Connect with us

Transport

Leedo laevakompanii saab ilmselt veel kümneks aastaks lepingu

Harda Roosna | Hiiu Leht
Eelmisel neljapäeval oli peaminister Taavi Rõivase juures nõupidamine, kus otsustati Väinamere parvlaevaliikluse saatus.
Kui nõupidamise tulemus lühidalt kokku võtta, püüdis majandusminister Urve Palo kaitsta majandusministeeriumi ideed, et riik peaks ehitama parvlaevad, mis hakkavad 2016. aasta sügisest sõitma mandri ja Hiiumaa ning mandri ja Muhumaa vahet. Selline lahendus oleks lõpetanud Vjatšeslav Leedo ja tema äripartneri Olav Miili monopoli.
Peaministri juures oli peale Palo ka Rõivase majandusnõunik Aare Järvan. Samuti sotside raskekahurvägi: esimees, kaitseminister Sven Mikser ning peasekretär Indrek Saar.
Palo püüdis riigipraame kaitsta, aga talle tehti selgeks, et tuleb otsustada teisiti. Väidetavasti Mikser vaikis ega toetanud oma partei ministrit, Saar aga toetas Palo vastaseid. Sotside peasekretäri isa Jüri Saar oli kunagi Saare maavanem. Väidetavasti Rõivas ka pigem vaikis ega öelnud Palo kaitseks sõnagi.
Indrek Saar kinnitas neljapäeval, et nõupidamine toimus. Kommentaaridest ta keeldus.
Nõupidamisest võttis osa ka Tallinna Sadama nõukogu esimees Neinar Seli ja teinegi reformierakondlane Remo Holsmer. Viimane kuulub samuti riigifirma Tallinna Sadama nõukogusse. Seli ja ka teised sadama reformierakondlastest nõukogu liikmed on suhtunud väga tõrksalt ja vastumeelselt endise majandusministri Juhan Partsi plaani, et just riigifirma Tallinna Sadam peaks ehitama uued praamid, mis 2016. aastal hakkaks mandrilt saartele sõitma.
Kui uskuda allikaid, siis eelmise nädala neljapäevani oli kõik veel lahtine. Oli võimalik, et peale jäävad poliitikud, kes soovivad Saaremaa praamikuninga Vjatšeslav Leedo monopoli kärpimist. Oli võimalik, et Leedo saab oma tahtmise.
Liisk langes peaministri kabinetis. Riik uusi parvlaevu ehitama ei hakka. Selle asemel korraldatakse konkurss, milles võivad osaleda kõik, kuid kus osalemiseks nõutud laevad on vaid ühel ettevõttel kogu maailmas. Juhuslikult on see sama ettevõte ja needsamad parvlaevad, mis sõidavad praegu mandri ja saarte vahet.
Eelmise neljapäeva nõupidamise tulemus vormus neljapäeval valitsuse kabinetinõupidamise päevakorrapunktina: majandusministeerium kuulutab juunis välja Rohuküla–Heltermaa ja Virtsu–Kuivastu liini kümneaastase opereerimise hanke tingimusel, et hankel osaleval vedajal peavad olema sobivad parvlaevad (4 laeva).
Palo, kes toetas parvlaevade ostmist riigile, pandi tanki. Lühikese ministrikogemusega poliitikuna esindab ta nüüd ametlikult enda isikliku arvamusega vastupidist ettepanekut.
Palo ütles reedel ERRi hommikuprogrammile, et tal puudub kindlustunne, et kahe aastaga jõuaks praamid valmis ehitada. “Kaotatud on niivõrd palju aega ja mul puudub kindlustunne, et kui me täna läheksime praame ostma, siis 2016. aasta sügisel ka laevaliiklus mandri ja saarte vahel käiks,” selgitas minister.
“Sellest kaalutlusest tulenevalt otsustasin minna opereerimise hankele, aga selle vahega, et kuulutame selle ruttu välja. See annab võimaluse siiski osaleda eri pakkujatel. Sealhulgas otsustas Tallinna Sadam valitsuse ettepanekul, et üks pakkujatest saab olema tema,” lisas ta.
Nagu on öelnud majandusministeeriumi kantsler Marika Priske, leidub Leedo toetajaid igas parteis.
Alles üleeelmisel nädalal rääkis Palo BNSile, et riik peaks ise praamid ostma.
“Teemat põhjalikult analüüsinuna võin kinnitada, et põhimõte, mille järgi võiksid saarte ja mandri vahel ühendust pidavad praamid kuuluda riigile, on õige,” ütles Palo BNSile.
Palo oli näinud Priske ja majandusministeeriumi teenistuses olnud pankuri Erkki Raasukese juhtimisel tehtud arvutusi, mille järgi saaks riik kokku hoida miljoneid eurosid, kus ehitaks ise parvlaevad. Majandusministeeriumi arvutuste järgi võiks riik ise parvlaevu omades kokku hoida 9 miljonit eurot aastas.
Riigikogu liige Kalle Laanet, kes äsja astus Reformierakonda ja on valitud Saaremaalt, ütles, et valitsuse otsus oli mõistlik.
“Minu arvates ei ole riigil kusagilt võtta 140 miljonit eurot, mis kuluks uute parvlaevade ehitamiseks,” ütles Laanet. “Küll räägiti, et seda oleks võinud teha Tallinna Sadam, aga ka see on riigifirma.”
“Riigil oleks olnud võimatu ehitada uusi parvlaevu 2016. aasta sügiseks,” ütles Laanet.
Laaneti jutt, et praame poleks õigeks ajaks valmis saadud, kattub teiste riigiparvlaevade vastaste poliitikute sõnumiga. Priske ütles kolmapäeval, et ministeerium on pidanud läbirääkimisi ühe Hollandi laevaehitajaga, kes kinnitas, et laevad jõuaks 2016. aasta sügiseks valmis ehitada.
Endine majandusminister Juhan Parts ütles, et valitsus tegi riigile kahjuliku otsuse. “Leedo koos parvlaevade omanikega on püüdnud seda lahendust valitsusele peale suruda,” ütles Parts. “Riik peaks kulusid kontrollima selle kaudu, et investeerib laevadesse. Kokkuhoid on selge, sest riigi kapitalikulu on odavam kui erafondidel, kes praegu laevadesse on investeerinud.”

Veel lugemist:

Ahto ilmajutud

Nagu ka eelnevalt mainitud, siis stabiilset talveilma ei paista ega tule ka see nädal. Küll aga on märke stratosfääri soojenemisest, mis viitab polaarpöörise nõrgenemisele...

Uudised

Rahvastikuregistrisse kantud Hiiumaa laste nimed kordavad üleriiklikke nimetrende ühe erandiga, milleks on lemmikuim poisinimi Mattias. Poisinimi Mattias, mida viimase viie aasta jooksul Hiiumaal lastele...

Uudised

Kaks Kärdla perearsti, doktor Meeli Paesüld (66) ja doktor Lia Prigoda (67) loobuvad praksisest 1. juunil 2023. Perearstil tuleb nimistust loobumisest kuus kuud ette...

Persoon

Kai Kallas (34) töötab Kärdla sadama kail Tareste lahe kaldal. Tema juurde kontorisse pääseb väikesest valgest uksest Yacht Service’i ellingu valges seinas, mida peaaegu...