Connect with us

Transport

Lennuühenduses häid uudiseid

Jüri Norkroos
Parvlaevaliikluse häired tõid märtsis Hiiumaa lendudele rekord­arvu reisijaid, uue hankega on valitsusel kavas tuua Hiiumaa ja Saaremaa liinile kaks lennukit ning täppismaandumis­seade peaks lahendama ilmamured.
Äsja lõppenud märts oli Hiiumaa lennuliikluses väga hea – õhuteed kasutas 1193 reisijat. See on veidi rohkem kui selle aasta kahe esimese kuuga kokku, mil teenindati 1065 lendajat ja isegi tavapärastest suvekuudest parem tulemus.
Laevaliikluse tõrgete leevenduseks veebruaris-märtsis tellis maanteeamet kaheksa lisalendu ja reisijaid oli neil reisidel kokku 165.
“Kahjuks on endiselt tunda ka ilma mõju,” nentis Hiiumaa vallavalitsuse ühistranspordi ja riigihangete spetsialist Piret Sedrik. Aasta esimese kolme kuuga tühistati 14 reisi, kõik ilma tõttu. Samal põhjusel edasilükatud reise oli neli.
“Loodame olukorrale leevendust aasta teisel poolel Kärdla lennuväljale kavandatud renoveerimistöödest,” lisas Sedrik.
Tallinna lennujaama pressi­esindaja Priit Koff ütles, et praegu käib täppislähenemisseadme GNSS projekteerimis­hange, millele oodatakse tulemusi mai alguseks. Järgneb ehitushange ning ehitus­lepinguni loodetakse jõuda juuli lõpus. Praeguse ajakava kohaselt toimuks ehitus­tegevus augustis ja septembri alguses.
“Teeme kõik endast oleneva, et võimalikult vähe häirida lennuliiklust ning on küllaltki võimalik, et märgatavaid tõrkeid ei esinegi – see selgub täpsemalt ehitushanke läbirääkimiste käigus ning sõltub ka ilmast augustis,” lisas Koff.
10–12 kuud kulub uute lähenemis­protseduuride ette­valmistus, millega Lennuliiklusteenistuse AS on juba alustanud. “Kas just sügiseks, aga igal juhul leiab hiidlaste ilmamure nüüd lahenduse,” kinnitas Koff.
Uue hankega kaks lennukit
Regionaalsete lennuliinide avaliku teenindamise lepingutes on riigi esindajaks sellest aastast maanteeamet, koostööpartneriteks Hiiumaa vald ja Saaremaa vald.
“Hea meel on tõdeda, et koostöö maanteeametiga on olnud hea – vald on kaasatud ka uue lennuhanke ette­valmistamisse,” ütles Sedrik.
Praegune leping Hiiumaa lennuliini teenindava Trans­aviabaltikaga lõpeb mais 2019. Sedrik ütles, et praeguse kava järgi toetab vabariigi valitsus Hiiumaa ja Saaremaa liinide teenindamist eraldi lennukitega. “Mõlemas suunas reisijad soovivad liikuda just samadel kellaaegadel ja saarlased vajavad suuremat lennukit kui praegune,” põhjendas Piret, miks on plaanis hankida kaks lennukit.
Hiiumaa vallajuhid on varem öelnud, et hiidlastele 19kohalisest lennukist piisab, kuid oluline on, et lennuajad jääksid samaks ja piletihind ei tõuseks.
Hanke viib läbi maanteeamet ja vallavalitsuse teatel on see kavas välja kuulutada lähikuudel. Lennureiside sagedus on hankesse planeeritud sama, mis praegu – 12  reisi nädalas, tööpäeviti kaks korda ja puhkepäevadel korra päevas. Piret Sedrik lisas, et Hiiumaa liini oodatakse teenindama endiselt vähemalt 19kohalist lennukit ja lepingu­periood uue vedajaga on viis aastat.

Veel lugemist:

Ahto ilmajutud

Kui veel mõned päevad tagasi arvasid ilmamudelid, et Hiiumaa ja mandri lääneserv jääb suuremast lumesajust puutumata, siis tänaseks on mudelid suhteliselt üksmeelel, et just...

Galerii

Miinitõrjeoperatsiooni Open Spirit 24 raames toimunud avatud laeva üritust külastas rohklt huvilisi kogu saarelt. Lisaks EML Wambola külastamisele sai tutvuda ka erinevatest riikidest pärit...

Digileht

Hiiu Leht 23. aprillil Osavallad müüvad edukalt maad Miks võetakse liinidel alt maha madalaid kadakaid? Hiiumaa tüdruk naases Küproselt pronksmedaliga Eurovalimised 2024 | Anti...

Uudised

Kuu aega enne 99. sünnipäeva suri Rootsis Lindigös Amanda Mast, kelle kodumetsas Paopel pandi 2019. aasta sügisel toime suur metsavargus. Kolme kahtlusaluse üle hakkab...