt esmast ülevaadet läbirääkimiste tulemustest 9. maiks ning põhjalikumat ülevaadet koos ajakavaga 31. maiks.
Valitsuse otsuse järgi tuleb maavalitsustel anda maa­konna ühistranspordi korraldamine üle hiljemalt 1. jaanuariks 2018.
Eelmisel nädalal saatis valitsus riigikokku maavalitsuste reformi seaduseelnõu, mille järgi lõpetatakse maavalitsuste tegevus järgmisel aastal ning nende ülesanded jagatakse omavalitsuste ja riigiasutuste vahel. Ühtlasi esitati jaotus, mille järgi üheksa maavalitsuste ülesannet võtavad üle kohalikud omavalitsused ja 17 ministeeriumid.

Veel lugemist:

Uudised

Hankes ette nähtud nõuete täitmata jätmise tõttu pidi Hiiumaa vald loobuma 154 000 eurost, mis mõeldud tänavavalgustuse uuendamiseks. Tagasinõude põhjustas asjaolu, et Hiiumaa vallavalitsus...

Uudised

Sel suvel Kärdla sadamasse neli konteinerhotelli paigaldanud ettevõtja StayBliss OÜ viib hooned minema, aga lubab kulud sihtasutuselt sisse nõuda. Moodulmajade kohaleveoks, paigaldamiseks, kommunikatsioonide väljaehitamiseks...

Teema

Hiiumaa mesinike seltsis vahetus sel suvel juhatus ning eestvedamise võtsid endi õlule kolm naist, kes tahavad esimese asjana välja selgitada, palju saarel üldse mesinikke...

Arvamus

Dr Helve Kansi vastukaja artiklile “Perearstide erimeelsused varjutavad Hiiumaa tervisekeskuse tulevikku.” (Hiiu Leht, 26.09.2023) On kahetsusväärne, et ajalehe artiklis räägitakse tülist minu ja dr...